Edukira joan

Lazise

Lazise
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Veneto
ProbintziaVeronako probintzia
Izen ofizialaLazise
Posta kodea37017
ISTAT kodea023043
HerriburuaLazise
Geografia
Koordenatuak45°30′19″N 10°43′57″E / 45.5053°N 10.7325°E / 45.5053; 10.7325
Mapa
Azalera63,15 km²
Altitudea76 m
MugakideakPastrengo, Bardolino, Castelnuovo del Garda, Bussolengo, Padenghe sul Garda eta Sirmione
Demografia
Biztanleria6.852 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 3.487 (%50,9) (%49,8) 3.414 alt_right
Dentsitatea109 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia045
Hiri senidetuakRosenheim
Katastro kodeaE502
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaVR
comune.lazise.vr.it

Lazise Italiako udalerri bat da. Veronako probintzian kokatuta dago, Veneto eskualdean. 6.852 biztanle ditu, 63,15 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Pastrengo, Bardolino, Castelnuovo del Garda, Bussolengo, Padenghe sul Garda eta Sirmione.

BiztanleriaUrtea2000300040005000600070001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 3.329 gizon, 3.442 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.03
0.24
 
95-99
 
0.58
0.84
 
90-94
 
1.80
2.25
 
85-89
 
3.22
3.21
 
80-84
 
4.13
4.21
 
75-79
 
5.17
5.02
 
70-74
 
5.55
6.37
 
65-69
 
6.28
9.22
 
60-64
 
7.41
10.00
 
55-59
 
8.98
9.16
 
50-54
 
9.36
6.85
 
45-49
 
7.76
5.38
 
40-44
 
6.01
5.44
 
35-39
 
4.42
5.08
 
30-34
 
5.17
4.81
 
25-29
 
4.65
5.53
 
20-24
 
4.71
5.71
 
15-19
 
4.39
4.57
 
10-14
 
4.07
3.36
 
5-9
 
3.40
2.76
 
0-4
 
2.93
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 6.596 etxebizitza zeuden: 3.135 (% 47,5) okupatuta eta 3.461 (% 52,5) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 76,8 jabetzan zeuden, % 17,1 alokairuan eta % 6,2 beste titulu batekin.

6.596etxebizitza (2021)
3.135okupatuak
3.461hutsik (% 52,5)

Erabilera (2021)

3.135
3.461
Okupatuak (3.135)Hutsik edo ez-okupatuak (3.461)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

76,8
17,1
Jabetzan (76,8)Alokairuan (17,1)Beste titulu batekin (6,2)

2024an 3.209 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.331 (% 41,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

3.209etxegune (2024)
1.331pertsona bakarrekoak (% 41,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.331
2 kide848
3 kide527
4 kide380
5 kide edo gehiago123

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]