Edukira joan

Trecastelli

Trecastelli
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Markak
ProbintziaAnconako probintzia
Posta kodea60012
ISTAT kodea042050
HerriburuaRipe
Geografia
Koordenatuak43°42′N 13°06′E / 43.7°N 13.1°E / 43.7; 13.1
Mapa
Azalera38,66 km²
Altitudea143 m
MugakideakSenigallia, Ostra, Corinaldo, Mondolfo, San Costanzo eta Monte Porzio
Demografia
Biztanleria7.500 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea194 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera2014ko urtarrilaren 1a
Telefono aurrizkia071
Katastro kodeaM318
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaAN
comune.trecastelli.an.it

Trecastelli Italiako udalerri bat da. Anconako probintzian kokatuta dago, Markak eskualdean. 7.500 biztanle ditu, 38,66 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Senigallia, Ostra, Corinaldo, Mondolfo, San Costanzo eta Monte Porzio.

BiztanleriaUrtea4000450050005500600065007000750080001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 3.795 gizon, 3.802 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.11
0.13
 
95-99
 
0.42
0.66
 
90-94
 
1.58
1.98
 
85-89
 
2.21
3.06
 
80-84
 
3.21
4.58
 
75-79
 
4.71
5.38
 
70-74
 
5.97
6.43
 
65-69
 
6.15
7.22
 
60-64
 
7.55
8.06
 
55-59
 
7.76
9.43
 
50-54
 
8.23
7.46
 
45-49
 
7.89
6.53
 
40-44
 
6.76
5.43
 
35-39
 
5.89
5.09
 
30-34
 
4.97
5.06
 
25-29
 
4.71
5.16
 
20-24
 
5.18
5.22
 
15-19
 
5.26
5.30
 
10-14
 
4.84
4.40
 
5-9
 
3.55
3.43
 
0-4
 
3.05
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.911 etxebizitza zeuden: 3.064 (% 78,3) okupatuta eta 847 (% 21,7) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 88,6 jabetzan zeuden, % 9,5 alokairuan eta % 2 beste titulu batekin.

3.911etxebizitza (2021)
3.064okupatuak
847hutsik (% 21,7)

Erabilera (2021)

3.064
847
Okupatuak (3.064)Hutsik edo ez-okupatuak (847)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

88,6
9,5
Jabetzan (88,6)Alokairuan (9,5)Beste titulu batekin (2)

2024an 3.219 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.000 (% 31,1) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

3.219etxegune (2024)
1.000pertsona bakarrekoak (% 31,1)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.000
2 kide973
3 kide634
4 kide443
5 kide edo gehiago169

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]