Edukira joan

Verdello

Verdello
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaBergamoko probintzia
Izen ofizialaVerdello
Posta kodea24049
ISTAT kodea016233
HerriburuaVerdello
Geografia
Koordenatuak45°36′18″N 9°37′47″E / 45.605°N 9.6297°E / 45.605; 9.6297
Mapa
Azalera7,34 km²
Altitudea173 m
MugakideakArcene, Ciserano, Comun Nuovo, Levate, Pognano, Spirano eta Verdellino
Demografia
Biztanleria8.108 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea1.105 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia035
Hiri senidetuakBalaruc-les-Bains
Katastro kodeaL753
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaBG
comune.verdello.bg.it

Verdello Italiako udalerri bat da. Bergamoko probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 8.108 biztanle ditu, 7,34 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Arcene, Ciserano, Comun Nuovo, Levate, Pognano, Spirano eta Verdellino.

BiztanleriaUrtea200030004000500060007000800090001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.251 gizon, 3.961 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.03
0.05
 
95-99
 
0.25
0.35
 
90-94
 
0.98
1.72
 
85-89
 
2.65
2.82
 
80-84
 
3.53
3.43
 
75-79
 
5.07
4.66
 
70-74
 
4.80
6.33
 
65-69
 
5.83
7.95
 
60-64
 
7.67
8.75
 
55-59
 
8.94
8.40
 
50-54
 
8.03
6.87
 
45-49
 
7.52
5.88
 
40-44
 
6.08
5.86
 
35-39
 
5.35
5.55
 
30-34
 
4.90
6.12
 
25-29
 
5.43
5.93
 
20-24
 
5.00
5.58
 
15-19
 
5.60
4.89
 
10-14
 
5.18
4.82
 
5-9
 
4.49
4.05
 
0-4
 
2.65
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.731 etxebizitza zeuden: 3.252 (% 87,2) okupatuta eta 479 (% 12,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 84,5 jabetzan zeuden, % 11,9 alokairuan eta % 3,5 beste titulu batekin.

3.731etxebizitza (2021)
3.252okupatuak
479hutsik (% 12,8)

Erabilera (2021)

3.252
479
Okupatuak (3.252)Hutsik edo ez-okupatuak (479)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

84,5
11,9
Jabetzan (84,5)Alokairuan (11,9)Beste titulu batekin (3,5)

2024an 3.345 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.047 (% 31,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

3.345etxegune (2024)
1.047pertsona bakarrekoak (% 31,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.047
2 kide959
3 kide638
4 kide472
5 kide edo gehiago229

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]