Edukira joan

Sarsina

Sarsina
Sarsina
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Emilia-Romagna
ProbintziaForlì-Cesenako probintzia
Izen ofizialaSarsina
Jatorrizko izenaSarsina
Posta kodea47027
ISTAT kodea040044
HerriburuaSarsina
Geografia
Koordenatuak43°55′00″N 12°09′00″E / 43.9167°N 12.15°E / 43.9167; 12.15
Mapa
Azalera100 km²
Altitudea243 m
MugakideakBagno di Romagna, Civitella di Romagna, Mercato Saraceno, Sant'Agata Feltria, Santa Sofia, Sogliano al Rubicone, Verghereto eta Cesena
Demografia
Biztanleria3.308 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea33 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0547
Hiri senidetuakLezoux, Grebenstein eta Lopik
Katastro kodeaI444
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaFC
comune.sarsina.fc.it

Sarsina Italiako udalerri bat da. Forlì-Cesenako probintzian kokatuta dago, Emilia-Romagna eskualdean. 3.308 biztanle ditu, 100 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bagno di Romagna, Civitella di Romagna, Mercato Saraceno, Sant'Agata Feltria, Santa Sofia, Sogliano al Rubicone, Verghereto eta Cesena.

BiztanleriaUrtea300040005000600070001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.660 gizon, 1.627 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.06
 
95-99
 
1.04
1.51
 
90-94
 
1.84
3.31
 
85-89
 
4.61
3.98
 
80-84
 
3.81
5.96
 
75-79
 
6.08
6.20
 
70-74
 
6.45
8.55
 
65-69
 
7.62
10.54
 
60-64
 
8.60
6.87
 
55-59
 
9.34
6.81
 
50-54
 
6.52
6.33
 
45-49
 
6.27
5.42
 
40-44
 
4.73
4.94
 
35-39
 
4.79
5.78
 
30-34
 
4.61
5.12
 
25-29
 
3.69
5.24
 
20-24
 
4.79
4.40
 
15-19
 
4.73
3.67
 
10-14
 
4.06
3.25
 
5-9
 
3.44
2.05
 
0-4
 
2.95
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 2.205 etxebizitza zeuden: 1.464 (% 66,4) okupatuta eta 741 (% 33,6) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 78,3 jabetzan zeuden, % 16,9 alokairuan eta % 4,8 beste titulu batekin.

2.205etxebizitza (2021)
1.464okupatuak
741hutsik (% 33,6)

Erabilera (2021)

1.464
741
Okupatuak (1.464)Hutsik edo ez-okupatuak (741)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

78,3
16,9
Jabetzan (78,3)Alokairuan (16,9)Beste titulu batekin (4,8)

2024an 1.523 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 588 (% 38,6) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

1.523etxegune (2024)
588pertsona bakarrekoak (% 38,6)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide588
2 kide450
3 kide261
4 kide154
5 kide edo gehiago70

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]