Edukira joan

Montichiari

Montichiari
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaBresciako probintzia
Izen ofizialaMontichiari
Posta kodea25018
ISTAT kodea017113
HerriburuaMontichiari
Geografia
Koordenatuak45°24′58″N 10°23′30″E / 45.4161°N 10.3917°E / 45.4161; 10.3917
Mapa
Azalera81,192 km²
Altitudea108 m
MugakideakCalvisano, Castenedolo, Ghedi, Calcinato, Carpenedolo eta Castiglione delle Stiviere
Demografia
Biztanleria26.116 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea322 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia030
Hiri senidetuakGambettola eta Pescara
Katastro kodeaF471
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaBS
comune.montichiari.bs.it

Montichiari Italiako udalerri bat da. Bresciako probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 26.116 biztanle ditu, 81,192 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Calvisano, Castenedolo, Ghedi, Calcinato, Carpenedolo eta Castiglione delle Stiviere.

BiztanleriaUrtea6000900012.00015.00018.00021.00024.00027.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 13.459 gizon, 13.047 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.03
0.07
 
95-99
 
0.34
0.51
 
90-94
 
1.12
1.64
 
85-89
 
2.41
2.56
 
80-84
 
3.26
3.62
 
75-79
 
4.30
3.95
 
70-74
 
4.43
4.96
 
65-69
 
5.45
6.72
 
60-64
 
6.59
8.58
 
55-59
 
8.35
8.52
 
50-54
 
8.35
7.85
 
45-49
 
7.07
6.81
 
40-44
 
6.56
6.39
 
35-39
 
6.12
6.10
 
30-34
 
5.76
6.10
 
25-29
 
5.51
6.02
 
20-24
 
5.34
5.80
 
15-19
 
5.81
5.29
 
10-14
 
5.31
4.68
 
5-9
 
4.17
3.82
 
0-4
 
3.69
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 11.961 etxebizitza zeuden: 10.541 (% 88,1) okupatuta eta 1.420 (% 11,9) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 70,6 jabetzan zeuden, % 22,7 alokairuan eta % 6,7 beste titulu batekin.

11.961etxebizitza (2021)
10.541okupatuak
1.420hutsik (% 11,9)

Erabilera (2021)

10.541
1.420
Okupatuak (10.541)Hutsik edo ez-okupatuak (1.420)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

70,6
22,7
Jabetzan (70,6)Alokairuan (22,7)Beste titulu batekin (6,7)

2024an 10.940 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 3.504 (% 32) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

10.940etxegune (2024)
3.504pertsona bakarrekoak (% 32)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide3.504
2 kide3.060
3 kide2.053
4 kide1.637
5 kide edo gehiago686

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]