Edukira joan

Rapale

Rapale
 Korsika
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Korsika
DepartamenduaKorsika Garaia
BarrutiCalviko barrutia
Kantonamenducanton of Le Haut-Nebbio
AlkateaJean-Claude Fondacci De Paoli (en) Itzuli
Izen ofizialaRapale
Posta kodea20246
Geografia
Koordenatuak42°35′27″N 9°18′13″E / 42.5908°N 9.3036°E / 42.5908; 9.3036
Mapa
Azalera10,16 km²
Altitudea400 m, 16 m, 687 m eta 210 m
MugakideakSaint-Florent, Piève, Murato, Oletta, Olmeta-di-Tuda, Santo-Pietro-di-Tenda eta Vallecalle
Demografia
Biztanleria162 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 71 (%43,8) (%49,4) 80 alt_right
Dentsitatea16 bizt/km²
mairiederapale.com

Rapale, (korsikeraz: Rapale) Korsikako iparraldeko udalerria da, Korsika Garaia departamentuan dagoena. Azken erroldaren arabera 162 biztanle zituen 10,2 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Saint-Florent, Piève, Murato, Oletta, Olmeta-di-Tuda, Santo-Pietro-di-Tenda eta Vallecalle.

BiztanleriaUrtea100150200250300350400450180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 90 gizon, 72 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
1.39
0.00
 
90-94
 
1.39
2.22
 
85-89
 
4.17
4.44
 
80-84
 
2.78
5.56
 
75-79
 
5.56
6.67
 
70-74
 
13.89
12.22
 
65-69
 
4.17
6.67
 
60-64
 
9.72
12.22
 
55-59
 
8.33
10.00
 
50-54
 
11.11
2.22
 
45-49
 
11.11
3.33
 
40-44
 
2.78
2.22
 
35-39
 
1.39
5.56
 
30-34
 
4.17
2.22
 
25-29
 
4.17
12.22
 
20-24
 
4.17
7.78
 
15-19
 
2.78
2.22
 
10-14
 
1.39
2.22
 
5-9
 
4.17
0.00
 
0-4
 
1.39
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[1].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Rapale udalerrian 162 biztanle zeuden eta 80 elkarbizitza unitate[oh 1], hau da, 2,02 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 33 kide bakarrekoak ziren, 22 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 14 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[3]

162biztanle
80elkarbizitza-unitate
2,02lagun elkarbizitza-unitateko
46familia
14Bikotea seme-alabekin
22Bikotea seme-alabarik gabe etxean
8Guraso bakarrekoak
33Kide bakarrekoa
3Bestelakoak
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 46 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (23). Guraso bakarreko 8 familietatik 6etan ama zen guraso bakarra. 30 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[3]

23
15
8
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 151 etxebizitza zeuden. Horietatik 80 egoitza nagusi ziren, 64 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 7 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (120), eta apartamentuak gutxi ziren (31). Egoitza nagusietatik 66 beren jabearen bizilekuak ziren, 10 alokairuan zeuden, 1 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 4 doan lagata.[4]

151etxebizitza
80egoitza nagusi
120etxe
31apartamentu

Etxebizitza multzoa

80
64
Egoitza nagusia (80)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (64)Hutsik (7)

Etxe mota

120
31
Etxea (120)Apartamentua (31)

Jabetza egoera

66
10
Jabeak (66)Alokairuan (10)HLM (1)Doan lagata (4)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik22
1919-19456
1946-19708
1971-199020
1991-20059
2006-202013

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (40). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (47 etxebizitzatan). 49 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 35 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 42tan bi edo gehiago.[4]

Gela kopurua

1 gela1
2 gela6
3 gela15
4 gela18
5 gela edo gehiago40

Berogailu mota

47
24
Fuel-olioa (5)Elektrizitatea (47)Gas botila (4)Bestelakoak (24)

Aparkalekua eta ibilgailuak

49aparkalekua
35ibilgailu 1
42ibilgailu 2+

2023 erroldaren arabera, udalerrian 151 etxebizitza zeuden. Horietatik 80 egoitza nagusi ziren, 64 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 7 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (120), eta apartamentuak gutxi ziren (31). Egoitza nagusietatik 66 beren jabearen bizilekuak ziren, 10 alokairuan zeuden, 1 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 4 doan lagata.[4]

151etxebizitza
80egoitza nagusi
120etxe
31apartamentu

Etxebizitza multzoa

80
64
Egoitza nagusia (80)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (64)Hutsik (7)

Etxe mota

120
31
Etxea (120)Apartamentua (31)

Jabetza egoera

66
10
Jabeak (66)Alokairuan (10)HLM (1)Doan lagata (4)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik22
1919-19456
1946-19708
1971-199020
1991-20059
2006-202013

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (40). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (47 etxebizitzatan). 49 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 35 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 42tan bi edo gehiago.[4]

Gela kopurua

1 gela1
2 gela6
3 gela15
4 gela18
5 gela edo gehiago40

Berogailu mota

47
24
Fuel-olioa (5)Elektrizitatea (47)Gas botila (4)Bestelakoak (24)

Aparkalekua eta ibilgailuak

49aparkalekua
35ibilgailu 1
42ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 101 biztanleetatik 74 aktibo ziren (% 73,3), horietako 68 lanean (% 67,3) eta 6 langabezian (aktiboen % 8,1).

10115-64 urteko biztanle
% 73,3aktibo
% 67,3lanean
% 8,1langabezia-tasa

27 ez-aktibotik 9 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 33,3), 6 erretiraturik zeuden (% 22,2) eta 12 bestelako ez-aktibo ziren (% 44,4).

Ez-aktiboak

% 33
% 22
% 44
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 33 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 68 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 2]

33enplegu udalerrian
% 54,5soldatapeko
% 45,5ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.620 eurokoa zen.

23.620 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 24.200 €
  1. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  2. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  2. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  3. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  4. 1 2 3 4 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]