Max Reger
| Max Reger | |
| | |
| Född | Johann Baptist Joseph Maximilian Reger 19 mars 1873[1][2][3] Brand[4], Tyskland |
|---|---|
| Död | 11 maj 1916[1][2][3] (43 Är) Leipzig[4] |
| Begravd | Waldfriedhof |
| Andra namn | Max Reger |
| Medborgare i | Kungariket Bayern |
| SysselsÀttning | Kompositör, organist, musikpedagog, musikarrangör[5], universitetslÀrare, pianist[5], musikvetare, dirigent, generalmusikdirektör[5] |
| Arbetsgivare | MĂŒnchens universitet Hochschule fĂŒr Musik und Theater MĂŒnchen Hochschule fĂŒr Musik und Theater âFelix Mendelssohn Bartholdyâ Leipzig (1907â1916)[6] |
| Barn | Christa Reger (f. 1905) Lotti Reger (f. 1907) |
| Redigera Wikidata | |
Johann Baptist Joseph Maximilian (Max) Reger, född 19 mars 1873 i Brand (Oberpfalz), död 11 maj 1916 i Leipzig, var en tysk tonsÀttare, pianist, organist och dirigent.
Biografi
[redigera | redigera wikitext]Max Reger studerade musik i MĂŒnchen och Wiesbaden för Hugo Riemann. Han bosatte sig i MĂŒnchen i september 1901. Genom flitigt konserterande gjorde han sig snart ett namn. För att exemplifiera med vilken iver Reger tog sig an musik kan nĂ€mnas att han redan sin första sĂ€song i MĂŒnchen agerade under tio konserter som organist, pianist och ackompanjatör. Oförtrutet fortsatte hans kompositionsarbete och han skrev dels en stor mĂ€ngd stycken för orgel och sĂ„ng men Ă€ven pianokvintett (opus 64) och tvĂ„ sonater för piano och violin (opus 72 och 84) tillkom under denna period.
FrĂ„n och med 1907 arbetade Reger som musikdirektör vid Leipzigs universitet. Ă r 1908 anstĂ€lldes han som professor i komposition vid Hochschule fĂŒr Musik und Theater âFelix Mendelssohn Bartholdyâ Leipzig, dĂ€r han skulle arbeta till sin död. Under denna period var Reger ocksĂ„ en internationell erkĂ€nd dirigent och pianist. Dessutom undervisade han i musik och bland hans elever mĂ€rks till exempel Joseph Haas och George Szell.
Reger Ă€r begravd pĂ„ Waldfriedhof i MĂŒnchen.
- Max Reger ca 1910.
- Max Reger mÄlad av Franz Nölken 1913.
Ăvrigt
[redigera | redigera wikitext]- Se Àven Verklista för Max Reger.
Regers verklista Àr imponerande lÄng. Variationer och fuga över ett tema av Mozart (opus 132] frÄn 1914 samt Marias vaggsÄng hör till de allra mest kÀnda verken.
Bland orgelverken Ă€r mĂ„hĂ€nda koralfantasin över Einâ feste Burg ist unser Gott (opus 27) frĂ„n 1898, Toccata d-moll (opus 59:5) frĂ„n 1901, Preludium och fuga över B-A-C-H (opus 46) frĂ„n 1900 och Fantasi och fuga d-moll (opus 135B) frĂ„n 1916 bland de mest spelade.
UtmÀrkelser
[redigera | redigera wikitext]Asteroiden 4347 Reger Àr uppkallad efter honom.[7]
KĂ€llor
[redigera | redigera wikitext]- 1 2 SNAC, SNAC Ark-ID: w6cc123k, lÀst: 9 oktober 2017.[kÀlla frÄn Wikidata]
- 1 2 Find a Grave, Find A Grave-ID: 7147604, lÀst: 9 oktober 2017.[kÀlla frÄn Wikidata]
- 1 2 International Music Score Library Project, IMSLP-ID: Category:Reger,_Max, lÀst: 9 oktober 2017.[kÀlla frÄn Wikidata]
- 1 2 arkiv Storico Ricordi, Archivio Storico Ricordi person-ID: 2553, lÀst: 3 december 2020.[kÀlla frÄn Wikidata]
- 1 2 3 Gemeinsame Normdatei, Deutsche Nationalbibliotheks katalog-id-nummer: 1185989887749153-1, lÀst: 20 april 2026.[kÀlla frÄn Wikidata]
- â Conservatory Archive Records Leipzig with Additions : Datenbank zu Personen am Leipziger Konservatorium (1843-1918), CARLA ID: 32391, lĂ€st: 3 augusti 2026.[kĂ€lla frĂ„n Wikidata]
- â âMinor Planet Center 4347 Regerâ (pĂ„ engelska). Minor Planet Center. https://www.minorplanetcenter.net/db_search/show_object?object_id=4347. LĂ€st 10 september 2023.
Externa lÀnkar
[redigera | redigera wikitext]
Wikimedia Commons har media som rör Max Reger.
- The Max Reger Foundation of AmericaÂź, New York City
- International Music Score Library Project har fria noter av Reger.
- Max Reger i Libris
|