Edukira joan

Violaines

Violaines
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Pas-de-Calais
Izen ofizialaViolaines
Posta kodea62138
Geografia
Koordenatuak50°32′27″N 2°47′20″E / 50.5408°N 2.7889°E / 50.5408; 2.7889
Mapa
Azalera10,01 km²
Altitudea19 m, 34 m eta 26 m
MugakideakRichebourg, La Bassée, Auchy-les-Mines, Cuinchy, Festubert, Givenchy-lès-la-Bassée, Haisnes, Lorgies eta Vermelles
Demografia
Biztanleria3.839 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.992 (%51,7) (%48,3) 1.864 alt_right
Dentsitatea384 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakWandhofen (en) Itzuli
villedeviolaines.fr

Violaines Frantziako udalerria da, Pas-de-Calais departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 3.839 biztanle zituen 10 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Richebourg, La Bassée, Auchy-les-Mines, Cuinchy, Festubert, Givenchy-lès-la-Bassée, Haisnes, Lorgies eta Vermelles.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
ViolainesViolaines
Població amb 6084 habitants (2000)La Bassée (1,4 km)
Població amb 1513 habitants (2000)Lorgies (3,2 km)
Població amb 1767 habitants (2000)Cuinchy (3,5 km)
Població amb 4271 habitants (2000)Haisnes (3,6 km)
Població amb 1238 habitants (2000)Festubert (3,7 km)
Població amb 3002 habitants (2000)Salomé (3,8 km)
Població amb 2404 habitants (2000)Richebourg (3,8 km)
Població amb 1406 habitants (2000)Illies (3,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,6 °C-koa da, 14,1 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 708 mm-koa da, urtarrilean 11,9 euri-egun eta uztailean 8,7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Lillers udalerrian dago, 21,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,1 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 731,5 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -16,3 °C-koa da, 2012ko otsailaren 4an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea50010001500200025003000350040001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.864 gizon, 1.992 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.25
0.00
 
90-94
 
2.11
0.59
 
85-89
 
0.55
1.66
 
80-84
 
2.11
2.25
 
75-79
 
1.56
2.52
 
70-74
 
4.47
6.12
 
65-69
 
6.33
6.97
 
60-64
 
5.72
6.44
 
55-59
 
9.14
8.26
 
50-54
 
10.09
8.48
 
45-49
 
4.37
4.67
 
40-44
 
6.12
5.47
 
35-39
 
4.57
9.07
 
30-34
 
8.48
5.79
 
25-29
 
5.17
7.08
 
20-24
 
4.37
7.03
 
15-19
 
5.32
4.88
 
10-14
 
4.02
5.15
 
5-9
 
7.13
7.56
 
0-4
 
8.13
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Violaines udalerrian 3.820 biztanle zeuden eta 1.586 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,41 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 32,8). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 27,0 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

3.820biztanle
1.586elkarbizitza-unitate
2,41lagun elkarbizitza-unitateko
1.149familia
Udalerria
% 33
% 28
% 11
% 27
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.149 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (520). Guraso bakarreko 183 familietatik 149etan ama zen guraso bakarra. 539 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 256k seme-alaba bakarra zuten etxean, 255k bi, eta 99k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 520 bikoteetatik 53tan (% 10,2) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

446
520
183
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean539
Seme-alaba bat256
Bi seme-alaba255
Hiru seme-alaba76
Lau edo gehiago23

15 urte edo gehiago zituzten 3.117 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 1,0 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 42,7. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 25-39 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 77,4). 80 urte edo gehiagoko 157 biztanleetatik 143 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 14 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 1
25-39% 5
40-54% 10
55-64% 15
65-79% 28
80 +% 43
Bikotean bizi da
15-24% 7
25-39% 77
40-54% 77
55-64% 77
65-79% 69
80 +% 39

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 43,8 ezkonduta zegoen, eta beste % 20,4 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 10,7 izatezko bikotean eta % 9,8 PACS bidez lotuta). % 23,0 ezkongabeak ziren, % 7,2 alargunak eta % 5,7 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 43,8
Ezkongabea% 23,0
Izatezko bikotean% 10,7
PACS bidez lotuta% 9,8
Alarguna% 7,2
Dibortziatuta% 5,7

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 30,8), erdi-mailako lanbideak (% 17,5), eskulangileak (% 16,7), enplegatuak (% 15,4). Talde nagusia (erretiratuak, % 30,8) Pas-de-Calais departamenduko batez bestekoaren (% 32,6) azpitik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[9]

Udalerria
% 11
% 18
% 15
% 17
% 31
Pas-de-Calais
% 15
% 16
% 19
% 33
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 1.714 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.580 egoitza nagusi ziren, 14 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 119 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.645), eta apartamentuak gutxi ziren (64). Egoitza nagusietatik 1.078 beren jabearen bizilekuak ziren, 485 alokairuan zeuden, 269 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 17 doan lagata.[10]

1.714etxebizitza
1.580egoitza nagusi
1.645etxe
64apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.580
Egoitza nagusia (1.580)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (14)Hutsik (119)

Etxe mota

1.645
Etxea (1.645)Apartamentua (64)

Jabetza egoera

1.078
485
269
Jabeak (1.078)Alokairuan (485)HLM (269)Doan lagata (17)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (543).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik36
1919-1945229
1946-1970263
1971-1990543
1991-2005233
2006-2020227

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.024). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (839 etxebizitzatan). 1.310 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 678 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 775tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela9
2 gela55
3 gela165
4 gela327
5 gela edo gehiago1.024

Berogailu mota

839
416
244
Gas sarea (839)Fuel-olioa (71)Elektrizitatea (416)Gas botila (11)Bestelakoak (244)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.310aparkalekua
678ibilgailu 1
775ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.355 biztanleetatik 1.819 aktibo ziren (% 77,2), horietako 1.690 lanean (% 71,8) eta 129 langabezian (aktiboen % 7,1).

2.35515-64 urteko biztanle
% 77,2aktibo
% 71,8lanean
% 7,1langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 40,2
25-54 urte% 94,2
55-64 urte% 60,1
Gizonak% 80,1
Emakumeak% 74,5

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 11,7
BEPC, brebeta% 15,8
CAP-BEP% 6,4
Batxilergoa% 9,1
Goi-mailako +2% 4,3
Goi-mailako +3/4% 5,8
Goi-mailako +5% 2,7

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 7,1). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

536 ez-aktibotik 230 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 42,9), 133 erretiraturik zeuden (% 24,8) eta 173 bestelako ez-aktibo ziren (% 32,3).

Ez-aktiboak

% 43
% 25
% 32
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 14
% 29
% 26
% 23
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 976 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.690 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

976enplegu udalerrian
% 87,9soldatapeko
% 12,0ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 25.540 eurokoa zen, eta biztanleen % 10 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

25.540 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.260 €
% 10,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 19,1

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 122 komertzioetatik, 2 erauzte enpresak ziren, 4 janari enpresak ziren, 11 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 14 eraikuntza enpresak ziren, 28 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 12 garraio enpresak ziren, 4 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 2 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 5 finantziazio enpresak ziren, 2 higiezinen enpresak ziren, 8 zerbitzu enpresak ziren, 17 administrazio publikoko enpresak ziren eta 13 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 27 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 1 funeraria, 2 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 autoeskola, 2 igeltseroak, 2 zurginak, 3 iturginak, 3 argiketariak, 3 eraikuntza enpresak, 6 ile apaindegiak, 2 jatetxeak eta 1 apaindegia.[12]

2009an zeuden 6 establezimendu komertzialetatik, 1 supermerkatu zen, 1 okindegi zen, 1 harategi zen, 1 arropa denda zen eta 2 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Violaines udalerrian 11 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zeuden 2 osasun-ekipamenduak anbulantzia ziren.

2009an haur-eskola 1 eta lehen-hezkuntzako eskola 1 zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 2002ko apirilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Lillers », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]