Edukira joan

La Bassée

La Bassée
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Nord
BarrutiLilleko barrutia
Kantonamenducanton of La Bassée
Izen ofizialaLa Bassée
Posta kodea59480
Geografia
Koordenatuak50°32′01″N 2°48′26″E / 50.5336°N 2.8072°E / 50.5336; 2.8072
Mapa
Azalera3,54 km²
Altitudea21 m, 31 m eta 27 m
MugakideakLorgies, Salomé, Violaines, Illies, Douvrin eta Haisnes
Demografia
Biztanleria6.650 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 3.486 (%52,2) (%47,8) 3.196 alt_right
Dentsitatea1.879 bizt/km²
ville-labassee.fr

La Bassée Frantziako udalerria da, Nord departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 6.650 biztanle zituen 3,5 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Lorgies, Salomé, Violaines, Illies, Douvrin eta Haisnes.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
La BasséeLa Bassée
Població amb 3682 habitants (2000)Violaines (1,4 km)
Població amb 4271 habitants (2000)Haisnes (2,5 km)
Població amb 3002 habitants (2000)Salomé (2,8 km)
Població amb 5111 habitants (2000)Douvrin (3,3 km)
Població amb 1406 habitants (2000)Illies (3,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,6 °C-koa da, 14 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 708 mm-koa da, urtarrilean 1,2 euri-egun eta uztailean 8,8 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Lesquin udalerrian dago, 20,9 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 740 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,5 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -19,5 °C-koa da, 1982ko urtarrilaren 14an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea2000300040005000600070001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.196 gizon, 3.486 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.16
 
95+
 
0.29
0.31
 
90-94
 
1.29
1.41
 
85-89
 
3.16
2.35
 
80-84
 
2.73
3.63
 
75-79
 
5.34
5.35
 
70-74
 
6.77
4.72
 
65-69
 
3.61
6.13
 
60-64
 
4.62
5.82
 
55-59
 
4.33
5.51
 
50-54
 
5.77
6.76
 
45-49
 
6.63
7.54
 
40-44
 
6.48
5.82
 
35-39
 
5.34
6.29
 
30-34
 
7.34
6.76
 
25-29
 
6.05
7.70
 
20-24
 
6.20
5.66
 
15-19
 
4.48
5.66
 
10-14
 
8.20
5.19
 
5-9
 
5.19
7.23
 
0-4
 
6.20
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, La Bassée udalerrian 6.492 biztanle zeuden eta 3.123 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,08 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 40,6), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[9]

6.492biztanle
3.123elkarbizitza-unitate
2,08lagun elkarbizitza-unitateko
1.839familia
Udalerria
% 22
% 24
% 12
% 41
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.839 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (767). Guraso bakarreko 381 familietatik 295etan ama zen guraso bakarra. 872 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 430k seme-alaba bakarra zuten etxean, 385k bi, eta 151k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 691 bikoteetatik 104tan (% 15,1) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

767
691
381
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean872
Seme-alaba bat430
Bi seme-alaba385
Hiru seme-alaba122
Lau edo gehiago29

15 urte edo gehiago zituzten 5.456 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 9,1 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 53,2. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 25-39 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 67,5). 80 urte edo gehiagoko 374 biztanleetatik 325 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 49 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 9
25-39% 16
40-54% 20
55-64% 26
65-79% 33
80 +% 53
Bikotean bizi da
15-24% 19
25-39% 67
40-54% 63
55-64% 61
65-79% 59
80 +% 33

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 35,0 ezkonduta zegoen, eta beste % 19,7 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 13,0 izatezko bikotean eta % 6,8 PACS bidez lotuta). % 28,3 ezkongabeak ziren, % 8,5 alargunak eta % 8,4 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 35,0
Ezkongabea% 28,3
Izatezko bikotean% 13,0
Alarguna% 8,5
Dibortziatuta% 8,4
PACS bidez lotuta% 6,8

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 29,0), enplegatuak (% 20,3), erdi-mailako lanbideak (% 17,0), eskulangileak (% 16,4). Talde nagusia (erretiratuak, % 29,0) Nord departamenduko batez bestekoaren (% 27,9) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[9]

Udalerria
% 17
% 20
% 16
% 29
Nord
% 13
% 16
% 16
% 16
% 28
% 8
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 3.362 etxebizitza zeuden. Horietatik 3.110 egoitza nagusi ziren, 23 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 229 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (2.047), eta apartamentuak gutxi ziren (1.240). Egoitza nagusietatik 1.542 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.511 alokairuan zeuden, 674 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 58 doan lagata.[10]

3.362etxebizitza
3.110egoitza nagusi
2.047etxe
1.240apartamentu

Etxebizitza multzoa

3.110
Egoitza nagusia (3.110)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (23)Hutsik (229)

Etxe mota

2.047
1.240
Etxea (2.047)Apartamentua (1.240)

Jabetza egoera

1.542
1.511
674
Jabeak (1.542)Alokairuan (1.511)HLM (674)Doan lagata (58)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (812).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik31
1919-1945685
1946-1970716
1971-1990812
1991-2005286
2006-2020570

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.254). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (2.051 etxebizitzatan). 1.807 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.603 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 896tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela121
2 gela434
3 gela566
4 gela735
5 gela edo gehiago1.254

Berogailu mota

2.051
791
Gas sarea (2.051)Fuel-olioa (79)Elektrizitatea (791)Gas botila (10)Bestelakoak (179)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.807aparkalekua
1.603ibilgailu 1
896ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 4.130 biztanleetatik 3.143 aktibo ziren (% 76,1), horietako 2.756 lanean (% 66,7) eta 387 langabezian (aktiboen % 12,3).

4.13015-64 urteko biztanle
% 76,1aktibo
% 66,7lanean
% 12,3langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 50,6
25-54 urte% 90,6
55-64 urte% 52,0
Gizonak% 79,4
Emakumeak% 72,7

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 23,3
BEPC, brebeta% 23,1
CAP-BEP% 16,0
Batxilergoa% 12,2
Goi-mailako +2% 6,5
Goi-mailako +3/4% 6,8
Goi-mailako +5% 4,7

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 12,3). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

987 ez-aktibotik 363 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 36,8), 201 erretiraturik zeuden (% 20,4) eta 423 bestelako ez-aktibo ziren (% 42,9).

Ez-aktiboak

% 37
% 20
% 43
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 13
% 29
% 33
% 20
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 2.399 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.756 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

2.399enplegu udalerrian
% 87,3soldatapeko
% 12,7ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.350 eurokoa zen, eta biztanleen % 18 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

23.350 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 23.810 €
% 18,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 20,7

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 304 komertzioetatik, 2 erauzte enpresak ziren, 10 janari enpresak ziren, 5 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 9 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 24 eraikuntza enpresak ziren, 74 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 8 garraio enpresak ziren, 21 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 4 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 28 finantziazio enpresak ziren, 23 higiezinen enpresak ziren, 30 zerbitzu enpresak ziren, 43 administrazio publikoko enpresak ziren eta 23 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 83 zerbitzu publikoetatik, 1 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoa zen, 1 jendarmeria, 1 posta bulegoa, 9 banku bulegoak, 2 funerariak, 7 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 3 autoeskolak, 2 igeltseroak, 5 margolariak, 4 zurginak, 5 iturginak, 3 argiketariak, 1 eraikuntza enpresa, 11 ile apaindegiak, 1 albaitaria, 13 jatetxeak, 8 higiezinen agentziak, 3 tintoreriak eta 2 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 39 establezimendu komertzialetatik, 3 supermerkatuak, 1 brikolaje denda handia zen, 2 120 m2 baino gutxiagoko dendak, 5 okindegiak, 5 harategiak, 2 arraindegiak, 1 liburu denda zen, 4 arropa dendak, 2 etxerako tresna dendak, 2 zapata-dendak, 1 elektrotresna denda zen, 3 kirol-dendak, 2 drogeria, 1 lurrin-denda zen, 2 bitxi-dendak eta 3 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean La Bassée udalerrian 4 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an iraupen erdiko (jarraipen eta errehabilitazio) tratamenduetarako ospitale 1 , 4 botika eta 3 anbulantzia zegoen.

2009an haur-eskola 1 eta 3 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. La Bassée udalerrian 2 Bigarren Hezkuntzako ikastetxe eta 1lizeo teknologikoaBigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 1.340 ikasle zeuden eta lizeo teknologikoetan 505.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1944ko abenduaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Lille-Lesquin », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]