Edukira joan

Arcueil

Arcueil
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Île-de-France
DepartamenduaMarne Harana
AlkateaChristian Métairie (en) Itzuli
Izen ofizialaArcueil
Arcueil-Cachan
Arcueil
Posta kodea94110
Geografia
Koordenatuak48°48′24″N 2°20′07″E / 48.8067°N 2.3353°E / 48.8067; 2.3353
Mapa
Azalera2,33 km²
Altitudea42 m, 105 m eta 69 m
MugakideakBagneux, Montrouge, Cachan, Gentilly, Le Kremlin-Bicêtre eta Villejuif
Demografia
Biztanleria22.200 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 11.254 (%50,7) (%46,2) 10.247 alt_right
Dentsitatea9.528 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakKecskemét eta Skalica
arcueil.fr

Arcueil Frantziako Marne Harana departamenduko udalerria da, Île-de-France eskualdean. Azken erroldaren arabera 22.200 biztanle zituen 2,3 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bagneux, Montrouge, Cachan, Gentilly, Le Kremlin-Bicêtre eta Villejuif.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
ArcueilArcueil
Població amb 17103 habitants (2000)Gentilly (1,3 km)
Població amb 27383 habitants (2000)Cachan (1,4 km)
Població amb 46500 habitants (2000)Montrouge (1,7 km)
Població amb 38592 habitants (2000)Bagneux (1,9 km)
Població amb 51410 habitants (2000)Villejuif (2,6 km)
Població amb 30735 habitants (2000)Malakoff (3,6 km)
Població amb 32609 habitants (2000)Châtillon (3,8 km)
Població amb 26886 habitants (2000)Vanves (4,0 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Parisko arroaren hego-mendebaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak, batez ere udaberrian (120-150 mm); negu hotza (3,5 °C))[2].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 12 °C-koa da, 15,4 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 644 mm-koa da, urtarrilean 10,8 euri-egun eta uztailean 7,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Paris udalerrian dago, 4,2 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 13,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 667,4 mm-koa delarik[3]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 42,2 °C-koa da, 2026ko ekainaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -13,8 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 17an lortua[oh 1][3].

BiztanleriaUrtea0500010.00015.00020.00025.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 10.658 gizon, 11.219 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.11
 
95+
 
0.29
0.40
 
90-94
 
0.88
0.78
 
85-89
 
1.61
1.57
 
80-84
 
1.60
1.73
 
75-79
 
2.34
2.98
 
70-74
 
3.49
3.75
 
65-69
 
4.19
3.58
 
60-64
 
5.21
5.89
 
55-59
 
5.02
6.34
 
50-54
 
5.69
6.79
 
45-49
 
6.89
6.23
 
40-44
 
6.62
7.50
 
35-39
 
8.46
8.08
 
30-34
 
8.25
8.95
 
25-29
 
8.98
8.66
 
20-24
 
7.57
7.05
 
15-19
 
5.59
6.17
 
10-14
 
4.99
6.54
 
5-9
 
5.48
6.89
 
0-4
 
6.85
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[4].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Arcueil udalerrian 21.862 biztanle zeuden eta 10.342 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,11 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 44,7), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[6]

21.862biztanle
10.342elkarbizitza-unitate
2,11lagun elkarbizitza-unitateko
5.534familia
Udalerria
% 23
% 16
% 14
% 45
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 5.534 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (2.351). Guraso bakarreko 1.524 familietatik 1.298etan ama zen guraso bakarra. 2.129 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 1.544k seme-alaba bakarra zuten etxean, 1.209k bi, eta 653k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 2.351 bikoteetatik 243tan (% 10,3) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[6]

1.658
2.351
1.524
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean2.129
Seme-alaba bat1.544
Bi seme-alaba1.209
Hiru seme-alaba448
Lau edo gehiago205

15 urte edo gehiago zituzten 18.107 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 15,2 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 48,8. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 62,2). 80 urte edo gehiagoko 817 biztanleetatik 746 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 71 kolektibitateren batean.[6]

Bakarrik bizi da
15-24% 15
25-39% 26
40-54% 20
55-64% 27
65-79% 36
80 +% 49
Bikotean bizi da
15-24% 8
25-39% 54
40-54% 62
55-64% 60
65-79% 55
80 +% 37

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 34,2 ezkonduta zegoen, eta beste % 15,0 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,7 izatezko bikotean eta % 5,2 PACS bidez lotuta). % 39,8 ezkongabeak ziren, % 4,5 alargunak eta % 6,5 dibortziatuak.[6]

Ezkongabea% 39,8
Ezkonduta% 34,2
Izatezko bikotean% 9,7
Dibortziatuta% 6,5
PACS bidez lotuta% 5,2
Alarguna% 4,5

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: goi-mailako langileak (% 25,7), enplegatuak (% 18,3), erdi-mailako lanbideak (% 17,4), erretiratuak (% 17,1). Talde nagusia (goi-mailako langileak, % 25,7) Marne Harana departamenduko batez bestekoaren (% 22,9) gainetik dago. 4 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona.[6]

Udalerria
% 26
% 17
% 18
% 9
% 17
% 9
Marne Harana
% 23
% 17
% 17
% 10
% 22
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 11.347 etxebizitza zeuden. Horietatik 10.297 egoitza nagusi ziren, 358 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 692 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (8.884), etxeak baino gehiago (2.030). Egoitza nagusietatik 3.038 beren jabearen bizilekuak ziren, 7.016 alokairuan zeuden, 3.977 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 244 doan lagata.[7]

11.347etxebizitza
10.297egoitza nagusi
2.030etxe
8.884apartamentu

Etxebizitza multzoa

10.297
Egoitza nagusia (10.297)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (358)Hutsik (692)

Etxe mota

2.030
8.884
Etxea (2.030)Apartamentua (8.884)

Jabetza egoera

3.038
7.016
3.977
Jabeak (3.038)Alokairuan (7.016)HLM (3.977)Doan lagata (244)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (2.914).[7]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik446
1919-19451.198
1946-19702.914
1971-19902.319
1991-2005954
2006-20202.323

Egoitza nagusien artean gehienek 3 gela zituzten (3.512). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (6.240 etxebizitzatan). 4.497 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 4.632 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 902tan bi edo gehiago.[7]

Gela kopurua

1 gela1.581
2 gela2.322
3 gela3.512
4 gela1.824
5 gela edo gehiago1.058

Berogailu mota

6.240
2.476
1.339
Gas sarea (6.240)Fuel-olioa (203)Elektrizitatea (2.476)Gas botila (38)Bestelakoak (1.339)

Aparkalekua eta ibilgailuak

4.497aparkalekua
4.632ibilgailu 1
902ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 15.143 biztanleetatik 11.620 aktibo ziren (% 76,7), horietako 10.095 lanean (% 66,7) eta 1.526 langabezian (aktiboen % 13,1).

15.14315-64 urteko biztanle
% 76,7aktibo
% 66,7lanean
% 13,1langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 41,9
25-54 urte% 89,1
55-64 urte% 72,3
Gizonak% 80,2
Emakumeak% 73,5

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 19,9
BEPC, brebeta% 21,0
CAP-BEP% 15,9
Batxilergoa% 16,3
Goi-mailako +2% 10,0
Goi-mailako +3/4% 11,9
Goi-mailako +5% 8,8

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 13,1). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

3.523 ez-aktibotik 1.790 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 50,8), 428 erretiraturik zeuden (% 12,1) eta 1.304 bestelako ez-aktibo ziren (% 37,0).

Ez-aktiboak

% 51
% 12
% 37
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 36
% 24
% 26
% 10
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 17.540 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 10.095 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

17.540enplegu udalerrian
% 92,7soldatapeko
% 7,3ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 25.820 eurokoa zen, eta biztanleen % 20 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

25.820 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 27.250 €
% 20,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 18,4

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an osasun-zentro 1 , 8 botika eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an 6 haur-eskola eta 5 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Arcueil udalerrian Bigarren Hezkuntzako ikastetxe bat zegoen 604 ikaslekin.

Arcueil udalerrian 2 bestelako formakuntza goi-mailako hezkuntza ez unibertsitarioko zentroak zeuden.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1978ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  3. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Luxembourg », fiche climatologique. .
  4. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  5. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  6. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  7. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]