Edukira joan

Trostberg

Trostberg
Trostberg
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Bavaria
Gobernu-eskualdeBavaria Garaia
Bavariako baserri-barrutiTraunstein District
Jatorrizko izenaTrostberg
Posta kodea83308
Udalerri kodea09189157
Geografia
Koordenatuak48°01′41″N 12°33′31″E / 48.02798°N 12.55857°E / 48.02798; 12.55857
Mapa
Azalera51,55 km²
Altitudea493 m
Demografia
Biztanleria11.442 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 5.812 (%50,8) (%49,2) 5.630 alt_right
Dentsitatea222 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia08621
MatrikulaTS
trostberg.de

Trostberg Alemaniako hiri-udalerri bat da, Bavaria estatuan. Azken zentsuaren arabera 11.442 biztanle zituen, 51,5 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 11.231 biztanle zituen: 5.484 gizonezko (% 48,8) eta 5.747 emakumezko (% 51,2); 100 emakumeko 95,4 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,6 18 urtetik beherakoak ziren eta % 24,7 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 13,1 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 40,1 ezkongabeak ziren eta % 44,3 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea0200040006000800010.00012.0001860189019201950198020102040TrostbergBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 5.482 gizon, 5.754 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
10.31
 
75+
 
15.47
10.93
 
65-74
 
12.50
22.78
 
50-64
 
22.54
11.89
 
40-49
 
10.46
12.60
 
30-39
 
11.61
6.29
 
25-29
 
5.27
7.64
 
18-24
 
6.50
2.77
 
15-17
 
2.52
7.99
 
6-14
 
7.33
3.54
 
3-5
 
3.02
3.25
 
0-2
 
2.78
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 70,0ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 27,9k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,1k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 86,0 beraiek etorritakoak ziren eta % 14,0 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

7.863
3.137
Migrazio-jatorririk gabe (7.863)Migrazio-jatorri osoa (3.137)Migrazio-jatorri partziala (232)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 5.726 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.767, % 48,3) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 99,57 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,19 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,6 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 50,6 jabeak okupatzen zituzten.[3]

5.726etxebizitza
99,57 m²batez besteko azalera
6,19 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.767
2.717
Jabetzan (2.767)Alokairuan (2.717)Aisialdikoa (29)Hutsik (219)
% 3,6hutsik dauden tasa
% 50,6jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.313). Etxebizitza gehienak 1950-1959 artean eraiki ziren (947); eraikin guztien % 87,5 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (4.963 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra151
2 gela676
3 gela1.037
4 gela1.313
5 gela1.071
6 gela750
7 gela edo gehiago732

Eraikuntza garaia

1919 aurretik456
1919-1949589
1950-1959947
1960-1969933
1970-1979869
1980-1989523
1990-1999692
2000-2009255
2010-2015183
2016 eta geroago275

Berogailu mota

4.963
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (195)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (55)Bloke-berogailua (Blockheizung) (32)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (4.963)Labe indibiduala (400)Berogailurik gabe (81)

Guztira 2.923 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (1.909, % 65,3). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.004).[3] Guztira 5.392 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (2.400, % 44,5).[4]

2.923bizitegi-eraikin
5.392etxegune

Eraikin mota

1.909
433
441
Etxe bakartua (1.909)Etxe atxikia (bikoitza) (433)Ilarako etxea (441)Bestelako eraikin mota (147)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.004
475
326
Etxebizitza bakarra (2.004)2 etxebizitza (475)3-6 etxebizitza (326)7-12 etxebizitza (102)13 etxebizitza edo gehiago (24)

Etxegunearen tamaina

2.400
1.520
686
497
Pertsona bakarra (2.400)2 pertsona (1.520)3 pertsona (686)4 pertsona (497)5 pertsona (177)6 pertsona (106)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]