Edukira joan

Cerano

Cerano
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Piemonte
ProbintziaNovarako probintzia
Izen ofizialaCerano
Posta kodea28065
ISTAT kodea003049
HerriburuaCerano
Geografia
Koordenatuak45°24′00″N 8°47′00″E / 45.4°N 8.7833°E / 45.4; 8.7833
Mapa
Azalera32,64 km²
Altitudea127 m
MugakideakCassolnovo, Magenta, Robecco sul Naviglio, Trecate, Abbiategrasso, Boffalora sopra Ticino eta Sozzago
Demografia
Biztanleria6.678 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea205 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0321
Katastro kodeaC483
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaNO
comune.cerano.no.it

Cerano Italiako udalerri bat da. Novarako probintzian kokatuta dago, Piemonte eskualdean. 6.678 biztanle ditu, 32,64 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cassolnovo, Magenta, Robecco sul Naviglio, Trecate, Abbiategrasso, Boffalora sopra Ticino eta Sozzago.

BiztanleriaUrtea45005000550060006500700075001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 3.462 gizon, 3.533 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.03
 
100+
 
0.14
0.12
 
95-99
 
0.23
0.58
 
90-94
 
1.95
2.17
 
85-89
 
3.26
2.57
 
80-84
 
3.54
5.17
 
75-79
 
6.40
5.60
 
70-74
 
5.92
5.75
 
65-69
 
6.14
7.25
 
60-64
 
6.93
7.71
 
55-59
 
7.61
8.95
 
50-54
 
7.10
7.65
 
45-49
 
6.09
5.98
 
40-44
 
6.20
5.23
 
35-39
 
5.24
5.26
 
30-34
 
4.73
5.08
 
25-29
 
5.26
5.31
 
20-24
 
4.39
4.88
 
15-19
 
5.15
5.83
 
10-14
 
4.92
4.91
 
5-9
 
5.07
3.96
 
0-4
 
3.74
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.734 etxebizitza zeuden: 2.858 (% 76,5) okupatuta eta 876 (% 23,5) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 79,8 jabetzan zeuden, % 13,9 alokairuan eta % 6,3 beste titulu batekin.

3.734etxebizitza (2021)
2.858okupatuak
876hutsik (% 23,5)

Erabilera (2021)

2.858
876
Okupatuak (2.858)Hutsik edo ez-okupatuak (876)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

79,8
13,9
Jabetzan (79,8)Alokairuan (13,9)Beste titulu batekin (6,3)

2024an 2.966 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.014 (% 34,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

2.966etxegune (2024)
1.014pertsona bakarrekoak (% 34,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.014
2 kide885
3 kide505
4 kide372
5 kide edo gehiago190

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]