Edukira joan

Wimille

Wimille
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Pas-de-Calais
Izen ofizialaWimille
Posta kodea62126
Geografia
Koordenatuak50°45′47″N 1°37′57″E / 50.7631°N 1.6325°E / 50.7631; 1.6325
Mapa
Azalera22,24 km²
Altitudea2 m, 109 m eta 48 m
MugakideakWacquinghen, Ambleteuse, Beuvrequen, Boulogne-sur-Mer, Maninghen-Henne, Marquise, Pernes-lès-Boulogne, Pittefaux, Saint-Martin-Boulogne eta Wimereux
Demografia
Biztanleria3.866 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.990 (%51,7) (%48,3) 1.860 alt_right
Dentsitatea174 bizt/km²
mairie-wimille.fr

Wimille Frantziako udalerria da, Pas-de-Calais departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 3.866 biztanle zituen 22,2 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Wacquinghen, Ambleteuse, Beuvrequen, Boulogne-sur-Mer, Maninghen-Henne, Marquise, Pernes-lès-Boulogne, Pittefaux, Saint-Martin-Boulogne eta Wimereux.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
WimilleWimille
Població amb 7398 habitants (2000)Wimereux (1,5 km)
Població amb 235 habitants (2000)Wacquinghen (3,2 km)
Població amb 126 habitants (2000)Pittefaux (3,9 km)
Població amb 414 habitants (2000)Beuvrequen (4,8 km)
Població amb 256 habitants (2000)Offrethun (4,9 km)
Població amb 1825 habitants (2000)Ambleteuse (5,5 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta ekialdeko Mantxako kostaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi urria (1550 ordu/urte); aire-hezetasun handia neguan; haize gogorrak maiz)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,6 °C-koa da, 12,1 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 870 mm-koa da, urtarrilean 12,7 euri-egun eta uztailean 7,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Boulogne-sur-Mer udalerrian dago, 4,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,2 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 824,5 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,6 °C-koa da, 2022ko uztailaren 19an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -13,6 °C-koa da, 1956ko otsailaren 1an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea01000200030004000500060001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.860 gizon, 1.990 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.25
0.54
 
90-94
 
0.25
1.61
 
85-89
 
2.26
1.08
 
80-84
 
3.77
4.30
 
75-79
 
5.03
4.30
 
70-74
 
7.54
7.53
 
65-69
 
6.78
7.80
 
60-64
 
7.29
8.87
 
55-59
 
8.54
7.26
 
50-54
 
5.53
8.06
 
45-49
 
8.54
6.99
 
40-44
 
4.27
5.65
 
35-39
 
4.77
4.57
 
30-34
 
5.03
4.84
 
25-29
 
4.02
5.91
 
20-24
 
5.03
7.80
 
15-19
 
6.78
5.38
 
10-14
 
7.29
4.84
 
5-9
 
3.77
2.69
 
0-4
 
3.27
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Wimille udalerrian 3.837 biztanle zeuden eta 1.689 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,27 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 30,0). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 29,1 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

3.837biztanle
1.689elkarbizitza-unitate
2,27lagun elkarbizitza-unitateko
1.187familia
Udalerria
% 27
% 30
% 12
% 29
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.187 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (512). Guraso bakarreko 212 familietatik 136etan ama zen guraso bakarra. 663 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 257k seme-alaba bakarra zuten etxean, 179k bi, eta 88k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 463 bikoteetatik 60tan (% 13,0) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

512
463
212
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean663
Seme-alaba bat257
Bi seme-alaba179
Hiru seme-alaba59
Lau edo gehiago29

15 urte edo gehiago zituzten 3.241 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 1,5 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 51,9. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 76,1).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 1
25-39% 7
40-54% 9
55-64% 17
65-79% 24
80 +% 52
Bikotean bizi da
15-24% 7
25-39% 71
40-54% 73
55-64% 76
65-79% 72
80 +% 40

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 47,6 ezkonduta zegoen, eta beste % 15,2 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 10,2 izatezko bikotean eta % 5,0 PACS bidez lotuta). % 23,4 ezkongabeak ziren, % 8,0 alargunak eta % 5,8 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 47,6
Ezkongabea% 23,4
Izatezko bikotean% 10,2
Alarguna% 8,0
Dibortziatuta% 5,8
PACS bidez lotuta% 5,0

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 35,6), enplegatuak (% 20,6), eskulangileak (% 17,9), erdi-mailako lanbideak (% 11,0). Talde nagusia (erretiratuak, % 35,6) Pas-de-Calais departamenduko batez bestekoaren (% 32,6) gainetik dago. 25 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 1,5).[9]

Udalerria
% 11
% 21
% 18
% 36
Pas-de-Calais
% 15
% 16
% 19
% 33
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 1.900 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.694 egoitza nagusi ziren, 89 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 117 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.508), eta apartamentuak gutxi ziren (373). Egoitza nagusietatik 1.111 beren jabearen bizilekuak ziren, 561 alokairuan zeuden, 381 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 22 doan lagata.[10]

1.900etxebizitza
1.694egoitza nagusi
1.508etxe
373apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.694
Egoitza nagusia (1.694)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (89)Hutsik (117)

Etxe mota

1.508
373
Etxea (1.508)Apartamentua (373)

Jabetza egoera

1.111
561
381
Jabeak (1.111)Alokairuan (561)HLM (381)Doan lagata (22)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (619).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik146
1919-1945121
1946-1970619
1971-1990522
1991-2005145
2006-2020133

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (908). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (1.053 etxebizitzatan). 1.134 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 781 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 668tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela10
2 gela102
3 gela220
4 gela454
5 gela edo gehiago908

Berogailu mota

1.053
332
198
Gas sarea (1.053)Fuel-olioa (84)Elektrizitatea (332)Gas botila (26)Bestelakoak (198)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.134aparkalekua
781ibilgailu 1
668ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.357 biztanleetatik 1.683 aktibo ziren (% 71,4), horietako 1.477 lanean (% 62,7) eta 206 langabezian (aktiboen % 12,2).

2.35715-64 urteko biztanle
% 71,4aktibo
% 62,7lanean
% 12,2langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 41,2
25-54 urte% 91,1
55-64 urte% 51,4
Gizonak% 74,0
Emakumeak% 68,9

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 26,5
BEPC, brebeta% 24,0
CAP-BEP% 15,5
Batxilergoa% 9,9
Goi-mailako +2% 8,9
Goi-mailako +3/4% 2,7
Goi-mailako +5% 3,9

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 12,2). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

674 ez-aktibotik 225 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 33,4), 232 erretiraturik zeuden (% 34,4) eta 217 bestelako ez-aktibo ziren (% 32,2).

Ez-aktiboak

% 33
% 34
% 32
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 11
% 23
% 35
% 26
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 2.006 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.477 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

2.006enplegu udalerrian
% 90,7soldatapeko
% 9,3ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.400 eurokoa zen, eta biztanleen % 15 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

24.400 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.260 €
% 15,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 19,1

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 160 komertzioetatik, 1 erauzte enpresa zen, 6 janari enpresak ziren, 2 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 6 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 30 eraikuntza enpresak ziren, 36 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 8 garraio enpresak ziren, 10 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 10 finantziazio enpresak ziren, 7 higiezinen enpresak ziren, 15 zerbitzu enpresak ziren, 21 administrazio publikoko enpresak ziren eta 8 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 44 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 1 funeraria, 3 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 igeltseroa, 4 margolariak, 9 zurginak, 6 iturginak, 6 eraikuntza enpresak, 4 ile apaindegiak, 6 jatetxeak, 2 higiezinen agentziak eta 1 apaindegia.[12]

2009an zeuden 7 establezimendu komertzialetatik, 1 supermerkatu zen, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 2 okindegiak, 1 kirol-denda zen eta 2 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Wimille udalerrian 33 nekazaritza-ustiategi zeuden, 1.625 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zeuden 3 osasun-ekipamenduak botika ziren.

2009an 2 haur-eskola eta 2 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Wimille udalerrian Bigarren Hezkuntzako ikastetxe bat zegoen 503 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1947ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Boulogne-Sem », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]