Edukira joan

Pibrac

Pibrac
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Okzitania
Departamendua Garona Garaia
Izen ofizialaPibrac
Posta kodea31820
Geografia
Koordenatuak43°37′01″N 1°17′05″E / 43.6169°N 1.2847°E / 43.6169; 1.2847
Mapa
Azalera25,86 km²
Altitudea157 m, 145 m, 237 m eta 188 m
MugakideakMontaigut-sur-Save, Brax, Colomiers, Cornebarrieu, Lasserre-Pradère, Léguevin, Lévignac-sur-Save, Mondonville, Plaisance-du-Touch eta Daux
Demografia
Biztanleria8.977 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 4.635 (%52,4) (%47,6) 4.208 alt_right
Dentsitatea347 bizt/km²
ville-pibrac.fr

Pibrac (frantsesez eta ofizialki: Pibrac) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Garona Garaia departamenduan dago, Okzitania eskualdean. Azken erroldaren arabera 8.977 biztanle zituen 25,9 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Montaigut-sur-Save, Brax, Colomiers, Cornebarrieu, Lasserre-Pradère, Léguevin, Lévignac-sur-Save, Mondonville, Plaisance-du-Touch eta Daux.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
PibracPibrac
Població amb 2393 habitants (2000)Brax (3,6 km)
Població amb 32315 habitants (2000)Colomiers (3,9 km)
Població amb 25709 habitants (2000)Tournefeuille (4,5 km)
Població amb 7668 habitants (2000)Léguevin (4,7 km)
Població amb 5556 habitants (2000)Cornebarrieu (4,8 km)
Població amb 3036 habitants (2000)Mondonville (5,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Hego-mendebaldeko arroko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Akitania eta Gaskoiniako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio ugariak udaberrian; uda beroa (19,5 °C); haize ahulak; ekaitzak maiz udan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 13,1 °C-koa da, 15,8 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 702 mm-koa da, urtarrilean 9,6 euri-egun eta uztailean 5,5 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Blanhac_(Garona_Garaia) udalerrian dago, 7,6 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 14,2 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 627 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 42,4 °C-koa da, 2023ko abuztuaren 23an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -19,2 °C-koa da, 1956ko otsailaren 15an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea0200040006000800010.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.208 gizon, 4.635 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.12
 
95+
 
0.32
0.93
 
90-94
 
1.51
1.40
 
85-89
 
2.33
1.97
 
80-84
 
1.79
3.83
 
75-79
 
3.15
5.32
 
70-74
 
4.31
5.11
 
65-69
 
6.73
6.73
 
60-64
 
6.84
6.63
 
55-59
 
4.96
8.17
 
50-54
 
8.37
9.51
 
45-49
 
8.72
7.53
 
40-44
 
8.24
5.25
 
35-39
 
5.22
4.54
 
30-34
 
3.71
4.30
 
25-29
 
3.39
2.80
 
20-24
 
3.50
7.30
 
15-19
 
6.11
7.94
 
10-14
 
10.40
6.15
 
5-9
 
6.75
4.47
 
0-4
 
3.65
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Pibrac udalerrian 8.819 biztanle zeuden eta 3.769 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,34 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 30,3). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 28,0 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

8.819biztanle
3.769elkarbizitza-unitate
2,34lagun elkarbizitza-unitateko
2.673familia
Udalerria
% 30
% 30
% 10
% 28
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.673 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (1.151). Guraso bakarreko 390 familietatik 320etan ama zen guraso bakarra. 1.286 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 546k seme-alaba bakarra zuten etxean, 621k bi, eta 220k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 1.131 bikoteetatik 55tan (% 4,9) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

1.151
1.131
390
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.286
Seme-alaba bat546
Bi seme-alaba621
Hiru seme-alaba180
Lau edo gehiago40

15 urte edo gehiago zituzten 7.246 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 4,9 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 24,5. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 79,0). 80 urte edo gehiagoko 474 biztanleetatik 354 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 120 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 5
25-39% 17
40-54% 10
55-64% 16
65-79% 21
80 +% 24
Bikotean bizi da
15-24% 6
25-39% 66
40-54% 78
55-64% 79
65-79% 75
80 +% 48

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 50,9 ezkonduta zegoen, eta beste % 14,7 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 7,5 izatezko bikotean eta % 7,2 PACS bidez lotuta). % 22,0 ezkongabeak ziren, % 5,6 alargunak eta % 6,8 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 50,9
Ezkongabea% 22,0
Izatezko bikotean% 7,5
PACS bidez lotuta% 7,2
Dibortziatuta% 6,8
Alarguna% 5,6

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: goi-mailako langileak (% 30,3), erretiratuak (% 26,7), erdi-mailako lanbideak (% 17,7), enplegatuak (% 13,2). Talde nagusia (goi-mailako langileak, % 30,3) Garona Garaia departamenduko batez bestekoaren (% 20,2) gainetik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,1).[9]

Udalerria
% 30
% 18
% 13
% 27
Garona Garaia
% 20
% 18
% 15
% 10
% 23
% 9
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 3.962 etxebizitza zeuden. Horietatik 3.772 egoitza nagusi ziren, 42 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 148 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (3.116), eta apartamentuak gutxi ziren (839). Egoitza nagusietatik 2.711 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.021 alokairuan zeuden, 321 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 40 doan lagata.[10]

3.962etxebizitza
3.772egoitza nagusi
3.116etxe
839apartamentu

Etxebizitza multzoa

3.772
Egoitza nagusia (3.772)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (42)Hutsik (148)

Etxe mota

3.116
839
Etxea (3.116)Apartamentua (839)

Jabetza egoera

2.711
1.021
Jabeak (2.711)Alokairuan (1.021)HLM (321)Doan lagata (40)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.415).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik102
1919-194537
1946-1970241
1971-19901.415
1991-2005905
2006-2020904

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (2.151). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (1.872 etxebizitzatan). 3.289 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.559 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 2.085tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela29
2 gela292
3 gela534
4 gela766
5 gela edo gehiago2.151

Berogailu mota

1.872
1.521
Gas sarea (1.872)Fuel-olioa (81)Elektrizitatea (1.521)Gas botila (45)Bestelakoak (253)

Aparkalekua eta ibilgailuak

3.289aparkalekua
1.559ibilgailu 1
2.085ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 5.368 biztanleetatik 4.174 aktibo ziren (% 77,8), horietako 3.887 lanean (% 72,4) eta 287 langabezian (aktiboen % 6,9).

5.36815-64 urteko biztanle
% 77,8aktibo
% 72,4lanean
% 6,9langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 31,1
25-54 urte% 94,1
55-64 urte% 68,2
Gizonak% 80,6
Emakumeak% 75,1

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 26,0
BEPC, brebeta% 17,6
CAP-BEP% 10,7
Batxilergoa% 11,2
Goi-mailako +2% 5,3
Goi-mailako +3/4% 4,5
Goi-mailako +5% 3,8

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 6,9). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.194 ez-aktibotik 593 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 49,7), 303 erretiraturik zeuden (% 25,4) eta 298 bestelako ez-aktibo ziren (% 25,0).

Ez-aktiboak

% 50
% 25
% 25
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 44
% 26
% 17
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.773 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 3.887 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

1.773enplegu udalerrian
% 79,0soldatapeko
% 21,0ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 34.480 eurokoa zen, eta biztanleen % 7 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

34.480 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 27.040 €
% 7,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 15,9

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 284 komertzioetatik, 5 janari enpresak ziren, 2 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresak ziren, 6 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 45 eraikuntza enpresak ziren, 43 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 7 garraio enpresak ziren, 9 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 7 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 8 finantziazio enpresak ziren, 22 higiezinen enpresak ziren, 45 zerbitzu enpresak ziren, 64 administrazio publikoko enpresak ziren eta 21 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 79 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 3 banku bulegoak, 4 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen alokairu bulegoa, 3 autoeskolak, 6 igeltseroak, 7 margolariak, 4 zurginak, 11 iturginak, 3 argiketariak, 5 eraikuntza enpresak, 5 ile apaindegiak, 1 albaitaria, 6 jatetxeak, 10 higiezinen agentziak, 1 tintoreria eta 8 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 13 establezimendu komertzialetatik, 2 supermerkatuak, 3 okindegiak, 2 harategiak, 2 liburu dendak, 1 arropa denda zen, 1 elektrotresna denda zen, 1 kirol-denda zen eta 1 lore-denda zen.[13]

2000. urtean Pibrac udalerrian 22 nekazaritza-ustiategi zeuden, 781 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zeuden 3 osasun-ekipamenduak botika ziren.

2009an 2 haur-eskola eta 3 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Pibrac udalerrian 2 Bigarren Hezkuntza ikastetxe zeuden 955 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1947ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Toulouse-Blagnac », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]