Edukira joan

Valmadrera

Valmadrera
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaLeccoko probintzia
Izen ofizialaValmadrera
Posta kodea23868
ISTAT kodea097083
Geografia
Koordenatuak45°50′47″N 9°21′30″E / 45.84628°N 9.35824°E / 45.84628; 9.35824
Mapa
Azalera12,6 km²
Altitudea234 m
MugakideakCivate, Galbiate, Malgrate, Mandello del Lario, Valbrona, Canzo eta Lecco
Demografia
Biztanleria11.131 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea883 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0341
Hiri senidetuakChiari
Katastro kodeaL634
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaLC
comune.valmadrera.lc.it

Valmadrera Italiako udalerri bat da. Leccoko probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 11.131 biztanle ditu, 12,6 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Civate, Galbiate, Malgrate, Mandello del Lario, Valbrona, Canzo eta Lecco.

BiztanleriaUrtea200040006000800010.00012.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 5.551 gizon, 5.682 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.05
0.09
 
95-99
 
0.53
0.72
 
90-94
 
1.78
2.40
 
85-89
 
3.54
3.30
 
80-84
 
4.51
4.65
 
75-79
 
5.58
5.39
 
70-74
 
5.63
6.61
 
65-69
 
6.97
8.14
 
60-64
 
7.85
7.91
 
55-59
 
7.97
7.75
 
50-54
 
7.62
6.77
 
45-49
 
6.53
6.00
 
40-44
 
5.76
5.10
 
35-39
 
4.96
5.39
 
30-34
 
4.82
5.87
 
25-29
 
5.19
5.87
 
20-24
 
4.82
5.51
 
15-19
 
5.07
5.06
 
10-14
 
4.21
4.07
 
5-9
 
3.59
3.39
 
0-4
 
3.03
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 5.730 etxebizitza zeuden: 4.697 (% 82) okupatuta eta 1.033 (% 18) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 78,4 jabetzan zeuden, % 16,2 alokairuan eta % 5,3 beste titulu batekin.

5.730etxebizitza (2021)
4.697okupatuak
1.033hutsik (% 18)

Erabilera (2021)

4.697
1.033
Okupatuak (4.697)Hutsik edo ez-okupatuak (1.033)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

78,4
16,2
Jabetzan (78,4)Alokairuan (16,2)Beste titulu batekin (5,3)

2024an 4.816 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.563 (% 32,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

4.816etxegune (2024)
1.563pertsona bakarrekoak (% 32,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.563
2 kide1.455
3 kide878
4 kide667
5 kide edo gehiago253

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]