Edukira joan

Forchheim

Forchheim
Forchheim
Greater district town (en) Itzuli
Administrazioa
Antzinako herrialdea Alemaniar Inperioa
Antzinako herrialdea Bavariako Erresuma
Gobernu-eskualdeFrankonia Garaia
Bavariako baserri-barrutiForchheim District
AlkateaUwe Kirschstein (en) Itzuli
Izen ofizialaForchheim
Jatorrizko izenaForchheim
Posta kodea91301
Udalerri kodea09474126
Geografia
Koordenatuak49°43′11″N 11°03′29″E / 49.7197°N 11.0581°E / 49.7197; 11.0581
Mapa
Azalera44,44 km²
Altitudea266 m
MugakideakEckental, Hausen eta Poxdorf
Demografia
Biztanleria33.359 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 16.925 (%50,7) (%49,3) 16.434 alt_right
Dentsitatea751 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia09191
Hiri senidetuakBroumov, Gherla, Le Perreux-sur-Marne, Pößneck, Roppen, Rovereto, Lavis eta Biscarrosse
MatrikulaFO
forchheim.de

Forchheim Alemaniako hiri-udalerri bat da, Bavaria estatuan. Azken zentsuaren arabera 33.359 biztanle zituen, 44,4 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 32.041 biztanle zituen: 15.615 gizonezko (% 48,7) eta 16.428 emakumezko (% 51,3); 100 emakumeko 95,1 gizonezko zeuden. Biztanleen % 17,0 18 urtetik beherakoak ziren eta % 22,2 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 13,4 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 40,4 ezkongabeak ziren eta % 43,5 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea0500010.00015.00020.00025.00030.00035.0001860189019201950198020102040ForchheimBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 15.621 gizon, 16.429 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.13
 
75+
 
13.09
10.48
 
65-74
 
11.50
22.67
 
50-64
 
22.73
12.68
 
40-49
 
11.64
13.88
 
30-39
 
12.83
6.00
 
25-29
 
5.44
7.37
 
18-24
 
6.56
2.77
 
15-17
 
2.67
8.44
 
6-14
 
8.00
3.35
 
3-5
 
2.71
3.23
 
0-2
 
2.82
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 76,9ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 21,1k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,1k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 88,1 beraiek etorritakoak ziren eta % 11,9 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

24.631
6.749
Migrazio-jatorririk gabe (24.631)Migrazio-jatorri osoa (6.749)Migrazio-jatorri partziala (662)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 16.560 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (8.630, % 52,1) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 95,21 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,99 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,7 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 45,5 jabeak okupatzen zituzten.[3]

16.560etxebizitza
95,21 m²batez besteko azalera
6,99 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

7.041
8.630
Jabetzan (7.041)Alokairuan (8.630)Aisialdikoa (70)Hutsik (821)
% 4,7hutsik dauden tasa
% 45,5jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (4.281). Etxebizitza gehienak 1950-1959 artean eraiki ziren (2.568); eraikin guztien % 83,3 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (14.166 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra379
2 gela1.862
3 gela3.762
4 gela4.281
5 gela2.792
6 gela1.597
7 gela edo gehiago1.890

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.188
1919-19491.137
1950-19592.568
1960-19692.499
1970-19792.373
1980-19891.690
1990-19992.334
2000-20091.078
2010-2015917
2016 eta geroago775

Berogailu mota

14.166
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (622)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (458)Bloke-berogailua (Blockheizung) (454)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (14.166)Labe indibiduala (775)Berogailurik gabe (86)

Guztira 7.610 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (4.747, % 62,4). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (4.342).[3] Guztira 15.413 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (6.649, % 43,1).[4]

7.610bizitegi-eraikin
15.413etxegune

Eraikin mota

4.747
1.426
1.179
Etxe bakartua (4.747)Etxe atxikia (bikoitza) (1.426)Ilarako etxea (1.179)Bestelako eraikin mota (256)

Etxebizitza kopurua eraikineko

4.342
1.509
1.393
Etxebizitza bakarra (4.342)2 etxebizitza (1.509)3-6 etxebizitza (1.393)7-12 etxebizitza (309)13 etxebizitza edo gehiago (53)

Etxegunearen tamaina

6.649
4.647
1.960
1.479
Pertsona bakarra (6.649)2 pertsona (4.647)3 pertsona (1.960)4 pertsona (1.479)5 pertsona (459)6 pertsona (226)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]