Edukira joan

Calvisano

Calvisano
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaBresciako probintzia
Izen ofizialaCalvisano
Posta kodea25012
ISTAT kodea017034
HerriburuaCalvisano
Geografia
Koordenatuak45°20′56″N 10°20′45″E / 45.3489°N 10.3458°E / 45.3489; 10.3458
Mapa
Azalera44,83 km²
Altitudea67 m
MugakideakAcquafredda, Carpenedolo, Ghedi, Isorella, Montichiari eta Visano
Demografia
Biztanleria8.369 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea187 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia030
Katastro kodeaB450
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaBS
comune.calvisano.bs.it

Calvisano Italiako udalerri bat da. Bresciako probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 8.369 biztanle ditu, 44,83 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Acquafredda, Carpenedolo, Ghedi, Isorella, Montichiari eta Visano.

BiztanleriaUrtea30004000500060007000800090001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.339 gizon, 4.122 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.02
0.05
 
95-99
 
0.36
0.32
 
90-94
 
1.31
1.96
 
85-89
 
2.40
2.74
 
80-84
 
3.95
3.99
 
75-79
 
4.68
4.98
 
70-74
 
5.07
4.98
 
65-69
 
5.90
7.01
 
60-64
 
6.96
8.44
 
55-59
 
7.71
8.99
 
50-54
 
8.61
7.91
 
45-49
 
7.21
6.80
 
40-44
 
6.21
5.49
 
35-39
 
5.26
6.15
 
30-34
 
5.60
6.43
 
25-29
 
5.94
5.28
 
20-24
 
5.09
5.85
 
15-19
 
5.26
4.36
 
10-14
 
4.73
4.08
 
5-9
 
4.25
4.22
 
0-4
 
3.44
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.776 etxebizitza zeuden: 3.297 (% 87,3) okupatuta eta 479 (% 12,7) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 82,4 jabetzan zeuden, % 13,2 alokairuan eta % 4,4 beste titulu batekin.

3.776etxebizitza (2021)
3.297okupatuak
479hutsik (% 12,7)

Erabilera (2021)

3.297
479
Okupatuak (3.297)Hutsik edo ez-okupatuak (479)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

82,4
13,2
Jabetzan (82,4)Alokairuan (13,2)Beste titulu batekin (4,4)

2024an 3.452 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.039 (% 30,1) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

3.452etxegune (2024)
1.039pertsona bakarrekoak (% 30,1)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.039
2 kide958
3 kide697
4 kide547
5 kide edo gehiago211

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]