Edukira joan

Zittau

Zittau
Zittau
Greater district town (en) Itzuli
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia
Rural district of SaxonyGörlitz District
AlkateaThomas Zenker (en) Itzuli
Izen ofizialaZittau
Žitawa
Jatorrizko izenaZittau
Posta kodea02763 eta 02788
Udalerri kodea14626610
Geografia
Koordenatuak50°53′46″N 14°48′26″E / 50.8961°N 14.8072°E / 50.8961; 14.8072
Mapa
Azalera66,75 km²
Altitudea242 m
MugakideakJablonné v Podještědí, Hrádek nad Nisou eta Bogatynia (en) Itzuli
Demografia
Biztanleria24.958 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 12.584 (%50,4) (%49,6) 12.374 alt_right
Dentsitatea374 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia03583, 035843
Hiri senidetuakVillingen-Schwenningen, Liberec eta Zielona Góra
zittau.de

Zittau Alemaniako hiri-udalerri bat da, Saxonia estatuan. Azken zentsuaren arabera 24.958 biztanle zituen, 66,8 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 25.585 biztanle zituen: 12.571 gizonezko (% 49,1) eta 13.011 emakumezko (% 50,9); 100 emakumeko 96,6 gizonezko zeuden. Biztanleen % 14,8 18 urtetik beherakoak ziren eta % 30,9 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 8,6 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 43,2 ezkongabeak ziren eta % 36,5 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea24.40024.60024.80025.00025.20025.40025.600201620182020202220242026ZittauBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 12.569 gizon, 13.017 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
13.11
 
75+
 
20.73
12.45
 
65-74
 
15.40
22.48
 
50-64
 
20.90
11.99
 
40-49
 
9.05
12.60
 
30-39
 
10.32
4.37
 
25-29
 
3.63
7.17
 
18-24
 
6.15
2.40
 
15-17
 
2.26
8.37
 
6-14
 
7.28
2.63
 
3-5
 
2.24
2.43
 
0-2
 
2.04
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 87,6ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 11,9k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,5k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 91,4 beraiek etorritakoak ziren eta % 8,7 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

22.400
3.054
Migrazio-jatorririk gabe (22.400)Migrazio-jatorri osoa (3.054)Migrazio-jatorri partziala (127)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 17.895 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (11.054, % 61,8) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 73,99 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 4,59 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 17,9 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 24,4 jabeak okupatzen zituzten.[3]

17.895etxebizitza
73,99 m²batez besteko azalera
4,59 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.461
11.054
3.292
Jabetzan (3.461)Alokairuan (11.054)Aisialdikoa (96)Hutsik (3.292)
% 17,9hutsik dauden tasa
% 24,4jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 3 gela zituzten (6.412). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (7.512); eraikin guztien % 95,4 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (10.393 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra1.241
2 gela2.409
3 gela6.412
4 gela4.379
5 gela2.001
6 gela909
7 gela edo gehiago551

Eraikuntza garaia

1919 aurretik7.512
1919-19492.931
1950-1959833
1960-19691.313
1970-19792.233
1980-19891.233
1990-19991.023
2000-2009528
2010-2015128
2016 eta geroago159

Berogailu mota

4.035
1.893
10.393
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (4.035)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (1.893)Bloke-berogailua (Blockheizung) (68)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (10.393)Labe indibiduala (1.413)Berogailurik gabe (100)

Guztira 5.370 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.828, % 52,7). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.504).[3] Guztira 14.085 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (7.429, % 52,7).[4]

5.370bizitegi-eraikin
14.085etxegune

Eraikin mota

2.828
999
1.281
Etxe bakartua (2.828)Etxe atxikia (bikoitza) (999)Ilarako etxea (1.281)Bestelako eraikin mota (259)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.504
636
1.402
693
Etxebizitza bakarra (2.504)2 etxebizitza (636)3-6 etxebizitza (1.402)7-12 etxebizitza (693)13 etxebizitza edo gehiago (135)

Etxegunearen tamaina

7.429
4.278
1.294
Pertsona bakarra (7.429)2 pertsona (4.278)3 pertsona (1.294)4 pertsona (674)5 pertsona (254)6 pertsona (148)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]