Edukira joan

Torchiarolo

Torchiarolo
Torchiarolo
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Apulia
ProbintziaBrindisiko probintzia
Izen ofizialaTorchiarolo
Jatorrizko izenaTorchiarolo
Posta kodea72020
ISTAT kodea074018
HerriburuaTorchiarolo
Geografia
Koordenatuak40°29′00″N 18°03′00″E / 40.4833°N 18.05°E / 40.4833; 18.05
Mapa
Azalera32,34 km²
Altitudea28 m
MugakideakLecce, San Pietro Vernotico eta Squinzano
Demografia
Biztanleria5.266 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea163 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0831
Katastro kodeaL213
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaBR
Hizkuntza ofizialaitaliera
torchiarolo.gov.it

Torchiarolo Italiako udalerri bat da. Brindisiko probintzian kokatuta dago, Apulia eskualdean. 5.266 biztanle ditu, 32,34 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Lecce, San Pietro Vernotico eta Squinzano.

BiztanleriaUrtea01000200030004000500060001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.639 gizon, 2.647 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.08
 
95-99
 
0.38
0.91
 
90-94
 
1.32
2.01
 
85-89
 
3.10
3.26
 
80-84
 
4.46
5.27
 
75-79
 
5.74
6.63
 
70-74
 
6.57
7.01
 
65-69
 
6.95
7.54
 
60-64
 
7.90
6.97
 
55-59
 
7.82
7.05
 
50-54
 
7.22
8.53
 
45-49
 
6.80
5.53
 
40-44
 
6.31
6.44
 
35-39
 
5.40
5.34
 
30-34
 
5.25
5.19
 
25-29
 
4.91
5.72
 
20-24
 
4.99
4.81
 
15-19
 
4.34
4.81
 
10-14
 
3.70
3.68
 
5-9
 
3.66
3.22
 
0-4
 
3.17
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 5.382 etxebizitza zeuden: 2.350 (% 43,7) okupatuta eta 3.032 (% 56,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 91,5 jabetzan zeuden, % 5,4 alokairuan eta % 3 beste titulu batekin.

5.382etxebizitza (2021)
2.350okupatuak
3.032hutsik (% 56,3)

Erabilera (2021)

2.350
3.032
Okupatuak (2.350)Hutsik edo ez-okupatuak (3.032)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

91,5
Jabetzan (91,5)Alokairuan (5,4)Beste titulu batekin (3)

2024an 2.487 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 953 (% 38,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

2.487etxegune (2024)
953pertsona bakarrekoak (% 38,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide953
2 kide715
3 kide451
4 kide299
5 kide edo gehiago69

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]