Edukira joan

Volla

Volla
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Campania
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Napoli
Izen ofizialaVolla
Posta kodea80040
ISTAT kodea063089
HerriburuaVolla
Geografia
Koordenatuak40°53′00″N 14°20′00″E / 40.8833°N 14.3333°E / 40.8833; 14.3333
Mapa
Azalera6,2 km²
Altitudea25 m
MugakideakCasalnuovo di Napoli, Casoria, Cercola, Napoli eta Pollena Trocchia
Demografia
Biztanleria25.531 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea4.118 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia081
Katastro kodeaM115
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaNA
comune.volla.na.it

Volla Italiako udalerri bat da. Napoliko probintzian kokatuta dago, Campania eskualdean. 25.531 biztanle ditu, 6,2 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Casalnuovo di Napoli, Casoria, Cercola, Napoli eta Pollena Trocchia.

BiztanleriaUrtea0500010.00015.00020.00025.00030.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 12.701 gizon, 13.220 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.03
 
95-99
 
0.09
0.18
 
90-94
 
0.34
0.80
 
85-89
 
1.02
1.67
 
80-84
 
1.91
3.56
 
75-79
 
3.67
4.62
 
70-74
 
4.55
5.10
 
65-69
 
6.17
6.18
 
60-64
 
6.44
6.35
 
55-59
 
6.70
6.58
 
50-54
 
6.94
7.01
 
45-49
 
7.00
7.31
 
40-44
 
7.38
6.90
 
35-39
 
7.13
6.38
 
30-34
 
6.81
6.28
 
25-29
 
5.95
6.44
 
20-24
 
5.86
6.30
 
15-19
 
5.64
6.26
 
10-14
 
5.62
6.20
 
5-9
 
5.61
5.85
 
0-4
 
5.14
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 9.121 etxebizitza zeuden: 8.347 (% 91,5) okupatuta eta 774 (% 8,5) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 62,8 jabetzan zeuden, % 30,9 alokairuan eta % 6,3 beste titulu batekin.

9.121etxebizitza (2021)
8.347okupatuak
774hutsik (% 8,5)

Erabilera (2021)

8.347
774
Okupatuak (8.347)Hutsik edo ez-okupatuak (774)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

62,8
30,9
Jabetzan (62,8)Alokairuan (30,9)Beste titulu batekin (6,3)

2024an 8.873 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.571 (% 17,7) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,9 kide zeuden.

8.873etxegune (2024)
1.571pertsona bakarrekoak (% 17,7)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.571
2 kide2.101
3 kide2.044
4 kide2.142
5 kide edo gehiago1.015

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]