Edukira joan

Neukieritzsch

Neukieritzsch
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia
Rural district of SaxonyLeipzig District
Posta kodea04575
Udalerri kodea14729320
Geografia
Koordenatuak51°09′05″N 12°24′35″E / 51.1514°N 12.4097°E / 51.1514; 12.4097
Mapa
Azalera57,1 km²
Altitudea143 m
MugakideakBöhlen, Rötha, Borna, Regis-Breitingen, Groitzsch eta Zwenkau
Demografia
Biztanleria7.119 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 3.538 (%49,7) (%50,3) 3.581 alt_right
Dentsitatea125 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia03433, 034342
Hiri senidetuakDeizisau
MatrikulaL
neukieritzsch.de

Neukieritzsch Alemaniako udalerria da. Saxonia estatuan kokatuta dago, Leipzig barrutian. Azken zentsuaren arabera 7.119 biztanle zituen 57,1 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 6.995 biztanle zituen: 3.479 gizonezko (% 49,7) eta 3.516 emakumezko (% 50,3); 100 emakumeko 98,9 gizonezko zeuden. Biztanleen % 14,9 18 urtetik beherakoak ziren eta % 27,4 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 3,9 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,7 ezkongabeak ziren eta % 44,6 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea670068006900700071007200201620182020202220242026NeukieritzschBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.476 gizon, 3.519 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
10.62
 
75+
 
15.37
14.18
 
65-74
 
14.69
26.47
 
50-64
 
24.52
12.95
 
40-49
 
11.59
12.54
 
30-39
 
11.34
2.88
 
25-29
 
2.53
5.58
 
18-24
 
4.94
2.19
 
15-17
 
2.76
7.22
 
6-14
 
7.87
3.05
 
3-5
 
2.70
2.33
 
0-2
 
1.68
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 94,1ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 5,8k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,1k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 95,3 beraiek etorritakoak ziren eta % 4,0 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

6.582
Migrazio-jatorririk gabe (6.582)Migrazio-jatorri osoa (405)Migrazio-jatorri partziala (7)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 4.229 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.059, % 48,7) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 76,46 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 4,99 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 11,7 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 45,0 jabeak okupatzen zituzten.[3]

4.229etxebizitza
76,46 m²batez besteko azalera
4,99 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

1.667
2.059
488
Jabetzan (1.667)Alokairuan (2.059)Aisialdikoa (18)Hutsik (488)
% 11,7hutsik dauden tasa
% 45,0jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.502). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (1.173); eraikin guztien % 92,4 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (2.638 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra112
2 gela331
3 gela1.116
4 gela1.502
5 gela630
6 gela314
7 gela edo gehiago226

Eraikuntza garaia

1919 aurretik542
1919-1949990
1950-1959580
1960-19691.173
1970-1979173
1980-198999
1990-1999350
2000-2009179
2010-201569
2016 eta geroago72

Berogailu mota

1.203
2.638
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (1.203)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (237)Bloke-berogailua (Blockheizung) (23)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (2.638)Labe indibiduala (120)Berogailurik gabe (11)

Guztira 1.760 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (1.125, % 63,9). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (1.173).[3] Guztira 3.664 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.610, % 43,9).[4]

1.760bizitegi-eraikin
3.664etxegune

Eraikin mota

1.125
358
209
Etxe bakartua (1.125)Etxe atxikia (bikoitza) (358)Ilarako etxea (209)Bestelako eraikin mota (65)

Etxebizitza kopurua eraikineko

1.173
153
259
149
Etxebizitza bakarra (1.173)2 etxebizitza (153)3-6 etxebizitza (259)7-12 etxebizitza (149)13 etxebizitza edo gehiago (23)

Etxegunearen tamaina

1.610
1.321
411
Pertsona bakarra (1.610)2 pertsona (1.321)3 pertsona (411)4 pertsona (247)5 pertsona (47)6 pertsona (30)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]