Edukira joan

Vizzini

Vizzini
Vizzini
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sizilia
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Catania
Izen ofizialaVizzini
Jatorrizko izenaVizzini
Posta kodea95049
ISTAT kodea087054
HerriburuaVizzini
Geografia
Koordenatuak37°10′00″N 14°45′00″E / 37.1667°N 14.75°E / 37.1667; 14.75
Mapa
Azalera126,75 km²
Altitudea586 m
MugakideakBuccheri, Francofonte, Giarratana, Licodia Eubea, Monterosso Almo, Militello in Val di Catania eta Mineo
Demografia
Biztanleria5.702 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea45 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0933
Hiri senidetuakCerignola
Katastro kodeaM100
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaCT
comune.vizzini.ct-egov.it

Vizzini Italiako udalerri bat da. Cataniako probintzian kokatuta dago, Sizilia eskualdean. 5.702 biztanle ditu, 126,75 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Buccheri, Francofonte, Giarratana, Licodia Eubea, Monterosso Almo, Militello in Val di Catania eta Mineo.

BiztanleriaUrtea30006000900012.00015.00018.00021.00024.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.704 gizon, 2.932 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.03
0.11
 
95-99
 
0.51
0.92
 
90-94
 
1.47
1.74
 
85-89
 
2.86
2.77
 
80-84
 
3.99
5.70
 
75-79
 
6.11
6.77
 
70-74
 
6.96
7.14
 
65-69
 
6.68
7.54
 
60-64
 
8.49
7.32
 
55-59
 
7.26
7.80
 
50-54
 
6.65
5.62
 
45-49
 
6.58
6.55
 
40-44
 
5.53
6.80
 
35-39
 
6.11
5.73
 
30-34
 
5.25
5.29
 
25-29
 
6.00
6.29
 
20-24
 
4.67
4.14
 
15-19
 
4.02
4.36
 
10-14
 
3.55
4.14
 
5-9
 
4.06
3.25
 
0-4
 
3.21
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 5.084 etxebizitza zeuden: 2.622 (% 51,6) okupatuta eta 2.462 (% 48,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 83 jabetzan zeuden, % 6,8 alokairuan eta % 10,2 beste titulu batekin.

5.084etxebizitza (2021)
2.622okupatuak
2.462hutsik (% 48,4)

Erabilera (2021)

2.622
2.462
Okupatuak (2.622)Hutsik edo ez-okupatuak (2.462)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

83
10,2
Jabetzan (83)Alokairuan (6,8)Beste titulu batekin (10,2)

2024an 2.701 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.122 (% 41,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

2.701etxegune (2024)
1.122pertsona bakarrekoak (% 41,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.122
2 kide770
3 kide431
4 kide284
5 kide edo gehiago94

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]