Edukira joan

Comares

Comares
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Andaluzia
ProbintziaMálagako probintzia
AlkateaManuel Robles Robles
Izen ofizialaComares
Posta kodea29195
INEk ezarritako kodea29044
HerriburuaComares
Geografia
Koordenatuak36°50′58″N 4°14′54″W / 36.8494°N 4.2482°W / 36.8494; -4.2482
Mapa
Azalera25,5 km²
Altitudea703 m
MugakideakMálaga, Colmenar, Riogordo, Cútar eta El Borge
Demografia
Biztanleria1.354 (2025)
alt_left 608 (%45,2) (%54,8) 737 alt_right
Dentsitatea53 bizt/km²
MatrikulaMA
Hizkuntza ofizialagaztelania
comares.es

Comares Málagako udalerria da, Axarquía - Costa del Sol eskualdean dagoena.

Azken erroldaren arabera 1.354 biztanle zituen 25,5 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Málaga, Colmenar, Riogordo, Cútar eta El Borge.

Biztanleriaren tamainaUrtea13001350140014501500155016001650200020052010201520202025ComaresBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 737 gizon, 608 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.14
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
0.49
0.81
 
90-94
 
1.64
1.63
 
85-89
 
2.80
3.39
 
80-84
 
4.28
6.24
 
75-79
 
6.41
9.09
 
70-74
 
8.72
9.50
 
65-69
 
9.54
10.85
 
60-64
 
10.69
11.13
 
55-59
 
12.01
8.01
 
50-54
 
7.40
6.11
 
45-49
 
7.07
6.51
 
40-44
 
4.93
3.66
 
35-39
 
4.44
4.34
 
30-34
 
3.95
5.02
 
25-29
 
2.47
3.53
 
20-24
 
3.12
3.80
 
15-19
 
3.62
2.58
 
10-14
 
2.80
2.31
 
5-9
 
2.14
1.36
 
0-4
 
1.48
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 29,3 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 42,1) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 1,9 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 40,7 —probintzian % 24,2—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Málagako mapa
Udal
Prob
Esta
Udalerri berean · % 29,3Probintzia berean · % 27Erkidegoan · % 1,1Beste erkidegoa · % 1,9Estatutik kanpo · % 40,7
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 547 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 81,7)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Erresuma Batua, Herbehereak, Alemania dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Amerika · % 11,7Europa · % 81,7Afrika · % 4,4Asia · % 1,6Ozeania · % 0,5
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 1.447 etxebizitza zeuden: 616 (% 42,6) nagusiak eta 831 (% 57,4) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 175 (% 12,1) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 405 (% 28,0) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 55 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 261 plazarekin (4,75 plaza etxebizitzako).[6]

1.447etxebizitza
616etxegune
405hutsik (% 28,0)
55etxebizitza turistiko (2026) Málagako mapa

Etxebizitza multzoa Málagako mapa

616
831
Etxebizitza nagusia (616)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (831)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Málagako mapa

867
175
405
Okupatuak (867)Noizbehinkakoak (175)Hutsik (405)

Guztira 616 etxegune zeuden, eta horietatik 213 (% 34,6) pertsona bakarrekoak ziren.[7]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1213
2 pertsona229
3 pertsona80
4 pertsona64
5 edo gehiago30

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 1.259 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 22,2 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 14,8; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 29,9; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 33,1.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 21,0 zen 2021ean eta % 22,2 2024an; beraz, 1,1 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 37,7 izatetik % 33,1 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 24,3 ziren, eta gizonen artean % 20,3; 4,0 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 35,7 eta gizonen % 30,9 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

1.259biztanle 15 urte edo +, 2024
% 22,2goi-mailako ikasketak+1,1 puntu 2021etik mapa
% 33,1lehen hezkuntza edo gutxiago−4,6 puntu 2021etik mapa
% 5,0ikasten ari dira, 2024
% 33,1
% 29,9
% 14,8
% 22,2
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 33,1Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 29,9Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 14,8Goi-mailako ikasketak · % 22,2
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Málagako mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 77,4 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 22,6 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 2 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 51,1 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 48,9. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 8,1 ziren.[8]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 8,1
DBH eta antzekoak
% 29,9
Erdi-mailako LH
% 7,2
Goi-mailako LH
% 5,0
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 10,8
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 5,1
Masterrak eta espezialitateak
% 1,1
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Comares, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak279% 22,2138% 20,3141% 24,3
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa186% 14,897% 14,389% 15,3
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)377% 29,9234% 34,5143% 24,7
Lehen hezkuntza edo gutxiago417% 33,1210% 30,9207% 35,7
Guztira1.259% 100,0679% 100,0580% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Comares, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 21,0% 14,1% 27,1% 37,71.232
2022% 21,7% 14,8% 28,6% 34,91.212
2023% 22,2% 14,8% 29,3% 33,71.242
2024% 22,2% 14,8% 29,9% 33,11.259

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 5,0 ikasten ari zen (63 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 34,9 batxilergoan zebilen, % 33,3 goi-mailako ikasketetan, % 19,0 erdi-mailako lanbide-heziketan, % 7,9 DBHn edo antzekoetan eta % 3,2 lehen hezkuntzan edo beheragoko mailetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 25,0 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 41,9; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 16,1 eta emakumeen % 21,9. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 80,4 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 28,0 eta 25–29 urtekoen % 8,2; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 0,4 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 25,0 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 23,3.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 80,4
20–24 urte
% 28,0
25–29 urte
% 8,2
30–34 urte
% 1,6
35–39 urte
% 0,0
40–44 urte
% 1,2
45–49 urte
% 0,0
50–54 urte
% 0,0
55 urte edo +
% 0,3
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 1,6
Goi-mailako ikasketak
% 33,3
Erdi-mailako LH
% 19,0
Batxilergoa
% 34,9
DBH eta antzekoak
% 7,9
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 3,2
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 59,7 estatuan jaio zen, eta % 40,3 atzerrian.[8] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 12,8 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 25,1; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 33,3 eta % 41,0, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 15,9 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 33,0; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 34,7 eta % 39,0, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 12,8
Goi-mailakoak
% 33,3
% 13,5
Batx. / erdi LH
% 15,7
% 48,6
DBH
% 10,0
% 25,1
Lehen H. edo gutx.
% 41,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 15,9
Goi-mailakoak
% 34,7
% 13,7
Batx. / erdi LH
% 17,4
% 37,4
DBH
% 8,9
% 33,0
Lehen H. edo gutx.
% 39,0
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 7,3 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 1,6.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 38,2 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 0,0 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 10.502 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 23.112 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (12.950 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 12.950 euro zen. Errenta gordina 11.716 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 33[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 35,8), beste diru-sarrerak (% 19,5), langabezia-prestazioak (% 4,6), beste prestazioak (% 7,2).

33%
36%
20%
Soldata · % 33Pentsioak · % 35,8Langabezia · % 4,6Beste prestazioak · % 7,2Beste sarrerak · % 19,5
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 33,7 da, probintziakoaren (32,7; Málagako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (32,1) gainetik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 3,1 da, probintziakoaren (2,8; Málagako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (2,8) gainetik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Comares udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 456 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 36,6; gainerako % 63,4 inaktibo zeuden (beste inaktiboak % 51,0, erretiratuak % 44,5 eta ikasleak % 4,6).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 20,2 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 41,1 zen eta emakumezkoena % 31,4; langabezia-tasa, aldiz, % 18,1 eta % 23,3 zen, hurrenez hurren.[14]

Okupatuen kopurua 357 zen 2023ean, 2021eko 358etik behera.[15] Emakumeek okupatuen % 36,4 osatzen dute, eta gizonek % 63,6.

357okupatu, 2023−% 0,3 2021etik
% 36,4emakumeak okupatuen artean
% 36,6jarduera-tasa, 2024
% 20,2langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 29,2
% 28,2
% 32,3
Okupatuak · % 29,2Langabeak · % 7,4Ikasleak · % 2,9Erretiratuak · % 28,2Beste inaktiboak · % 32,3
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Comares, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak364% 29,2226% 33,7138% 24,0
Langabeak92% 7,450% 7,542% 7,3
Inaktiboak789% 63,4395% 58,9394% 68,6
Guztira1.245% 100,0671% 100,0574% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 61,6), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 17,4), eraikuntza (% 16,5) eta industria (% 3,9).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza da (% 17,4), ondoren eraikuntza (% 16,5) eta merkataritza (% 11,8) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Málagako mapa
% 17,4
% 16,5
% 61,6
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 17,4Industria · % 3,9Eraikuntza · % 16,5Zerbitzuak · % 61,6
Jarduera-adar zehatzak
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 17,4
Eraikuntza
% 16,5
Merkataritza
% 11,8
Ostalaritza
% 11,8
Administrazio publikoa
% 9,8
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 6,2
Hezkuntza
% 3,9
Manufaktura-industria
% 3,6
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 3,1
Garraioa eta biltegiratzea
% 3,1
Beste zerbitzu batzuk
% 3,1
Jarduera profesionalak
% 2,2
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 2,0
Etxeetako jarduerak
% 1,4
Informazioa eta komunikazioak
% 1,4
Higiezinen jarduerak
% 1,4
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 0,3
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,3
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,3
Erauzketa-industriak
% 0,0
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 58,0; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 18,5), eta oinarrizko okupazioak % 18,2.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 62,1 eta emakumeen % 50,8).

% 18,5
% 58,0
% 18,2
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 18,5Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 58,0Oinarrizko okupazioak · % 18,2Ez dago jasota · % 5,3
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Comares, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak66% 18,534% 15,032% 24,6
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak207% 58,0141% 62,166% 50,8
Oinarrizko okupazioak65% 18,238% 16,727% 20,8
Ez dago jasota19% 5,314% 6,25% 3,8
Guztira357% 100,0227% 100,0130% 100,0

Okupatuen % 57,1 besteren konturako langileak dira, eta % 42,9 norberaren konturakoak.[17]

% 10,9
% 31,9
% 42,9
% 14,3
Norberaren kontura, langileak dituena · % 10,9Norberaren kontura, langilerik gabe · % 31,9Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 42,9Besteren kontura, aldi baterakoa · % 14,3
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Comares, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura153% 42,9111% 48,942% 32,3
Besteren kontura204% 57,1116% 51,188% 67,7
Guztira357% 100,0227% 100,0130% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 59,6 estatuan jaio zen, eta % 40,4 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 43,9 okupatuak dira, % 35,2 erretiratuak, % 9,7 langabeak, % 6,4 bestelako inaktiboak eta % 4,8 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 56,7 bestelako inaktiboak dira, % 23,3 erretiratuak, % 17,5 okupatuak eta % 2,1 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 30,3 okupatuak dira, % 29,3 erretiratuak, % 22,0 bestelako inaktiboak, % 13,4 langabeak eta % 5,1 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 64,7 bestelako inaktiboak dira, % 19,0 erretiratuak eta % 13,6 okupatuak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 43,9
Okupatuak
% 17,5
% 9,7
Langabeak
% 2,1
% 4,8
Ikasleak
% 0,4
% 35,2
Erretiratuak
% 23,3
% 6,4
Beste inakt.
% 56,7
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 30,3
Okupatuak
% 13,6
% 13,4
Langabeak
% 1,9
% 5,1
Ikasleak
% 0,8
% 29,3
Erretiratuak
% 19,0
% 22,0
Beste inakt.
% 64,7
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 78,4 estatuan jaio zen, eta % 21,6 atzerrian.[16] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 63,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 17,8 oinarrizko okupazioetakoak eta % 12,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 57,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 26,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 11,9 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 54,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 22,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 20,0 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 40,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 31,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 22,9 oinarrizko okupazioetakoak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 12,4
Goi eta erdi maila
% 26,2
% 63,2
Langile kualifikatuak
% 57,1
% 17,8
Oinarrizko okup.
% 11,9
% 6,5
Ez dago jasota
% 4,8
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 22,1
Goi eta erdi maila
% 31,4
% 54,7
Langile kualifikatuak
% 40,0
% 20,0
Oinarrizko okup.
% 22,9
% 3,2
Ez dago jasota
% 5,7
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 46,5 zerbitzuetan ari dira, % 24,3 eraikuntzan, % 21,1 nekazaritzan eta % 7,0 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 59,5 zerbitzuetan ari dira, % 21,4 eraikuntzan eta % 19,0 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 83,2 zerbitzuetan ari dira, % 12,6 nekazaritzan eta % 3,2 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 85,7 zerbitzuetan ari dira, % 8,6 nekazaritzan eta % 5,7 eraikuntzan.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 21,1
Nekazaritza
% 19,0
% 7,0
Industria
% 0,0
% 24,3
Eraikuntza
% 21,4
% 46,5
Zerbitzuak
% 59,5
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 12,6
Nekazaritza
% 8,6
% 1,1
Industria
% 0,0
% 3,2
Eraikuntza
% 5,7
% 83,2
Zerbitzuak
% 85,7
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 241 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 689 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 25,5 km² denez, NAE lurraldearen % 27 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 92,3 arbolak (636 ha, 239 ustiategitan), % 4,7 larre iraunkorrak (32,7 ha, 29 ustiategitan), % 2,9 lur goldagarria (20,3 ha, 5 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,32 ha, 17 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
27%
73%
NAE · 689 ha (% 27)Gainerako azalera · 1.861 ha (% 73)
NAE, lur-erabileraren arabera
92%
Lur goldagarria · 20,3 ha (% 2,9)Larre iraunkorrak · 32,7 ha (% 4,7)Arbolak · 636 ha (% 92,3)Baratzeak · 0,32 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 2.157 ardi eta ahuntz zeuden[21][oh 4].

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 668 gidari zeuden erroldatuta: 412 gizon (% 61,7) eta 256 emakume (% 38,3)[22]. Biztanleen % 49,7 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 1.709 ibilgailuk osatzen zuten: 868 turismo, 223 furgoneta, 203 kamioi, 185 motozikleta eta 141 ziklomotor[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 645 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (524) gainetik.

Turismoen batez besteko adina 15,2 urtekoa zen; turismoen % 5,4k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 19,6k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 55,5 diesel zen eta % 43,9 gasolinazko; 5 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,3; probintzian % 1). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 2,6k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 46,3k ez zuen etiketarik[oh 5].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
23%
28%
46%
0 etiketa · 9 (% 0,5)ECO · 35 (% 2,1)C etiketa · 393 (% 23,1)B etiketa · 476 (% 28)Etiketarik gabe · 786 (% 46,3)
Turismoak, adinaren arabera
9%
20%
46%
20%
< 4 urte · 47 (% 5,4)4–8 urte · 80 (% 9,2)8–15 urte · 175 (% 20,2)15–25 urte · 396 (% 45,6)≥ 25 urte · 170 (% 19,6)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
  5. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Málaga.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Málaga.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  8. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  10. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  11. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Málaga.tab.
  12. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Málaga.tab.
  13. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  14. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  18. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  19. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Málaga.tab (Wikimedia Commons).
  20. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q488895.
  21. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Málaga.tab (Wikimedia Commons).
  22. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Málaga.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Andaluzia
Artikulu hau Andaluziako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.