Edukira joan

Montrouge

Montrouge
Montrouge
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Île-de-France
DepartamenduaSenako Gainak
AlkateaÉtienne Lengereau (en) Itzuli
Izen ofizialaMontrouge
Jatorrizko izenaMontrouge
Posta kodea92120
Geografia
Koordenatuak48°48′59″N 2°19′16″E / 48.8164°N 2.3211°E / 48.8164; 2.3211
Mapa
Azalera2,07 km²
Altitudea76 m, 67 m, 85 m eta 75 m
MugakideakParisko 14. barrutia, Gentilly, Arcueil, Bagneux, Châtillon eta Malakoff
Demografia
Biztanleria46.324 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 26.500 (%57,2) (%51,3) 23.760 alt_right
Dentsitatea22.379 bizt/km²
ville-montrouge.fr

Montrouge Frantziako udalerria da, Senako Gainak departamenduan dagoena, Île-de-France eskualdean. Azken erroldaren arabera 46.324 biztanle zituen 2,1 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Parisko 14. barrutia, Gentilly, Arcueil, Bagneux, Châtillon eta Malakoff.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
MontrougeMontrouge
Població amb 19592 habitants (2000)Arcueil (1,7 km)
Població amb 17103 habitants (2000)Gentilly (2,2 km)
Població amb 38592 habitants (2000)Bagneux (2,3 km)
Població amb 30735 habitants (2000)Malakoff (2,4 km)
Població amb 26886 habitants (2000)Vanves (2,5 km)
Població amb 27383 habitants (2000)Cachan (2,9 km)
Població amb 32609 habitants (2000)Châtillon (3,2 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Parisko arroaren hego-mendebaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak, batez ere udaberrian (120-150 mm); negu hotza (3,5 °C))[2].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,9 °C-koa da, 15,4 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 649 mm-koa da, urtarrilean 10,7 euri-egun eta uztailean 7,8 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Choisy-le-Roi udalerrian dago, 9,5 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,7 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 607,2 mm-koa delarik[3]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,7 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -11,5 °C-koa da, 1997ko urtarrilaren 1an lortua[oh 1][3].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[4]

BiztanleriaUrtea010.00020.00030.00040.00050.00060.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 21.872 gizon, 24.422 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.19
 
95+
 
0.48
0.37
 
90-94
 
1.61
1.06
 
85-89
 
2.26
1.78
 
80-84
 
2.57
2.61
 
75-79
 
3.30
3.58
 
70-74
 
4.98
3.17
 
65-69
 
4.29
5.27
 
60-64
 
5.53
5.25
 
55-59
 
5.81
6.27
 
50-54
 
6.52
6.93
 
45-49
 
6.00
7.34
 
40-44
 
6.46
8.81
 
35-39
 
7.71
9.10
 
30-34
 
9.02
9.35
 
25-29
 
9.27
7.38
 
20-24
 
7.10
4.68
 
15-19
 
4.50
5.13
 
10-14
 
3.86
5.71
 
5-9
 
4.10
6.02
 
0-4
 
4.63
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[5].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Montrouge udalerrian 45.666 biztanle zeuden eta 23.838 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 1,92 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 48,8), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[7]

45.666biztanle
23.838elkarbizitza-unitate
1,92lagun elkarbizitza-unitateko
11.549familia
Udalerria
% 20
% 20
% 9
% 49
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 11.549 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (4.753). Guraso bakarreko 2.084 familietatik 1.712etan ama zen guraso bakarra. 5.532 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 2.919k seme-alaba bakarra zuten etxean, 2.348k bi, eta 750k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 4.753 bikoteetatik 304tan (% 6,4) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[7]

4.712
4.753
2.084
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean5.532
Seme-alaba bat2.919
Bi seme-alaba2.348
Hiru seme-alaba591
Lau edo gehiago159

15 urte edo gehiago zituzten 39.371 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 17,2 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 53,7. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 63,1). 80 urte edo gehiagoko 2.270 biztanleetatik 2.122 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 148 kolektibitateren batean.[7]

Bakarrik bizi da
15-24% 17
25-39% 29
40-54% 23
55-64% 34
65-79% 40
80 +% 54
Bikotean bizi da
15-24% 10
25-39% 56
40-54% 63
55-64% 55
65-79% 56
80 +% 35

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 32,2 ezkonduta zegoen, eta beste % 18,6 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 12,1 izatezko bikotean eta % 6,5 PACS bidez lotuta). % 38,1 ezkongabeak ziren, % 4,6 alargunak eta % 6,5 dibortziatuak.[7]

Ezkongabea% 38,1
Ezkonduta% 32,2
Izatezko bikotean% 12,1
PACS bidez lotuta% 6,5
Dibortziatuta% 6,5
Alarguna% 4,6

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: goi-mailako langileak (% 37,9), erretiratuak (% 20,9), erdi-mailako lanbideak (% 16,0), enplegatuak (% 12,1). Talde nagusia (goi-mailako langileak, % 37,9) Senako Gainak departamenduko batez bestekoaren (% 35,3) gainetik dago. 18 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,1).[7]

Udalerria
% 38
% 16
% 12
% 21
Senako Gainak
% 35
% 16
% 14
% 21
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 27.375 etxebizitza zeuden. Horietatik 23.762 egoitza nagusi ziren, 1.265 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 2.348 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (26.361), etxeak baino gehiago (785). Egoitza nagusietatik 10.079 beren jabearen bizilekuak ziren, 12.940 alokairuan zeuden, 4.180 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 742 doan lagata.[8]

27.375etxebizitza
23.762egoitza nagusi
785etxe
26.361apartamentu

Etxebizitza multzoa

23.762
2.348
Egoitza nagusia (23.762)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (1.265)Hutsik (2.348)

Etxe mota

26.361
Etxea (785)Apartamentua (26.361)

Jabetza egoera

10.079
12.940
4.180
Jabeak (10.079)Alokairuan (12.940)HLM (4.180)Doan lagata (742)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (7.405).[8]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.430
1919-19453.849
1946-19707.405
1971-19904.639
1991-20054.326
2006-20201.953

Egoitza nagusien artean gehienek 3 gela zituzten (7.493). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (12.290 etxebizitzatan). 10.665 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 9.972 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.499tan bi edo gehiago.[8]

Gela kopurua

1 gela3.995
2 gela6.799
3 gela7.493
4 gela3.747
5 gela edo gehiago1.728

Berogailu mota

12.290
10.210
Gas sarea (12.290)Fuel-olioa (1.102)Elektrizitatea (10.210)Gas botila (101)Bestelakoak (58)

Aparkalekua eta ibilgailuak

10.665aparkalekua
9.972ibilgailu 1
1.499ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 31.970 biztanleetatik 26.139 aktibo ziren (% 81,8), horietako 23.595 lanean (% 73,8) eta 2.544 langabezian (aktiboen % 9,7).

31.97015-64 urteko biztanle
% 81,8aktibo
% 73,8lanean
% 9,7langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 38,5
25-54 urte% 94,4
55-64 urte% 75,6
Gizonak% 83,2
Emakumeak% 80,5

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 20,8
BEPC, brebeta% 21,5
CAP-BEP% 13,8
Batxilergoa% 15,4
Goi-mailako +2% 11,5
Goi-mailako +3/4% 9,6
Goi-mailako +5% 5,8

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 9,7). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

5.831 ez-aktibotik 3.419 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 58,6), 868 erretiraturik zeuden (% 14,9) eta 1.543 bestelako ez-aktibo ziren (% 26,5).

Ez-aktiboak

% 59
% 15
% 26
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 53
% 22
% 16
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 33.549 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 23.595 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

33.549enplegu udalerrian
% 90,3soldatapeko
% 9,7ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 34.480 eurokoa zen, eta biztanleen % 12 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

34.480 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 33.790 €
% 12,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 13,5

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 2.930 komertzioetatik, 13 erauzte enpresak ziren, 20 janari enpresak ziren, 17 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 94 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 223 eraikuntza enpresak ziren, 531 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 92 garraio enpresak ziren, 231 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 267 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 131 finantziazio enpresak ziren, 178 higiezinen enpresak ziren, 700 zerbitzu enpresak ziren, 265 administrazio publikoko enpresak ziren eta 167 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[9]

2009an zeuden norbanakoentzako 544 zerbitzu publikoetatik, 3 poliziaren kasernak ziren, 1 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoa, 1 lan bilaketa bulegoa, 3 posta bulegoak, 20 banku bulegoak, 10 funerariak, 21 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 7 ibilgailuen alokairu bulegoak, 5 autoeskolak, 14 igeltseroak, 41 margolariak, 21 zurginak, 35 iturginak, 22 argiketariak, 45 eraikuntza enpresak, 36 ile apaindegiak, 12 albaitariak, 6 aldi baterako lan enpresak, 157 jatetxeak, 60 higiezinen agentziak, 14 tintoreriak eta 9 apaindegiak.[10]

2009an zeuden 155 establezimendu komertzialetatik, 8 supermerkatuak, 1 brikolaje denda handia zen, 1 120 m2 baino gehiagoko denda zen, 21 120 m2 baino gutxiagoko dendak, 21 okindegiak, 13 harategiak, 2 kongelatu-dendak, 3 arraindegiak, 20 liburu dendak, 14 arropa dendak, 4 etxerako tresna dendak, 7 zapata-dendak, 5 elektrotresna dendak, 5 altzari dendak, 3 kirol-dendak, 2 lur eta paretak apaintzeko dendak, 1 drogeria zen, 6 lurrin-dendak, 2 bitxi-dendak eta 16 lore-dendak ziren.[11]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 3 psikiatriko, osasun-zentro 1 bat, 15 botika eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an 8 haur-eskola eta 9 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Montrouge udalerrian 4 Bigarren Hezkuntzako ikastetxe, 3 hezkuntza orokorreko lizeo eta 1lizeo teknologikoaBigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 1.478 ikasle zeuden, Hezkuntza orokorreko lizeoetan ez zegoen 1.033 eta lizeo teknologikoetan 434.

Montrouge udalerriak goi-mailako hezkuntza ez unibertsitarioko osasun-formakuntzako zentro bat zuen. Unibertsitate mailako formakuntza eta ikerketa unitate bat zegoen.

Pertsona ezagunak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ Estazioko erregistroak 1988ko urtarrilaren 1an eta 2021ko abenduaren 31an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cyberg