Edukira joan

Sinsheim

Sinsheim
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Baden-Württemberg
Baden-Württembergeko gobernu-eskualdeKarlsruhe
Baden-Württembergeko baserri-barrutiRhein Neckar District
AlkateaMarco Siesing
Izen ofizialaStadt Sinsheim
Posta kodea74889
Udalerri kodea08226085
Geografia
Koordenatuak49°15′00″N 8°53′00″E / 49.25°N 8.8833°E / 49.25; 8.8833
Mapa
Azalera126,99 km²
Altitudea154 m
Demografia
Biztanleria37.105 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 18.630 (%50,2) (%49,8) 18.475 alt_right
Dentsitatea292 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia07261
Hiri senidetuakLongué-Jumelles eta Barcs
MatrikulaHD
sinsheim.de

Sinsheim Alemaniako hiri-udalerri bat da, Baden-Württemberg estatuan. Azken zentsuaren arabera 37.105 biztanle zituen, 127 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 36.517 biztanle zituen: 18.126 gizonezko (% 49,6) eta 18.391 emakumezko (% 50,4); 100 emakumeko 98,6 gizonezko zeuden. Biztanleen % 17,6 18 urtetik beherakoak ziren eta % 21,0 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 15,7 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 39,8 ezkongabeak ziren eta % 46,7 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea18.00021.00024.00027.00030.00033.00036.00039.00019601970198019902000201020202030SinsheimBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 18.126 gizon, 18.392 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.12
 
75+
 
11.29
11.20
 
65-74
 
11.34
23.76
 
50-64
 
22.99
11.63
 
40-49
 
12.16
12.94
 
30-39
 
12.35
6.28
 
25-29
 
5.60
7.98
 
18-24
 
7.16
3.16
 
15-17
 
3.12
8.90
 
6-14
 
8.03
3.00
 
3-5
 
2.95
3.02
 
0-2
 
3.02
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 69,1ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 28,8k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,1k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 83,9 beraiek etorritakoak ziren eta % 16,1 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

25.223
10.520
Migrazio-jatorririk gabe (25.223)Migrazio-jatorri osoa (10.520)Migrazio-jatorri partziala (771)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 16.849 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (9.341, % 55,4) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 110,91 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 7,01 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,6 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 59,5 jabeak okupatzen zituzten.[3]

16.849etxebizitza
110,91 m²batez besteko azalera
7,01 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

9.341
6.630
Jabetzan (9.341)Alokairuan (6.630)Aisialdikoa (86)Hutsik (796)
% 4,6hutsik dauden tasa
% 59,5jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (4.160). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (3.333); eraikin guztien % 85,4 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (13.181 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra331
2 gela1.411
3 gela2.899
4 gela4.160
5 gela3.260
6 gela2.181
7 gela edo gehiago2.608

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.183
1919-1949732
1950-19591.238
1960-19692.597
1970-19793.333
1980-19892.134
1990-19993.168
2000-20091.225
2010-2015451
2016 eta geroago788

Berogailu mota

1.506
13.181
1.544
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (1.506)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (325)Bloke-berogailua (Blockheizung) (137)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (13.181)Labe indibiduala (1.544)Berogailurik gabe (158)

Guztira 9.507 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (7.292, % 76,7). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (6.212).[3] Guztira 15.764 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (5.382, % 34,1).[4]

9.507bizitegi-eraikin
15.764etxegune

Eraikin mota

7.292
1.057
836
Etxe bakartua (7.292)Etxe atxikia (bikoitza) (1.057)Ilarako etxea (836)Bestelako eraikin mota (320)

Etxebizitza kopurua eraikineko

6.212
1.887
1.177
Etxebizitza bakarra (6.212)2 etxebizitza (1.887)3-6 etxebizitza (1.177)7-12 etxebizitza (182)13 etxebizitza edo gehiago (47)

Etxegunearen tamaina

5.382
5.336
2.228
1.793
Pertsona bakarra (5.382)2 pertsona (5.336)3 pertsona (2.228)4 pertsona (1.793)5 pertsona (624)6 pertsona (400)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]