Edukira joan

Trecate

Trecate
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Piemonte
ProbintziaNovarako probintzia
Izen ofizialaTrecate
Posta kodea28069
ISTAT kodea003149
HerriburuaTrecate
Geografia
Koordenatuak45°26′00″N 8°44′00″E / 45.4333°N 8.7333°E / 45.4333; 8.7333
Mapa
Azalera38,22 km²
Altitudea136 m
MugakideakBernate Ticino, Boffalora sopra Ticino, Cerano, Garbagna Novarese, Novara, Romentino, Sozzago eta Magenta
Demografia
Biztanleria20.510 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea537 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0321
Katastro kodeaL356
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaNO
comune.trecate.no.it

Trecate Italiako udalerri bat da. Novarako probintzian kokatuta dago, Piemonte eskualdean. 20.510 biztanle ditu, 38,22 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bernate Ticino, Boffalora sopra Ticino, Cerano, Garbagna Novarese, Novara, Romentino, Sozzago eta Magenta.

BiztanleriaUrtea6000900012.00015.00018.00021.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 10.728 gizon, 10.577 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.01
 
100+
 
0.04
0.09
 
95-99
 
0.42
0.49
 
90-94
 
1.34
1.73
 
85-89
 
2.91
2.17
 
80-84
 
3.27
3.78
 
75-79
 
4.34
4.59
 
70-74
 
5.09
5.64
 
65-69
 
5.78
7.18
 
60-64
 
7.40
8.02
 
55-59
 
7.95
7.81
 
50-54
 
7.32
7.30
 
45-49
 
7.05
6.84
 
40-44
 
6.11
6.26
 
35-39
 
5.92
5.90
 
30-34
 
6.07
6.03
 
25-29
 
5.56
5.65
 
20-24
 
4.79
5.72
 
15-19
 
5.29
5.70
 
10-14
 
5.18
4.94
 
5-9
 
4.41
4.13
 
0-4
 
3.76
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 10.392 etxebizitza zeuden: 8.483 (% 81,6) okupatuta eta 1.909 (% 18,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 75,8 jabetzan zeuden, % 18,6 alokairuan eta % 5,6 beste titulu batekin.

10.392etxebizitza (2021)
8.483okupatuak
1.909hutsik (% 18,4)

Erabilera (2021)

8.483
1.909
Okupatuak (8.483)Hutsik edo ez-okupatuak (1.909)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

75,8
18,6
Jabetzan (75,8)Alokairuan (18,6)Beste titulu batekin (5,6)

2024an 8.843 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.872 (% 32,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

8.843etxegune (2024)
2.872pertsona bakarrekoak (% 32,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.872
2 kide2.560
3 kide1.627
4 kide1.156
5 kide edo gehiago628

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]