Edukira joan

Suhl

Suhl
urban district of Thuringia (en) Itzuli
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Turingia
AlkateaAndré Knapp (en) Itzuli
Posta kodea98527, 98529, 98530 eta 98711
Udalerri kodea16054000
Geografia
Koordenatuak50°36′38″N 10°41′35″E / 50.6106°N 10.6931°E / 50.6106; 10.6931
Mapa
Azalera141,62 km²
Altitudea422 m
MugakideakSchmalkalden-Meiningen District (en) Itzuli, Ilm-Kreis (en) Itzuli eta Hildburghausen (en) Itzuli
Demografia
Biztanleria33.976 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 17.479 (%51,4) (%48,6) 16.497 alt_right
Dentsitatea240 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia03681, 036846, 036782
Hiri senidetuakČeské Budějovice, Begla, Kaluga, Lahti, Leszno, Smolian, Würzburg eta Smolyan (en) Itzuli
MatrikulaSHL
suhl.eu eta suhltrifft.de

Suhl Alemaniako Turingia estatuan dagoen hiri bat da, 2010eko erroldaren arabera 38.776 biztanle zituen. Turingia hegoaldeko administrazio gunea da Suhl.

Hiriaren lehenengo aipamena 1318koa da. Hiri eskubideak 1527an jaso zituen. Beti edozein tokitatik urrun egon izan da Turingiako oihanean galduta.

Suhleko jarduera ekonomiko nagusia metalen lanketa izan da historikoki. Pizkunde garaian industria berriak sortu ziren inguruan, hala nola armagintza. Suhlen egindako kainoiak mendeetan erabili izan zituzten Europako potentziek. Mundu Gerretan ere rifle eta eskopeta ugari ekoiztu ziren. "Gerra hotzaren" garaian Ekialdeko Alemaniako tiro zelai garrantzitsua egon zen bertan.

2022ko zentsuaren arabera 35.410 biztanle zituen: 17.307 gizonezko (% 48,9) eta 18.105 emakumezko (% 51,1); 100 emakumeko 95,6 gizonezko zeuden. Biztanleen % 12,1 18 urtetik beherakoak ziren eta % 33,9 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 8,7 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 34,7 ezkongabeak ziren eta % 42,8 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea25.00030.00035.00040.00045.00050.00055.00019601970198019902000201020202030SuhlBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 17.303 gizon, 18.106 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
14.03
 
75+
 
19.34
15.89
 
65-74
 
18.38
24.59
 
50-64
 
24.36
11.15
 
40-49
 
9.36
11.68
 
30-39
 
9.60
3.77
 
25-29
 
2.72
6.42
 
18-24
 
4.42
2.18
 
15-17
 
1.97
6.57
 
6-14
 
6.15
1.94
 
3-5
 
1.97
1.79
 
0-2
 
1.73
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 88,0ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 11,7k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,3k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 92,5 beraiek etorritakoak ziren eta % 7,5 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

31.159
4.140
Migrazio-jatorririk gabe (31.159)Migrazio-jatorri osoa (4.140)Migrazio-jatorri partziala (111)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 21.981 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (12.618, % 57,4) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 77,41 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,29 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 9,9 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 35,8 jabeak okupatzen zituzten.[3]

21.981etxebizitza
77,41 m²batez besteko azalera
5,29 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

6.958
12.618
2.215
Jabetzan (6.958)Alokairuan (12.618)Aisialdikoa (189)Hutsik (2.215)
% 9,9hutsik dauden tasa
% 35,8jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 3 gela zituzten (7.138). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (4.731); eraikin guztien % 91,5 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (10.536 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra1.214
2 gela3.207
3 gela7.138
4 gela4.899
5 gela2.546
6 gela1.625
7 gela edo gehiago1.353

Eraikuntza garaia

1919 aurretik2.814
1919-19492.808
1950-1959933
1960-19693.290
1970-19794.731
1980-19893.114
1990-19992.424
2000-20091.139
2010-2015366
2016 eta geroago363

Berogailu mota

9.283
10.536
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (9.283)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (1.165)Bloke-berogailua (Blockheizung) (212)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (10.536)Labe indibiduala (610)Berogailurik gabe (179)

Guztira 8.423 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (5.677, % 67,4). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (5.706).[3] Guztira 18.968 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (8.963, % 47,3).[4]

8.423bizitegi-eraikin
18.968etxegune

Eraikin mota

5.677
929
1.546
Etxe bakartua (5.677)Etxe atxikia (bikoitza) (929)Ilarako etxea (1.546)Bestelako eraikin mota (273)

Etxebizitza kopurua eraikineko

5.706
1.126
680
783
Etxebizitza bakarra (5.706)2 etxebizitza (1.126)3-6 etxebizitza (680)7-12 etxebizitza (783)13 etxebizitza edo gehiago (128)

Etxegunearen tamaina

8.963
6.486
2.045
Pertsona bakarra (8.963)2 pertsona (6.486)3 pertsona (2.045)4 pertsona (1.054)5 pertsona (271)6 pertsona (153)

Hiri senidetuak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]