Edukira joan

Ainac

Ainac
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Okzitania
Departamendua Lot
Izen ofizialaAynac
Posta kodea46120
Geografia
Koordenatuak44°47′05″N 1°51′04″E / 44.7847°N 1.8511°E / 44.7847; 1.8511
Mapa
Azalera21,55 km²
Altitudea351 m, 324 m, 607 m eta 418 m
MugakideakSaint-Jean-Lagineste, Albiac, Anglars, Bannes, Leyme, Mayrinhac-Lentour, Rueyres, Saignes eta Thémines
Demografia
Biztanleria561 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 285 (%50,9) (%49,1) 275 alt_right
Dentsitatea26 bizt/km²
aynac.fr

Ainac (okzitanieraz Ainac, frantsesez eta ofizialki: Aynac) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Lot departamenduan dago, Okzitania eskualdean. Azken erroldaren arabera 561 biztanle zituen 21,6 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Saint-Jean-Lagineste, Albiac, Anglars, Bannes, Leyme, Mayrinhac-Lentour, Rueyres, Saignes eta Thémines.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
AynacAynac
Població amb 66 habitants (2000)Saignes (2,8 km)
Població amb 81 habitants (2000)Albiac (3,8 km)
Població amb 1004 habitants (2000)Leyme (3,9 km)
Població amb 228 habitants (2000)Rueyres (4,0 km)
Població amb 237 habitants (2000)Thémines (5,1 km)
Població amb 293 habitants (2000)Bio (5,3 km)
Població amb 141 habitants (2000)Bannes (5,6 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfa motakoa da: klima epela, uda beroa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatuaren eta mendiko klimaren arteko trantsizio-eremuan dago, eta Massif Centraleko mendebaldea eta ipar-mendebaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: urteko prezipitazioa 900-1500 mm artekoa, gehiena udazkenean eta neguan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 12 °C-koa da, 15,6 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1149 mm-koa da, urtarrilean 12,2 euri-egun eta uztailean 6,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Lunegarde udalerrian dago, 17,4 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,6 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 828,1 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,5 °C-koa da, 2026ko ekainaren 22an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -13 °C-koa da, 2012ko otsailaren 9an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 11,6 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (20,0 °C) eta hotzena urtarrila (4,1 °C). Urteko prezipitazioa 1213 mm-koa da; hilabeterik euritsuena azaroa da (126 mm) eta lehorrena uztaila (68 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,31 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (10,6 °C) baino 1,8 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2011, 2020, 2022, 2023 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (13,5 °C) eta hotzena 1980 (9,4 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Ainac)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 4.1 4.6 7.7 10.3 14.2 17.9 20.0 19.8 15.7 12.2 7.5 5.0 11.6
Pilatutako prezipitazioa (mm) 111 91 96 116 114 86 68 78 98 104 126 125 1213
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,6 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,60,0+1,6+1,5+1,7+1,9+1,3+1,8−0,1+0,3+0,5+0,7
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 25 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,6 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea40060080010001200140016001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 275 gizon, 285 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
3.51
0.00
 
85-89
 
5.26
1.82
 
80-84
 
1.75
3.64
 
75-79
 
5.26
1.82
 
70-74
 
8.77
10.91
 
65-69
 
3.51
10.91
 
60-64
 
3.51
7.27
 
55-59
 
15.79
5.45
 
50-54
 
8.77
10.91
 
45-49
 
7.02
0.00
 
40-44
 
3.51
9.09
 
35-39
 
1.75
5.45
 
30-34
 
7.02
1.82
 
25-29
 
7.02
7.27
 
20-24
 
1.75
5.45
 
15-19
 
5.26
12.73
 
10-14
 
0.00
0.00
 
5-9
 
3.51
5.45
 
0-4
 
7.02
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Aynac udalerrian 561 biztanle zeuden eta 277 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,03 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 36,5), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

561biztanle
277elkarbizitza-unitate
2,03lagun elkarbizitza-unitateko
165familia
Udalerria
% 22
% 33
% 36
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 165 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (91). Guraso bakarreko 15 familietatik 15etan ama zen guraso bakarra. 96 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 40k seme-alaba bakarra zuten etxean, 25k bi, eta 5k hiru edo gehiago.[10]

91
60
15
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean96
Seme-alaba bat40
Bi seme-alaba25
Hiru seme-alaba0
Lau edo gehiago5

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 34,7), eskulangileak (% 18,1), enplegatuak (% 16,2), erdi-mailako lanbideak (% 14,4). Talde nagusia (erretiratuak, % 34,7) Lot departamenduko batez bestekoaren (% 41,1) azpitik dago. 15 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 5,4).[10]

Udalerria
% 9
% 14
% 16
% 18
% 35
Lot
% 13
% 14
% 12
% 41
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 430 etxebizitza zeuden. Horietatik 276 egoitza nagusi ziren, 64 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 90 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (393), eta apartamentuak gutxi ziren (33). Egoitza nagusietatik 222 beren jabearen bizilekuak ziren, 48 alokairuan zeuden, 5 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 6 doan lagata.[11]

430etxebizitza
276egoitza nagusi
393etxe
33apartamentu

Etxebizitza multzoa

276
64
90
Egoitza nagusia (276)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (64)Hutsik (90)

Etxe mota

393
Etxea (393)Apartamentua (33)

Jabetza egoera

222
48
Jabeak (222)Alokairuan (48)HLM (5)Doan lagata (6)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (76).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik50
1919-194518
1946-197042
1971-199076
1991-200542
2006-202048

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (117). 113 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 215 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 122 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 135tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela2
2 gela15
3 gela50
4 gela92
5 gela edo gehiago117

Berogailu mota

85
64
113
Fuel-olioa (85)Elektrizitatea (64)Gas botila (13)Bestelakoak (113)

Aparkalekua eta ibilgailuak

215aparkalekua
122ibilgailu 1
135ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 306 biztanleetatik 236 aktibo ziren (% 77,1), horietako 211 lanean (% 69,0) eta 24 langabezian (aktiboen % 10,2).

30615-64 urteko biztanle
% 77,1aktibo
% 69,0lanean
% 10,2langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 55,3
25-54 urte% 90,7
55-64 urte% 58,8
Gizonak% 80,3
Emakumeak% 73,2

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 20,0
BEPC, brebeta% 7,1
CAP-BEP% 7,5
Batxilergoa% 14,0
Goi-mailako +2% 2,6
Goi-mailako +3/4% 17,4
Goi-mailako +5% 10,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 10,2). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

70 ez-aktibotik 17 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 24,3), 30 erretiraturik zeuden (% 42,9) eta 22 bestelako ez-aktibo ziren (% 31,4).

Ez-aktiboak

% 24
% 43
% 31
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 9
% 9
% 16
% 29
% 36
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 97 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 211 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

97enplegu udalerrian
% 54,6soldatapeko
% 45,4ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 22.640 eurokoa zen.

22.640 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 24.740 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 39 komertzioetatik, 2 janari enpresak ziren, 2 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 8 eraikuntza enpresak ziren, 10 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 2 garraio enpresak ziren, 4 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 1 informazio eta komunikazio enpresa zen, 1 finantziazio enpresa zen, 1 higiezinen enpresa zen, 5 zerbitzu enpresak ziren, 1 administrazio publikoko enpresa zen eta 2 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 13 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 2 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 2 igeltseroak, 3 zurginak, 2 argiketariak, 2 ile apaindegiak eta 1 jatetxe.[13]

2009an zeuden 4 establezimendu komertzialetatik, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 1 okindegi zen, 1 harategi zen eta 1 drogeria zen.[14]

2000. urtean Aynac udalerrian 35 nekazaritza-ustiategi zeuden, 506 hektarea erabiltzen.[15]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zegoen osasun-ekipamendu bakarra botika zen.

2009an haur-eskola 1 eta lehen-hezkuntzako eskola 1 zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 2001ko abuztuaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 2,4 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Lunegarde », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  15. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]