Edukira joan

Borna

Borna
Greater district town (en) Itzuli
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia
Rural district of SaxonyLeipzig District
AlkateaSimone Luedtke
Posta kodea04552
Udalerri kodea14729050
Geografia
Koordenatuak51°07′00″N 12°30′00″E / 51.1167°N 12.5°E / 51.1167; 12.5
Mapa
Azalera62,44 km²
Altitudea159 m
MugakideakRötha, Kitzscher, Frohburg, Fockendorf, Treben, Regis-Breitingen eta Neukieritzsch
Demografia
Biztanleria20.129 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 10.279 (%51,1) (%48,9) 9.850 alt_right
Dentsitatea322 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia03433
Hiri senidetuakÉtampes eta Irpin
MatrikulaL, BNA, GHA, GRM, MTL eta WUR
borna.de

Borna Alemaniako hiri-udalerri bat da, Saxonia estatuan. Azken zentsuaren arabera 20.129 biztanle zituen, 62,4 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 18.998 biztanle zituen: 9.195 gizonezko (% 48,4) eta 9.803 emakumezko (% 51,6); 100 emakumeko 93,8 gizonezko zeuden. Biztanleen % 15,7 18 urtetik beherakoak ziren eta % 29,9 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 7,0 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,3 ezkongabeak ziren eta % 41,0 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea19.00019.20019.40019.60019.80020.00020.2002014201620182020202220242026BornaBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 9.203 gizon, 9.798 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
11.42
 
75+
 
18.66
14.22
 
65-74
 
15.27
25.13
 
50-64
 
22.32
11.72
 
40-49
 
9.89
11.91
 
30-39
 
11.55
3.30
 
25-29
 
2.92
5.22
 
18-24
 
4.97
2.63
 
15-17
 
1.99
8.90
 
6-14
 
7.59
2.97
 
3-5
 
2.63
2.58
 
0-2
 
2.20
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 89,9ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 9,9k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,2k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 88,1 beraiek etorritakoak ziren eta % 12,0 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

17.077
1.884
Migrazio-jatorririk gabe (17.077)Migrazio-jatorri osoa (1.884)Migrazio-jatorri partziala (34)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 11.723 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (7.167, % 61,1) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 73,36 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 4,9 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 13,2 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 29,9 jabeak okupatzen zituzten.[3]

11.723etxebizitza
73,36 m²batez besteko azalera
4,9 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.995
7.167
1.534
Jabetzan (2.995)Alokairuan (7.167)Aisialdikoa (25)Hutsik (1.534)
% 13,2hutsik dauden tasa
% 29,9jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (4.096). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (2.690); eraikin guztien % 92,3 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (6.925 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra114
2 gela1.136
3 gela3.550
4 gela4.096
5 gela1.735
6 gela613
7 gela edo gehiago470

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.752
1919-19491.781
1950-1959709
1960-19692.690
1970-19791.845
1980-19891.126
1990-1999925
2000-2009485
2010-2015171
2016 eta geroago244

Berogailu mota

3.630
6.925
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (3.630)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (656)Bloke-berogailua (Blockheizung) (225)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (6.925)Labe indibiduala (271)Berogailurik gabe (13)

Guztira 3.939 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.614, % 66,4). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.283).[3] Guztira 9.967 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (4.694, % 47,1).[4]

3.939bizitegi-eraikin
9.967etxegune

Eraikin mota

2.614
583
584
Etxe bakartua (2.614)Etxe atxikia (bikoitza) (583)Ilarako etxea (584)Bestelako eraikin mota (157)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.283
387
692
531
Etxebizitza bakarra (2.283)2 etxebizitza (387)3-6 etxebizitza (692)7-12 etxebizitza (531)13 etxebizitza edo gehiago (41)

Etxegunearen tamaina

4.694
3.326
1.068
Pertsona bakarra (4.694)2 pertsona (3.326)3 pertsona (1.068)4 pertsona (619)5 pertsona (143)6 pertsona (118)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]