Edukira joan

Vertamboz

Vertamboz
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Borgoina-Franche-Comté
Departamendua Jura
BarrutiLons-le-Sauniereko barrutia
Kantonamenducanton of Clairvaux-les-Lacs
Izen ofizialaVertamboz
Posta kodea39130
Geografia
Koordenatuak46°35′45″N 5°44′29″E / 46.5958°N 5.7414°E / 46.5958; 5.7414
Mapa
Azalera6,66 km²
Altitudea439 m, 615 m eta 536 m
MugakideakCharézier, Clairvaux-les-Lacs, Boissia, Cogna, Patornay eta Uxelles
Demografia
Biztanleria83 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 45 (%52,9) (%47,1) 40 alt_right
Dentsitatea12 bizt/km²

Vertamboz Frantziako udalerria da, Jura departamenduan dagoena, Borgoina-Franche-Comté eskualdean. Azken erroldaren arabera 83 biztanle zituen 6,7 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Charézier, Clairvaux-les-Lacs, Boissia, Cogna, Patornay eta Uxelles.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
VertambozVertamboz
Població amb 136 habitants (2000)Boissia (0,6 km)
Població amb 153 habitants (2000)Charézier (2,0 km)
Població amb 247 habitants (2000)Cogna (2,2 km)
Població amb 140 habitants (2000)Patornay (2,7 km)
Població amb 117 habitants (2000)Charcier (3,6 km)
Població amb 165 habitants (2000)Hautecour (3,7 km)
Població amb 193 habitants (2000)Mesnois (4,0 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak mendiko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinental du, eta Jurako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio handiak urte osoan (1000-1500 mm/urte); negu gogorra; eguzkialdi eskasa)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 9,4 °C-koa da, 16,6 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1536 mm-koa da, urtarrilean 13,7 euri-egun eta uztailean 9,7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Cogna udalerrian dago, 2,4 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,8 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1557,5 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39 °C-koa da, 2003ko abuztuaren 12an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -18,5 °C-koa da, 2012ko otsailaren 6an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 9,4 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (18,6 °C) eta hotzena urtarrila (1,3 °C). Urteko prezipitazioa 1543 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (157 mm) eta lehorrena uztaila (113 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,20 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (9,1 °C) baino 1,6 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2018, 2020, 2022, 2023 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (11,5 °C) eta hotzena 1996 (8,1 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Vertamboz)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 1.3 1.7 5.1 8.7 13.0 16.7 18.6 18.0 13.4 9.6 5.0 2.1 9.4
Pilatutako prezipitazioa (mm) 131 118 118 116 140 115 113 116 119 144 156 157 1543
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,1 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,6−0,4+0,4+0,6+0,8+1,2+0,6+0,7−1,1−0,4+0,4+0,7
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,1 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

2007an Vertamboz udalerrian erroldatutako biztanleak 89 ziren. Familiak 36 ziren, horien artean 8 pertsona bakarrekoak ziren (4 bakarrik bizi ziren gizonak eta 4 bakarrik bizi ziren emakumeak), 16 seme-alabarik gabeko familiak ziren eta 12 seme-alabak dituzten bikoteak ziren.

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea501001502002503003504001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 40 gizon, 45 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
11.11
0.00
 
85-89
 
0.00
12.50
 
80-84
 
11.11
0.00
 
75-79
 
11.11
0.00
 
70-74
 
11.11
0.00
 
65-69
 
0.00
0.00
 
60-64
 
11.11
12.50
 
55-59
 
11.11
12.50
 
50-54
 
11.11
0.00
 
45-49
 
0.00
12.50
 
40-44
 
22.22
0.00
 
35-39
 
0.00
0.00
 
30-34
 
0.00
0.00
 
25-29
 
0.00
0.00
 
20-24
 
0.00
25.00
 
15-19
 
0.00
25.00
 
10-14
 
0.00
0.00
 
5-9
 
0.00
0.00
 
0-4
 
0.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Vertamboz udalerrian 83 biztanle zeuden eta 44 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 1,89 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 24 kide bakarrekoak ziren, 10 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 10 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[10]

83biztanle
44elkarbizitza-unitate
1,89lagun elkarbizitza-unitateko
20familia
10Bikotea seme-alabekin
10Bikotea seme-alabarik gabe etxean
24Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 20 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (10). 10 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[10]

10
10
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekin

2023 erroldaren arabera, udalerrian 62 etxebizitza zeuden. Horietatik 43 egoitza nagusi ziren, 12 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 7 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (55), eta apartamentuak gutxi ziren (7). Egoitza nagusietatik 38 beren jabearen bizilekuak ziren, 3 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 2 doan lagata.[11]

62etxebizitza
43egoitza nagusi
55etxe
7apartamentu

Etxebizitza multzoa

43
12
7
Egoitza nagusia (43)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (12)Hutsik (7)

Etxe mota

55
7
Etxea (55)Apartamentua (7)

Jabetza egoera

38
Jabeak (38)Alokairuan (3)Doan lagata (2)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik20
1919-19456
1946-19704
1971-19905
1991-20055
2006-20202

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (25). 31 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 40 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 18 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 22tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela1
2 gela0
3 gela6
4 gela11
5 gela edo gehiago25

Berogailu mota

8
31
Fuel-olioa (8)Elektrizitatea (3)Gas botila (1)Bestelakoak (31)

Aparkalekua eta ibilgailuak

40aparkalekua
18ibilgailu 1
22ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 50 biztanleetatik 39 aktibo ziren (% 78,0), horietako 36 lanean (% 72,0) eta 3 langabezian (aktiboen % 7,7).

5015-64 urteko biztanle
% 78,0aktibo
% 72,0lanean
% 7,7langabezia-tasa

11 ez-aktibotik 5 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 45,5), 2 erretiraturik zeuden (% 18,2) eta 4 bestelako ez-aktibo ziren (% 36,4).

Ez-aktiboak

% 45
% 18
% 36
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

2007an lan egiteko adina zuten pertsonak 50 ziren, horien artean 35 aktiboak ziren eta 15 inaktiboak ziren. 35 pertsona aktiboetatik 29 lanean zeuden (14 gizon eta 15 emakume) eta 6 langabezian zeuden (3 gizon eta 3 emakume). 15 pertsona inaktiboetatik 7 erretiraturik zeuden, 3 ikasten zeuden eta 5 "bestelako inaktibo" gisa sailkaturik zeuden.[12]

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 3 komertzioetatik, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 1 eraikuntza enpresa zen eta 1 administrazio publikoko enpresa zen.[13]

2009an norbanakoentzat zegoen zerbitzu bakarra igeltseroa zen.[14]

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1998ko ekainaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 1,8 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Cogna », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Emploi et population active 1999 et 2007
  13. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  14. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]