Edukira joan

Tresses

Tresses
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Akitania Berria
Departamendua Gironda
BarrutiBordeleko barrutia
Kantonamenducanton of Floirac
Izen ofizialaTresses
Posta kodea33370
Geografia
Koordenatuak44°50′55″N 0°27′50″W / 44.8486°N 0.4639°W / 44.8486; -0.4639
Mapa
Azalera11,54 km²
Altitudea75 m, 27 m, 88 m eta 71 m
MugakideakYvrac, Carignan-de-Bordeaux, Artigas de Bordèu, Boliac, Fargues-Saint-Hilaire, Floirac eta Pompignac
Demografia
Biztanleria5.290 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 2.654 (%51,3) (%48,7) 2.524 alt_right
Dentsitatea458 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakFuenmayor
tresses.org

Tresses (frantsesez eta ofizialki: Tresses) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Gironda departamenduan dago, Akitania Berria eskualdean. Azken erroldaren arabera 5.290 biztanle zituen 11,5 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Yvrac, Carignan-de-Bordeaux, Artigas de Bordèu, Boliac, Fargues-Saint-Hilaire, Floirac eta Pompignac.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
TressesTresses
Població amb 2542 habitants (2000)Pompignac (2,1 km)
Població amb 2310 habitants (2000)Yvrac (3,8 km)
Població amb 22732 habitants (2000)Cenon (4,7 km)
Població amb 2598 habitants (2000)Montussan (4,8 km)
Població amb 3056 habitants (2000)Bouliac (4,9 km)
Població amb 819 habitants (2000)Bonnetan (5,0 km)
Població amb 15794 habitants (2000)Floirac (5,4 km)
Població amb 20636 habitants (2000)Lormont (5,4 km)
Població amb 2042 habitants (2000)Sallebœuf (5,5 km)
Població amb 6971 habitants (2000)Carbon-Blanc (6,0 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfa motakoa da: klima epela, uda beroa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Akitania eta Gaskoiniako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio ugariak udaberrian; uda beroa (19,5 °C); haize ahulak; ekaitzak maiz udan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 12,8 °C-koa da, 14,2 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 885 mm-koa da, urtarrilean 11,8 euri-egun eta uztailean 6,7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Vilanava_d'Ornon udalerrian dago, 11 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 14,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 904,1 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 42,6 °C-koa da, 2026ko ekainaren 23an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -16,8 °C-koa da, 1956ko otsailaren 23an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea01000200030004000500060001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 2.524 gizon, 2.654 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.95
 
90-94
 
0.90
1.35
 
85-89
 
2.56
1.74
 
80-84
 
2.19
3.09
 
75-79
 
3.65
5.19
 
70-74
 
6.93
5.39
 
65-69
 
6.41
7.13
 
60-64
 
6.03
6.38
 
55-59
 
7.87
5.63
 
50-54
 
5.92
8.20
 
45-49
 
7.05
8.84
 
40-44
 
9.91
5.86
 
35-39
 
7.05
6.62
 
30-34
 
6.10
2.89
 
25-29
 
2.98
4.48
 
20-24
 
3.88
5.71
 
15-19
 
4.30
7.92
 
10-14
 
4.11
6.14
 
5-9
 
7.12
6.50
 
0-4
 
5.05
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Tresses udalerrian 5.214 biztanle zeuden eta 2.204 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,37 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 33,2). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 26,4 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

5.214biztanle
2.204elkarbizitza-unitate
2,37lagun elkarbizitza-unitateko
1.618familia
Udalerria
% 33
% 30
% 10
% 26
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.618 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (731). Guraso bakarreko 225 familietatik 180etan ama zen guraso bakarra. 796 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 341k seme-alaba bakarra zuten etxean, 391k bi, eta 90k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 731 bikoteetatik 70tan (% 9,6) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

661
731
225
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean796
Seme-alaba bat341
Bi seme-alaba391
Hiru seme-alaba80
Lau edo gehiago10

15 urte edo gehiago zituzten 4.265 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 1,7 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 42,2. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 78,5).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 2
25-39% 6
40-54% 9
55-64% 17
65-79% 22
80 +% 42
Bikotean bizi da
15-24% 4
25-39% 76
40-54% 78
55-64% 75
65-79% 76
80 +% 52

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 49,4 ezkonduta zegoen, eta beste % 17,8 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 8,4 izatezko bikotean eta % 9,4 PACS bidez lotuta). % 21,6 ezkongabeak ziren, % 5,2 alargunak eta % 5,9 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 49,4
Ezkongabea% 21,6
PACS bidez lotuta% 9,4
Izatezko bikotean% 8,4
Dibortziatuta% 5,9
Alarguna% 5,2

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 32,5), erdi-mailako lanbideak (% 20,7), goi-mailako langileak (% 16,6), enplegatuak (% 12,3). Talde nagusia (erretiratuak, % 32,5) Gironda departamenduko batez bestekoaren (% 27,8) gainetik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,2).[9]

Udalerria
% 17
% 21
% 12
% 9
% 33
Gironda
% 15
% 17
% 16
% 12
% 28
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 2.294 etxebizitza zeuden. Horietatik 2.201 egoitza nagusi ziren, 21 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 72 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (2.072), eta apartamentuak gutxi ziren (216). Egoitza nagusietatik 1.516 beren jabearen bizilekuak ziren, 650 alokairuan zeuden, 430 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 35 doan lagata.[10]

2.294etxebizitza
2.201egoitza nagusi
2.072etxe
216apartamentu

Etxebizitza multzoa

2.201
Egoitza nagusia (2.201)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (21)Hutsik (72)

Etxe mota

2.072
216
Etxea (2.072)Apartamentua (216)

Jabetza egoera

1.516
650
430
Jabeak (1.516)Alokairuan (650)HLM (430)Doan lagata (35)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (807).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik71
1919-194528
1946-1970104
1971-1990807
1991-2005433
2006-2020710

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.070). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (1.004 etxebizitzatan). 1.868 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 898 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.208tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela4
2 gela156
3 gela285
4 gela686
5 gela edo gehiago1.070

Berogailu mota

933
1.004
216
Gas sarea (933)Fuel-olioa (22)Elektrizitatea (1.004)Gas botila (26)Bestelakoak (216)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.868aparkalekua
898ibilgailu 1
1.208ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 3.118 biztanleetatik 2.447 aktibo ziren (% 78,5), horietako 2.266 lanean (% 72,7) eta 181 langabezian (aktiboen % 7,4).

3.11815-64 urteko biztanle
% 78,5aktibo
% 72,7lanean
% 7,4langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 38,5
25-54 urte% 92,5
55-64 urte% 64,2
Gizonak% 80,5
Emakumeak% 76,6

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 17,4
BEPC, brebeta% 16,7
CAP-BEP% 10,5
Batxilergoa% 6,5
Goi-mailako +2% 5,8
Goi-mailako +3/4% 4,3
Goi-mailako +5% 4,4

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 7,4). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

671 ez-aktibotik 285 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 42,5), 163 erretiraturik zeuden (% 24,3) eta 223 bestelako ez-aktibo ziren (% 33,2).

Ez-aktiboak

% 42
% 24
% 33
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 10
% 26
% 33
% 22
% 10
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 3.236 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.266 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

3.236enplegu udalerrian
% 88,2soldatapeko
% 11,8ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 28.650 eurokoa zen, eta biztanleen % 9 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

28.650 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 26.820 €
% 9,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 14,2

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 258 komertzioetatik, 2 erauzte enpresak ziren, 2 janari enpresak ziren, 4 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 2 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresak ziren, 9 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 53 eraikuntza enpresak ziren, 56 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 16 garraio enpresak ziren, 9 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 3 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 15 finantziazio enpresak ziren, 13 higiezinen enpresak ziren, 30 zerbitzu enpresak ziren, 27 administrazio publikoko enpresak ziren eta 17 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 83 zerbitzu publikoetatik, 1 jendarmeria zen, 1 posta bulegoa, 2 banku bulegoak, 1 funeraria, 12 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 1 ibilgailuen alokairu bulegoa, 12 igeltseroak, 3 margolariak, 9 zurginak, 8 iturginak, 8 argiketariak, 4 eraikuntza enpresak, 4 ile apaindegiak, 1 albaitaria, 5 jatetxeak, 4 higiezinen agentziak eta 6 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 10 establezimendu komertzialetatik, 1 okindegi zen, 1 harategi zen, 1 liburu denda zen, 3 arropa dendak, 1 etxerako tresna denda zen, 1 altzari denda zen eta 2 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Tresses udalerrian 8 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zegoen osasun-ekipamendu bakarra botika zen.

2009an haur-eskola 1 eta lehen-hezkuntzako eskola 1 zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1924ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Villenave d'ornon-Inra », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]