Edukira joan

Silea

Silea
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Veneto
ProbintziaTrevisoko probintzia
Izen ofizialaSilea
Posta kodea31057
ISTAT kodea026081
HerriburuaSilea
Geografia
Koordenatuak45°39′17″N 12°17′48″E / 45.6547°N 12.2967°E / 45.6547; 12.2967
Mapa
Azalera18,95 km²
Altitudea7 m
MugakideakCarbonera, Casier, Roncade, San Biagio di Callalta, Treviso eta Casale sul Sile
Demografia
Biztanleria10.343 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 5.255 (%50,8) (%47,8) 4.940 alt_right
Dentsitatea546 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0422
Katastro kodeaF116
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaTV
comune.silea.tv.it

Silea Italiako udalerri bat da. Trevisoko probintzian kokatuta dago, Veneto eskualdean. 10.343 biztanle ditu, 18,95 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Carbonera, Casier, Roncade, San Biagio di Callalta, Treviso eta Casale sul Sile.

BiztanleriaUrtea200040006000800010.00012.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 5.083 gizon, 5.376 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.11
0.08
 
95-99
 
0.50
0.81
 
90-94
 
1.60
2.42
 
85-89
 
3.07
3.54
 
80-84
 
4.32
5.04
 
75-79
 
5.58
5.63
 
70-74
 
5.82
6.91
 
65-69
 
6.62
7.77
 
60-64
 
7.98
8.14
 
55-59
 
8.48
8.72
 
50-54
 
8.15
6.33
 
45-49
 
6.62
5.92
 
40-44
 
5.52
5.84
 
35-39
 
5.80
5.04
 
30-34
 
5.28
5.33
 
25-29
 
5.02
5.02
 
20-24
 
4.58
5.37
 
15-19
 
4.54
4.45
 
10-14
 
3.91
4.13
 
5-9
 
3.55
3.52
 
0-4
 
2.94
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.958 etxebizitza zeuden: 4.410 (% 88,9) okupatuta eta 548 (% 11,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 79,9 jabetzan zeuden, % 14,9 alokairuan eta % 5,2 beste titulu batekin.

4.958etxebizitza (2021)
4.410okupatuak
548hutsik (% 11,1)

Erabilera (2021)

4.410
548
Okupatuak (4.410)Hutsik edo ez-okupatuak (548)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

79,9
14,9
Jabetzan (79,9)Alokairuan (14,9)Beste titulu batekin (5,2)

2024an 4.697 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.610 (% 34,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

4.697etxegune (2024)
1.610pertsona bakarrekoak (% 34,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.610
2 kide1.453
3 kide838
4 kide619
5 kide edo gehiago177

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]