Edukira joan

Vico Equense

Vico Equense
Vico Equense
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Campania
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Napoli
Izen ofizialaVico Equense
Jatorrizko izenaVico Equense
Posta kodea80069
ISTAT kodea063086
HerriburuaVico Equense
Geografia
Koordenatuak40°40′00″N 14°26′00″E / 40.6667°N 14.4333°E / 40.6667; 14.4333
Mapa
Azalera29,38 km²
Altitudea90 m
MugakideakMeta, Piano di Sorrento, Pimonte, Positano eta Castellammare di Stabia
Demografia
Biztanleria20.254 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea689 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia081
Hiri senidetuakAllauch
Katastro kodeaL845
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaNA
comunevicoequense.it

Vico Equense Italiako udalerri bat da. Napoliko probintzian kokatuta dago, Campania eskualdean. 20.254 biztanle ditu, 29,38 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Meta, Piano di Sorrento, Pimonte, Positano eta Castellammare di Stabia.

BiztanleriaUrtea10.00012.00014.00016.00018.00020.00022.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 9.861 gizon, 10.272 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.01
 
100+
 
0.03
0.15
 
95-99
 
0.33
0.62
 
90-94
 
1.30
1.72
 
85-89
 
2.44
2.58
 
80-84
 
3.29
4.35
 
75-79
 
4.81
5.15
 
70-74
 
5.93
6.46
 
65-69
 
6.11
7.00
 
60-64
 
7.96
8.08
 
55-59
 
7.97
7.12
 
50-54
 
7.57
6.32
 
45-49
 
6.75
6.72
 
40-44
 
5.96
6.21
 
35-39
 
5.59
5.79
 
30-34
 
5.87
5.77
 
25-29
 
5.24
6.15
 
20-24
 
5.39
6.39
 
15-19
 
5.61
4.90
 
10-14
 
4.15
4.53
 
5-9
 
4.01
3.99
 
0-4
 
3.68
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 10.422 etxebizitza zeuden: 7.384 (% 70,9) okupatuta eta 3.038 (% 29,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 71,6 jabetzan zeuden, % 14,8 alokairuan eta % 13,6 beste titulu batekin.

10.422etxebizitza (2021)
7.384okupatuak
3.038hutsik (% 29,1)

Erabilera (2021)

7.384
3.038
Okupatuak (7.384)Hutsik edo ez-okupatuak (3.038)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

71,6
14,8
13,6
Jabetzan (71,6)Alokairuan (14,8)Beste titulu batekin (13,6)

2024an 7.778 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.156 (% 27,7) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,6 kide zeuden.

7.778etxegune (2024)
2.156pertsona bakarrekoak (% 27,7)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.156
2 kide1.862
3 kide1.602
4 kide1.504
5 kide edo gehiago654

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]