Edukira joan

Saviano

Saviano
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Campania
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Napoli
Izen ofizialaSaviano
Posta kodea80039
ISTAT kodea063076
HerriburuaSaviano
Geografia
Koordenatuak40°55′00″N 14°31′00″E / 40.9167°N 14.5167°E / 40.9167; 14.5167
Mapa
Azalera13,88 km²
Altitudea38 m
MugakideakNola, San Vitaliano, Scisciano, Somma Vesuviana, San Gennaro Vesuviano eta San Giuseppe Vesuviano
Demografia
Biztanleria15.810 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea1.139 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia081
Katastro kodeaI469
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaNA
comune.saviano.na.it

Saviano Italiako udalerri bat da. Napoliko probintzian kokatuta dago, Campania eskualdean. 15.810 biztanle ditu, 13,88 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Nola, San Vitaliano, Scisciano, Somma Vesuviana, San Gennaro Vesuviano eta San Giuseppe Vesuviano.

BiztanleriaUrtea6000800010.00012.00014.00016.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 7.916 gizon, 8.147 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.01
 
100+
 
0.02
0.05
 
95-99
 
0.16
0.29
 
90-94
 
0.81
1.24
 
85-89
 
1.84
1.93
 
80-84
 
2.81
3.74
 
75-79
 
3.87
4.70
 
70-74
 
5.01
5.33
 
65-69
 
5.61
6.47
 
60-64
 
7.39
7.42
 
55-59
 
7.59
7.77
 
50-54
 
8.15
7.67
 
45-49
 
7.17
7.42
 
40-44
 
7.30
7.24
 
35-39
 
6.36
5.95
 
30-34
 
6.01
6.38
 
25-29
 
5.14
5.36
 
20-24
 
5.71
5.61
 
15-19
 
5.49
5.44
 
10-14
 
4.98
5.39
 
5-9
 
4.50
4.60
 
0-4
 
4.08
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 7.199 etxebizitza zeuden: 5.782 (% 80,3) okupatuta eta 1.417 (% 19,7) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 79,5 jabetzan zeuden, % 17,7 alokairuan eta % 2,9 beste titulu batekin.

7.199etxebizitza (2021)
5.782okupatuak
1.417hutsik (% 19,7)

Erabilera (2021)

5.782
1.417
Okupatuak (5.782)Hutsik edo ez-okupatuak (1.417)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

79,5
17,7
Jabetzan (79,5)Alokairuan (17,7)Beste titulu batekin (2,9)

2024an 6.041 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.543 (% 25,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,6 kide zeuden.

6.041etxegune (2024)
1.543pertsona bakarrekoak (% 25,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.543
2 kide1.468
3 kide1.299
4 kide1.304
5 kide edo gehiago427

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]