Edukira joan

Tusa

Tusa
Tusa
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sizilia
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Messina
Izen ofizialaTusa
Jatorrizko izenaTusa
Posta kodea98079
ISTAT kodea083101
HerriburuaTusa
Geografia
Koordenatuak37°59′00″N 14°14′00″E / 37.9833°N 14.2333°E / 37.9833; 14.2333
Mapa
Azalera41,07 km²
Altitudea614 m
MugakideakMotta d'Affermo, Pettineo eta San Mauro Castelverde
Demografia
Biztanleria2.585 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea63 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0921
Katastro kodeaL478
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaME
comunetusa.gov.it

Tusa Italiako udalerri bat da. Messinako probintzian kokatuta dago, Sizilia eskualdean. 2.585 biztanle ditu, 41,07 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Motta d'Affermo, Pettineo eta San Mauro Castelverde.

BiztanleriaUrtea20003000400050006000700080001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.242 gizon, 1.238 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.16
 
95-99
 
0.40
0.97
 
90-94
 
2.50
2.98
 
85-89
 
4.60
4.03
 
80-84
 
6.06
7.17
 
75-79
 
6.95
5.72
 
70-74
 
6.22
7.33
 
65-69
 
6.46
10.63
 
60-64
 
9.85
7.81
 
55-59
 
8.40
7.97
 
50-54
 
6.70
5.15
 
45-49
 
5.98
5.88
 
40-44
 
4.60
5.88
 
35-39
 
4.44
4.35
 
30-34
 
4.52
5.39
 
25-29
 
4.93
4.99
 
20-24
 
5.65
5.56
 
15-19
 
4.20
3.06
 
10-14
 
2.67
2.66
 
5-9
 
2.50
2.33
 
0-4
 
2.34
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.445 etxebizitza zeuden: 1.241 (% 36) okupatuta eta 2.204 (% 64) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 81,6 jabetzan zeuden, % 5 alokairuan eta % 13,4 beste titulu batekin.

3.445etxebizitza (2021)
1.241okupatuak
2.204hutsik (% 64)

Erabilera (2021)

1.241
2.204
Okupatuak (1.241)Hutsik edo ez-okupatuak (2.204)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

81,6
13,4
Jabetzan (81,6)Alokairuan (5)Beste titulu batekin (13,4)

2024an 1.213 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 542 (% 44,7) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2 kide zeuden.

1.213etxegune (2024)
542pertsona bakarrekoak (% 44,7)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide542
2 kide298
3 kide196
4 kide146
5 kide edo gehiago31

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]