Edukira joan

Cesena

Cesena
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Emilia-Romagna
ProbintziaForlì-Cesenako probintzia
AlkateaEnzo Lattuca (en) Itzuli
Izen ofizialaCesena
Posta kodea47521–47522
ISTAT kodea040007
HerriburuaCesena
Geografia
Koordenatuak44°08′00″N 12°14′00″E / 44.1333°N 12.2333°E / 44.1333; 12.2333
Mapa
Azalera249,47 km²
Altitudea44 m
MugakideakBertinoro, Cesenatico, Civitella di Romagna, Gambettola, Longiano, Meldola, Mercato Saraceno, Montiano, Roncofreddo, Cervia, Ravenna eta Sarsina
Demografia
Biztanleria95.778 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea384 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0547
Hiri senidetuakVienne
Katastro kodeaC573
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaFC
comune.cesena.fc.it

Cesena (latinez: Caesena) Italiako hiria da, erresumaren ipar-ekialdekoa, Emilia-Romagna eskualdean eta Forlì-Cesenako probintzian kokatua. Savio ibaiaren ertzean dago, Apeninoen oinetan, Adriatikotik 15 kmra. 249,47 km²ko eremua du eta 2015ean 96797 biztanle zituen[1].

Aipagarriak dira katedral gotikoa (XIV.-XV. mendeak) eta Malatesta gaztelua (eskuizkribu liburutegi ospetsua). Malatestarren hiria izan zen[2].

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bertinoro, Cesenatico, Civitella di Romagna, Gambettola, Longiano, Meldola, Mercato Saraceno, Montiano, Roncofreddo, Cervia, Ravenna eta Sarsina.

BiztanleriaUrtea30.00040.00050.00060.00070.00080.00090.000100.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[3], 1991etik aurrera, ISTAT.[4]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 46.519 gizon, 49.101 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.01
 
100+
 
0.08
0.23
 
95-99
 
0.52
1.02
 
90-94
 
1.71
2.62
 
85-89
 
3.78
3.59
 
80-84
 
4.57
5.09
 
75-79
 
5.78
5.41
 
70-74
 
5.85
6.57
 
65-69
 
6.87
7.89
 
60-64
 
7.96
8.55
 
55-59
 
8.16
8.36
 
50-54
 
8.24
6.93
 
45-49
 
6.91
5.85
 
40-44
 
5.63
5.36
 
35-39
 
5.04
5.42
 
30-34
 
4.91
5.33
 
25-29
 
4.57
5.14
 
20-24
 
4.53
5.22
 
15-19
 
4.61
4.58
 
10-14
 
4.07
3.75
 
5-9
 
3.40
3.07
 
0-4
 
2.81
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[5]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 46.997 etxebizitza zeuden: 41.900 (% 89,2) okupatuta eta 5.097 (% 10,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 76,1 jabetzan zeuden, % 16,6 alokairuan eta % 7,3 beste titulu batekin.

46.997etxebizitza (2021)
41.900okupatuak
5.097hutsik (% 10,8)

Erabilera (2021)

41.900
5.097
Okupatuak (41.900)Hutsik edo ez-okupatuak (5.097)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

76,1
16,6
Jabetzan (76,1)Alokairuan (16,6)Beste titulu batekin (7,3)

2024an 43.310 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 16.306 (% 37,6) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

43.310etxegune (2024)
16.306pertsona bakarrekoak (% 37,6)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide16.306
2 kide12.259
3 kide7.603
4 kide5.303
5 kide edo gehiago1.839

Cesenatar ezaguna

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Italia
Artikulu hau Italiako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]