Padul (Granada)
| Padul | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Espainiako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | Granadako probintzia | ||||||||||
| Posta kodea | 18640 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 18150 | ||||||||||
| Herriburua | Padul | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 37°01′27″N 3°37′36″W / 37.024166666667°N 3.6266666666667°W | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 89 km² | ||||||||||
| Altitudea | 744 m | ||||||||||
| Mugakideak | Alhendín, Albuñuelas, Otura, Dílar, Dúrcal, Villamena eta Jayena | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 9.667 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 109 bizt/km² | ||||||||||
| Matrikula | GR | ||||||||||
| padul.org | |||||||||||
Padul Granadako probintziako (Espainia) udalerria da. Azken erroldaren arabera 9.667 biztanle zituen 89 km²-ko azaleran.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Alhendín, Albuñuelas, Otura, Dílar, Dúrcal, Villamena eta Jayena.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 4.820 gizon, 4.856 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 55 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 46) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 6,2 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 9,5 —probintzian % 12,3—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 923 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 47,9)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Frantzia, Alemania, Maroko dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 5.517 etxebizitza zeuden: 3.518 (% 63,8) nagusiak eta 1.999 (% 36,2) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 516 (% 9,4) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 690 (% 12,5) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 25 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 147 plazarekin (5,88 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Granadako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Granadako mapa
Guztira 3.518 etxegune zeuden, eta horietatik 966 (% 27,5) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 8.179 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 26,6 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 21,3; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 37,6; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 14,4.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 23,8 zen 2021ean eta % 26,6 2024an; beraz, 2,8 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 16,9 izatetik % 14,4 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 29,7 ziren, eta gizonen artean % 23,5; 6,2 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 16,1 eta gizonen % 12,7 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 67,6 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 32,4 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 55 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 50,3 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 49,7. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 4,9 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 2.177 | % 26,6 | 957 | % 23,5 | 1.220 | % 29,7 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 1.746 | % 21,3 | 898 | % 22,1 | 848 | % 20,6 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 3.077 | % 37,6 | 1.700 | % 41,7 | 1.377 | % 33,5 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 1.179 | % 14,4 | 517 | % 12,7 | 662 | % 16,1 |
| Guztira | 8.179 | % 100,0 | 4.072 | % 100,0 | 4.107 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 23,8 | % 20,9 | % 38,4 | % 16,9 | 7.609 |
| 2022 | % 24,9 | % 21,1 | % 38,1 | % 15,9 | 7.833 |
| 2023 | % 25,9 | % 21,1 | % 38,0 | % 14,9 | 8.043 |
| 2024 | % 26,6 | % 21,3 | % 37,6 | % 14,4 | 8.179 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 11,8 ikasten ari zen (967 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 45,8 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 25,2 batxilergoan, % 19,6 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 7,2 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 50,5 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 40,3; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 24,2 eta emakumeen % 15,8. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 87,0 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 45,2 eta 25–29 urtekoen % 15,6; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 2,5 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 46,3 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 27,8.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 89,8 estatuan jaio zen, eta % 10,2 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 22,9 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 12,2; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 28,9 eta % 17,1, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 29,7 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 16,0; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 30,0 eta % 17,3, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 12,5 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 5,7.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 46,2 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 38,3 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 11.925 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 30.111 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (12.709 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 15.750 euro zen. Errenta gordina 13.870 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 57,5[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 21,9), beste diru-sarrerak (% 9,9), langabezia-prestazioak (% 3,5), beste prestazioak (% 7,2).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 27,9 da, probintziakoaren (32,3;
Granadako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,4 da, probintziakoaren (2,7;
Granadako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Padul udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 4.508 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 56,1; gainerako % 43,9 inaktibo zeuden (erretiratuak % 50,6, beste inaktiboak % 34,2 eta ikasleak % 15,2).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 17,5 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 59,6 zen eta emakumezkoena % 52,6; langabezia-tasa, aldiz, % 12,8 eta % 22,8 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 3.555 zen 2023ean, 2021eko 3.162etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 43,9 osatzen dute, eta gizonek % 56,1.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 3.719 | % 46,2 | 2.077 | % 52,0 | 1.642 | % 40,6 |
| Langabeak | 789 | % 9,8 | 304 | % 7,6 | 485 | % 12,0 |
| Inaktiboak | 3.534 | % 43,9 | 1.617 | % 40,4 | 1.917 | % 47,4 |
| Guztira | 8.042 | % 100,0 | 3.998 | % 100,0 | 4.044 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 73,7), eraikuntza (% 11,5), industria (% 10,6) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 4,1).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 17,2), ondoren eraikuntza (% 11,5) eta osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 10,6) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 57,7; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 25,5), eta oinarrizko okupazioak % 13,0.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 63,5 eta emakumeen % 50,4).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 907 | % 25,5 | 436 | % 21,8 | 471 | % 30,2 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 2.053 | % 57,7 | 1.267 | % 63,5 | 786 | % 50,4 |
| Oinarrizko okupazioak | 463 | % 13,0 | 224 | % 11,2 | 239 | % 15,3 |
| Ez dago jasota | 132 | % 3,7 | 69 | % 3,5 | 63 | % 4,0 |
| Guztira | 3.555 | % 100,0 | 1.996 | % 100,0 | 1.559 | % 100,0 |
Okupatuen % 80,1 besteren konturako langileak dira, eta % 19,9 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 707 | % 19,9 | 430 | % 21,5 | 277 | % 17,8 |
| Besteren kontura | 2.848 | % 80,1 | 1.566 | % 78,5 | 1.282 | % 82,2 |
| Guztira | 3.555 | % 100,0 | 1.996 | % 100,0 | 1.559 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 90,0 estatuan jaio zen, eta % 10,0 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 50,6 okupatuak dira, % 24,6 erretiratuak, % 9,6 langabeak, % 8,4 bestelako inaktiboak eta % 6,8 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 49,6 okupatuak dira, % 31,3 bestelako inaktiboak, % 8,4 erretiratuak, % 8,2 langabeak eta % 2,5 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 39,5 okupatuak dira, % 21,7 erretiratuak, % 18,1 bestelako inaktiboak, % 12,3 langabeak eta % 8,3 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 39,4 bestelako inaktiboak dira, % 34,5 okupatuak, % 15,7 langabeak, % 6,5 erretiratuak eta % 3,9 ikasleak.
Okupazioa
Okupatuen % 90,7 estatuan jaio zen, eta % 9,3 atzerrian.[16] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 64,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 22,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,6 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 57,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 18,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 17,6 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 50,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 30,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 15,0 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 54,4 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 24,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 18,8 oinarrizko okupazioetakoak.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 61,9 zerbitzuetan ari dira, % 19,0 eraikuntzan, % 14,9 industrian eta % 4,2 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 57,7 zerbitzuetan ari dira, % 15,9 eraikuntzan, % 14,3 industrian eta % 12,1 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 89,4 zerbitzuetan ari dira, % 5,0 industrian, % 3,1 nekazaritzan eta % 2,3 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 88,6 zerbitzuetan ari dira, % 6,7 industrian, % 2,7 nekazaritzan eta % 2,0 eraikuntzan.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 278 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 3.204 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 89 km² denez, NAE lurraldearen % 36 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 42,7 larre iraunkorrak (1.368 ha, 57 ustiategitan), % 38,1 arbolak (1.222 ha, 259 ustiategitan), % 19,1 lur goldagarria (613 ha, 75 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,58 ha, 19 ustiategitan)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 2.641 ardi eta ahuntz eta 535.342 hegazti (probintziako kopururik handiena) zeuden[21][oh 4].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 6.178 gidari zeuden erroldatuta: 3.608 gizon (% 58,4) eta 2.570 emakume (% 41,6)[22]. Biztanleen % 63,8 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 9.490 ibilgailuk osatzen zuten: 5.700 turismo, 947 motozikleta, 808 kamioi, 755 furgoneta eta 604 ziklomotor[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 589 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (536) gainetik.
Turismoen batez besteko adina 13,6 urtekoa zen; turismoen % 7,9k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 14,7k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 58,8 diesel zen eta % 40 gasolinazko; 37 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,4; probintzian % 0,7). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 3,9k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 33k ez zuen etiketarik[oh 5].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Granada.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Granada.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Granada.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Granada.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Granada.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q605397.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Granada.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Granada.tab (Wikimedia Commons).
Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Gaztelaniaz) Padulgo Udala

| Artikulu hau Andaluziako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

