Edukira joan

Scordia

Scordia
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sizilia
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Catania
Izen ofizialaScordia
Posta kodea95048
ISTAT kodea087049
HerriburuaScordia
Geografia
Koordenatuak37°18′N 14°51′E / 37.3°N 14.85°E / 37.3; 14.85
Mapa
Azalera24,31 km²
Altitudea150 m
MugakideakLentini eta Militello in Val di Catania
Demografia
Biztanleria16.042 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea660 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia095
Katastro kodeaI548
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaCT
comune.scordia.ct.it

Scordia Italiako udalerri bat da. Cataniako probintzian kokatuta dago, Sizilia eskualdean. 16.042 biztanle ditu, 24,31 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Lentini eta Militello in Val di Catania.

BiztanleriaUrtea6000800010.00012.00014.00016.00018.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 7.967 gizon, 7.918 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.01
 
100+
 
0.03
0.06
 
95-99
 
0.30
0.68
 
90-94
 
1.00
1.83
 
85-89
 
2.61
2.96
 
80-84
 
3.09
5.15
 
75-79
 
5.13
5.54
 
70-74
 
6.25
6.28
 
65-69
 
7.31
7.54
 
60-64
 
7.72
7.02
 
55-59
 
8.06
7.48
 
50-54
 
7.74
6.79
 
45-49
 
6.57
5.97
 
40-44
 
6.33
5.76
 
35-39
 
6.23
5.95
 
30-34
 
5.66
5.81
 
25-29
 
5.00
6.39
 
20-24
 
4.74
5.64
 
15-19
 
4.87
5.25
 
10-14
 
4.42
4.12
 
5-9
 
3.73
3.78
 
0-4
 
3.22
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 9.444 etxebizitza zeuden: 6.468 (% 68,5) okupatuta eta 2.976 (% 31,5) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 76,1 jabetzan zeuden, % 9,4 alokairuan eta % 14,5 beste titulu batekin.

9.444etxebizitza (2021)
6.468okupatuak
2.976hutsik (% 31,5)

Erabilera (2021)

6.468
2.976
Okupatuak (6.468)Hutsik edo ez-okupatuak (2.976)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

76,1
9,4
14,5
Jabetzan (76,1)Alokairuan (9,4)Beste titulu batekin (14,5)

2024an 6.618 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.956 (% 29,6) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

6.618etxegune (2024)
1.956pertsona bakarrekoak (% 29,6)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.956
2 kide1.898
3 kide1.330
4 kide1.128
5 kide edo gehiago306

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]