Edukira joan

Groissiat

Groissiat
Frantziako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Frantzia
Eskualdea
Departamendua
Barrutia
Kantoia
Auvernia-Rodano-Alpeak
Ain
 
 
Izen ofizialaGroissiat
Posta kodea01100
Geografia
Koordenatuak46°13′45″N 5°36′45″E / 46.2292°N 5.6125°E / 46.2292; 5.6125
Mapa
Azalera6,32 km²
Altitudea507 m, 940 m eta 615 m
MugakideakApremont, Bellignat, Géovreisset, Izernore eta Martignat
Demografia
Biztanleria1.205 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 648 (%53,3) (%46,7) 568 alt_right
Dentsitatea191 bizt/km²
groissiat.fr

Groissiat Ain departamenduko udalerria da, Frantziako Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 1.205 biztanle zituen 6,3 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Apremont, Bellignat, Géovreisset, Izernore eta Martignat.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak mendiko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinentalaren eta mendiko klimaren arteko trantsizio-eremuan dago, eta Jurako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio handiak urte osoan (1000-1500 mm/urte); negu gogorra; eguzkialdi eskasa)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10 °C-koa da, 7,4 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1499 mm-koa da, urtarrilean 12,4 euri-egun eta uztailean 8,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Arbent udalerrian dago, 7 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1495,5 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,2 °C-koa da, 2019ko uztailaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -24,1 °C-koa da, 2012ko otsailaren 5an lortua[oh 1][5].

BiztanleriaUrtea02004006008001000120014001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 568 gizon, 648 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
2.31
0.88
 
90-94
 
3.09
0.88
 
85-89
 
3.86
1.94
 
80-84
 
4.17
4.75
 
75-79
 
4.01
5.63
 
70-74
 
5.71
3.52
 
65-69
 
3.86
8.27
 
60-64
 
7.41
9.51
 
55-59
 
4.17
10.74
 
50-54
 
10.65
10.39
 
45-49
 
8.18
5.63
 
40-44
 
7.72
4.05
 
35-39
 
3.70
3.17
 
30-34
 
5.09
1.76
 
25-29
 
2.31
1.76
 
20-24
 
0.77
9.86
 
15-19
 
3.55
9.51
 
10-14
 
7.87
3.87
 
5-9
 
8.64
3.87
 
0-4
 
2.93
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Groissiat udalerrian 1.130 biztanle zeuden eta 459 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,46 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 39,7). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 19,4 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[8]

1.130biztanle
459elkarbizitza-unitate
2,46lagun elkarbizitza-unitateko
370familia
Udalerria
% 38
% 40
% 19
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 370 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (182). Guraso bakarreko 15 familietatik 10etan ama zen guraso bakarra. 197 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 77k seme-alaba bakarra zuten etxean, 74k bi, eta 22k hiru edo gehiago.[8]

182
173
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean197
Seme-alaba bat77
Bi seme-alaba74
Hiru seme-alaba16
Lau edo gehiago6

15 urte edo gehiago zituzten 1.033 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 1,6 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 12,6. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 88,3). 80 urte edo gehiagoko 103 biztanleetatik 44 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 59 kolektibitateren batean.[8]

Bakarrik bizi da
15-24% 2
25-39% 4
40-54% 7
55-64% 12
65-79% 14
80 +% 13
Bikotean bizi da
15-24% 5
25-39% 75
40-54% 88
55-64% 83
65-79% 78
80 +% 26

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 55,2 ezkonduta zegoen, eta beste % 14,1 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,5 izatezko bikotean eta % 4,6 PACS bidez lotuta). % 17,2 ezkongabeak ziren, % 8,5 alargunak eta % 5,0 dibortziatuak.[8]

Ezkonduta% 55,2
Ezkongabea% 17,2
Izatezko bikotean% 9,5
Alarguna% 8,5
Dibortziatuta% 5,0
PACS bidez lotuta% 4,6

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 32,9), erdi-mailako lanbideak (% 21,4), eskulangileak (% 13,5), enplegatuak (% 13,3). Talde nagusia (erretiratuak, % 32,9) Ain departamenduko batez bestekoaren (% 28,2) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[8]

Udalerria
% 12
% 21
% 13
% 14
% 33
Ain
% 13
% 18
% 15
% 17
% 28
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 478 etxebizitza zeuden. Horietatik 455 egoitza nagusi ziren, 8 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 15 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (423), eta apartamentuak gutxi ziren (55). Egoitza nagusietatik 363 beren jabearen bizilekuak ziren, 84 alokairuan zeuden, 46 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 7 doan lagata.[9]

478etxebizitza
455egoitza nagusi
423etxe
55apartamentu

Etxebizitza multzoa

455
Egoitza nagusia (455)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (8)Hutsik (15)

Etxe mota

423
55
Etxea (423)Apartamentua (55)

Jabetza egoera

363
84
46
Jabeak (363)Alokairuan (84)HLM (46)Doan lagata (7)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1991-2005 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (178).[9]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik11
1919-19457
1946-197020
1971-1990152
1991-2005178
2006-202086

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (258). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (154 etxebizitzatan). 404 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 139 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 303tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela1
2 gela11
3 gela42
4 gela144
5 gela edo gehiago258

Berogailu mota

154
50
141
109
Gas sarea (154)Fuel-olioa (50)Elektrizitatea (141)Gas botila (1)Bestelakoak (109)

Aparkalekua eta ibilgailuak

404aparkalekua
139ibilgailu 1
303ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 731 biztanleetatik 577 aktibo ziren (% 78,9), horietako 536 lanean (% 73,3) eta 41 langabezian (aktiboen % 7,1).

73115-64 urteko biztanle
% 78,9aktibo
% 73,3lanean
% 7,1langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 48,4
25-54 urte% 94,9
55-64 urte% 64,8
Gizonak% 80,9
Emakumeak% 76,9

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 7,5
BEPC, brebeta% 3,8
CAP-BEP% 14,0
Batxilergoa% 6,1
Goi-mailako +2% 3,6
Goi-mailako +3/4% 5,6
Goi-mailako +5% 3,5

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 7,1). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

154 ez-aktibotik 60 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 39,0), 57 erretiraturik zeuden (% 37,0) eta 37 bestelako ez-aktibo ziren (% 24,0).

Ez-aktiboak

% 39
% 37
% 24
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 14
% 30
% 26
% 25
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 779 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 536 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

779enplegu udalerrian
% 94,2soldatapeko
% 5,8ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 30.280 eurokoa zen.

30.280 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 27.990 €
  1. ↑ Estazioko erregistroak 2004ko martxoaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Arbent », fiche climatologique. .
  6. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  8. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Frantzia
Artikulu hau Frantziako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.