Edukira joan

Alfajarín

Alfajarín
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Aragoi
Probintzia Zaragozako probintzia
Izen ofizialaAlfajarín
Posta kodea50172
INEk ezarritako kodea50017
HerriburuaAlfajarín
Geografia
Koordenatuak41°36′50″N 0°42′13″W / 41.6138°N 0.7037°W / 41.6138; -0.7037
Mapa
Azalera137,567041 km²
Altitudea199 m
MugakideakEl Burgo de Ebro, Farlete, Nuez de Ebro, Pastriz, La Puebla de Alfindén, Villafranca de Ebro, Villamayor de Gállego eta Perdiguera
Demografia
Biztanleria2.423 (2025)
alt_left 1.173 (%48,5) (%51,5) 1.247 alt_right
Dentsitatea18 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakIdron, Ousse eta Sendets
MatrikulaZ
alfajarin.org

Alfajarín (Alfacharín aragoieraz) Espainiako Zaragozako probintziako udalerria da, Aragoin. Azken erroldaren arabera 2.423 biztanle zituen 137,6 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: El Burgo de Ebro, Farlete, Nuez de Ebro, Pastriz, La Puebla de Alfindén, Villafranca de Ebro, Villamayor de Gállego eta Perdiguera.

Biztanleriaren tamainaUrtea1400160018002000220024002600200020052010201520202025AlfajarínBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 1.247 gizon, 1.173 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.09
0.16
 
95-99
 
0.26
0.72
 
90-94
 
1.28
1.12
 
85-89
 
3.41
2.49
 
80-84
 
2.56
3.61
 
75-79
 
3.50
4.33
 
70-74
 
5.46
5.37
 
65-69
 
4.94
7.78
 
60-64
 
6.39
8.50
 
55-59
 
7.33
8.18
 
50-54
 
8.10
10.43
 
45-49
 
8.87
6.90
 
40-44
 
7.93
6.34
 
35-39
 
6.48
4.65
 
30-34
 
4.26
3.77
 
25-29
 
3.92
5.21
 
20-24
 
4.26
5.61
 
15-19
 
6.22
6.09
 
10-14
 
5.80
5.53
 
5-9
 
5.88
3.21
 
0-4
 
3.07
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 26,5 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 48,6) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 12,7 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 10,7 —probintzian % 19—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Zaragozako mapa
Udal
Prob
Best
Esta
Udalerri berean · % 26,5Probintzia berean · % 48,4Erkidegoan · % 1,7Beste erkidegoa · % 12,7Estatutik kanpo · % 10,7
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 259 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 50,2)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Errumania, Kolonbia, Maroko dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 50,2Europa · % 37,1Afrika · % 10,8Asia · % 1,9
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 1.350 etxebizitza zeuden: 910 (% 67,4) nagusiak eta 440 (% 32,6) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 89 (% 6,6) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 261 (% 19,3) hutsik zeuden.[5]

1.350etxebizitza
910etxegune
261hutsik (% 19,3)

Etxebizitza multzoa Zaragozako mapa

910
440
Etxebizitza nagusia (910)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (440)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Zaragozako mapa

1.000
261
Okupatuak (1.000)Noizbehinkakoak (89)Hutsik (261)

Guztira 910 etxegune zeuden, eta horietatik 213 (% 23,4) pertsona bakarrekoak ziren.[6]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1213
2 pertsona254
3 pertsona205
4 pertsona197
5 edo gehiago41

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 2.041 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 31,6 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 25,7; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 32,0; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 10,6.[7] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 29,2 zen 2021ean eta % 31,6 2024an; beraz, 2,4 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 11,8 izatetik % 10,6 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 32,5 ziren, eta gizonen artean % 30,7; 1,8 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 12,3 eta gizonen % 9,0 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

2.041biztanle 15 urte edo +, 2024
% 31,6goi-mailako ikasketak+2,4 puntu 2021etik mapa
% 10,6lehen hezkuntza edo gutxiago−1,2 puntu 2021etik mapa
% 9,8ikasten ari dira, 2024
% 10,6
% 32,0
% 25,7
% 31,6
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 10,6Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 32,0Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 25,7Goi-mailako ikasketak · % 31,6
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Zaragozako mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 54,1 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 45,9 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 15 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 46,1 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 53,9. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 0,9 ziren.[7]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 0,9
DBH eta antzekoak
% 32,0
Erdi-mailako LH
% 13,9
Goi-mailako LH
% 14,5
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 9,5
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 5,1
Masterrak eta espezialitateak
% 1,8
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Alfajarín, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak645% 31,6319% 30,7326% 32,5
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa525% 25,7297% 28,6228% 22,8
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)654% 32,0329% 31,7325% 32,4
Lehen hezkuntza edo gutxiago217% 10,694% 9,0123% 12,3
Guztira2.041% 100,01.039% 100,01.002% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Alfajarín, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 29,2% 26,6% 32,4% 11,81.996
2022% 30,4% 25,8% 32,5% 11,42.045
2023% 30,8% 25,9% 32,1% 11,32.068
2024% 31,6% 25,7% 32,0% 10,62.041

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 9,8 ikasten ari zen (201 pertsona).[8] Ikasten ari zirenetatik, % 48,8 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 26,4 batxilergoan, % 16,4 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 7,0 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 53,3 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 42,0; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 21,0 eta emakumeen % 13,3. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 91,0 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 37,6 eta 25–29 urtekoen % 8,7; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,8 baino ez.[9] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 47,1 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 22,4.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 91,0
20–24 urte
% 37,6
25–29 urte
% 8,7
30–34 urte
% 6,4
35–39 urte
% 1,3
40–44 urte
% 2,0
45–49 urte
% 4,3
50–54 urte
% 3,0
55 urte edo +
% 0,2
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 1,5
Goi-mailako ikasketak
% 48,8
Erdi-mailako LH
% 16,4
Batxilergoa
% 26,4
DBH eta antzekoak
% 7,0
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,0
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 89,7 estatuan jaio zen, eta % 10,3 atzerrian.[7] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 31,4 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 8,4; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 23,4 eta % 16,0, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 32,8 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 12,2; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 30,8 eta % 12,8, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 31,4
Goi-mailakoak
% 23,4
% 28,9
Batx. / erdi LH
% 25,5
% 31,3
DBH
% 35,1
% 8,4
Lehen H. edo gutx.
% 16,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 32,8
Goi-mailakoak
% 30,8
% 22,1
Batx. / erdi LH
% 27,4
% 32,9
DBH
% 29,1
% 12,2
Lehen H. edo gutx.
% 12,8
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 10,5 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 3,8.[8] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 49,2 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 37,5 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 15.157 euro-koa zen[10], eta etxegune bakoitzeko 38.789 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.650 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) parean. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 21.350 euro zen. Errenta gordina 18.545 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 64,9[11]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 17,8), beste diru-sarrerak (% 12,9), langabezia-prestazioak (% 1,5), beste prestazioak (% 2,9).

65%
18%
13%
Soldata · % 64,9Pentsioak · % 17,8Langabezia · % 1,5Beste prestazioak · % 2,9Beste sarrerak · % 12,9
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[12][oh 1]. Udalerrian indizea 24,2 da, probintziakoaren (29; Zaragozako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,1 da, probintziakoaren (2,5; Zaragozako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Alfajarín udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 1.245 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 61,9; gainerako % 38,1 inaktibo zeuden (erretiratuak % 49,3, beste inaktiboak % 36,6 eta ikasleak % 14,1).[13] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 7,6 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 65,6 zen eta emakumezkoena % 58,1; langabezia-tasa, aldiz, % 4,5 eta % 11,4 zen, hurrenez hurren.[13]

Okupatuen kopurua 1.125 zen 2023ean, 2021eko 1.058etik gora.[14] Emakumeek okupatuen % 44,4 osatzen dute, eta gizonek % 55,6.

1.125okupatu, 2023+% 6,3 2021etik
% 44,4emakumeak okupatuen artean
% 61,9jarduera-tasa, 2024
% 7,6langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 57,2
% 18,8
% 13,9
Okupatuak · % 57,2Langabeak · % 4,7Ikasleak · % 5,4Erretiratuak · % 18,8Beste inaktiboak · % 13,9
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Alfajarín, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak1.150% 57,2643% 62,7507% 51,5
Langabeak95% 4,730% 2,965% 6,6
Inaktiboak766% 38,1353% 34,4413% 41,9
Guztira2.011% 100,01.026% 100,0985% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 66,8), industria (% 23,9), eraikuntza (% 6,4) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 2,9).[14] Xeheago, jarduera-adarrik handiena manufaktura-industria da (% 23,0), ondoren merkataritza (% 14,8) eta administrazio publikoa (% 9,7) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Zaragozako mapa
% 23,9
% 66,8
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 2,9Industria · % 23,9Eraikuntza · % 6,4Zerbitzuak · % 66,8
Jarduera-adar zehatzak
Manufaktura-industria
% 23,0
Merkataritza
% 14,8
Administrazio publikoa
% 9,7
Garraioa eta biltegiratzea
% 9,2
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 7,8
Eraikuntza
% 6,4
Ostalaritza
% 6,0
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 5,2
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Hezkuntza
% 3,5
Jarduera profesionalak
% 3,0
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 2,9
Beste zerbitzu batzuk
% 2,2
Informazioa eta komunikazioak
% 1,7
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 1,7
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 0,9
Etxeetako jarduerak
% 0,6
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,6
Higiezinen jarduerak
% 0,4
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,2
Erauzketa-industriak
% 0,1
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 58,8; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 24,7), eta oinarrizko okupazioak % 11,8.[15] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 62,6 eta emakumeen % 54,0).

% 24,7
% 58,8
% 11,8
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 24,7Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 58,8Oinarrizko okupazioak · % 11,8Ez dago jasota · % 4,7
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Alfajarín, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak278% 24,7134% 21,4144% 28,8
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak661% 58,8391% 62,6270% 54,0
Oinarrizko okupazioak133% 11,867% 10,766% 13,2
Ez dago jasota53% 4,733% 5,320% 4,0
Guztira1.125% 100,0625% 100,0500% 100,0

Okupatuen % 82,4 besteren konturako langileak dira, eta % 17,6 norberaren konturakoak.[16]

% 14,5
% 73,2
% 9,2
Norberaren kontura, langileak dituena · % 3,1Norberaren kontura, langilerik gabe · % 14,5Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 73,2Besteren kontura, aldi baterakoa · % 9,2
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Alfajarín, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura198% 17,6126% 20,272% 14,4
Besteren kontura927% 82,4499% 79,8428% 85,6
Guztira1.125% 100,0625% 100,0500% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 89,1 estatuan jaio zen, eta % 10,9 atzerrian.[13] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 60,8 okupatuak dira, % 25,9 erretiratuak, % 5,5 ikasleak, % 4,5 bestelako inaktiboak eta % 3,3 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 58,7 okupatuak dira, % 25,0 bestelako inaktiboak, % 10,9 erretiratuak, % 3,3 ikasleak eta % 2,2 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 50,5 okupatuak dira, % 21,8 bestelako inaktiboak, % 14,1 erretiratuak, % 7,0 langabeak eta % 6,6 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 43,1 okupatuak dira, % 34,6 bestelako inaktiboak, % 15,4 langabeak eta % 6,9 erretiratuak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 60,8
Okupatuak
% 58,7
% 3,3
Langabeak
% 2,2
% 5,5
Ikasleak
% 3,3
% 25,9
Erretiratuak
% 10,9
% 4,5
Beste inakt.
% 25,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 50,5
Okupatuak
% 43,1
% 7,0
Langabeak
% 15,4
% 6,6
Ikasleak
% 0,0
% 14,1
Erretiratuak
% 6,9
% 21,8
Beste inakt.
% 34,6
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 90,2 estatuan jaio zen, eta % 9,8 atzerrian.[15] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 62,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 22,6 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,5 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 66,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 13,0 oinarrizko okupazioetakoak eta % 9,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 54,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 30,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 11,7 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 53,6 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 25,0 oinarrizko okupazioetakoak eta % 16,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 22,6
Goi eta erdi maila
% 9,3
% 62,2
Langile kualifikatuak
% 66,7
% 10,5
Oinarrizko okup.
% 13,0
% 4,7
Ez dago jasota
% 11,1
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 30,4
Goi eta erdi maila
% 16,1
% 54,1
Langile kualifikatuak
% 53,6
% 11,7
Oinarrizko okup.
% 25,0
% 3,8
Ez dago jasota
% 5,4
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[17] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 55,2 zerbitzuetan ari dira, % 31,7 industrian, % 9,3 eraikuntzan eta % 3,9 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 59,3 zerbitzuetan ari dira, % 24,1 industrian eta % 16,7 eraikuntzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 80,4 zerbitzuetan ari dira, % 15,8 industrian eta % 2,0 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 83,9 zerbitzuetan ari dira, % 8,9 industrian eta % 5,4 nekazaritzan.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 3,9
Nekazaritza
% 0,0
% 31,7
Industria
% 24,1
% 9,3
Eraikuntza
% 16,7
% 55,2
Zerbitzuak
% 59,3
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 1,8
Nekazaritza
% 5,4
% 15,8
Industria
% 8,9
% 2,0
Eraikuntza
% 1,8
% 80,4
Zerbitzuak
% 83,9
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 89 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 7.630 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[18][oh 2]. Udalerriaren azalera 137,6 km² denez, NAE lurraldearen % 55,5 da[19]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 86,2 lur goldagarria (6.580 ha, 87 ustiategitan), % 12,7 larre iraunkorrak (972 ha, 10 ustiategitan), % 1 arbolak (77,8 ha, 14 ustiategitan), berotegiak edo babes garai irisgarriak (0,26 ha, ustiategi batean) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,07 ha, 2 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
55%
45%
NAE · 7.630 ha (% 55,5)Gainerako azalera · 6.127 ha (% 44,5)
NAE, lur-erabileraren arabera
86%
13%
Lur goldagarria · 6.580 ha (% 86,2)Larre iraunkorrak · 972 ha (% 12,7)Arbolak · 77,8 ha (% 1)Baratzeak · 0,07 ha (< % 0,1)Berotegiak · 0,26 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 2.222 ardi eta ahuntz zeuden[20][oh 4].

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 1.536 gidari zeuden erroldatuta: 904 gizon (% 58,9) eta 632 emakume (% 41,1)[21]. Biztanleen % 63,5 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 2.150 ibilgailuk osatzen zuten: 1.375 turismo, 244 motozikleta, 156 kamioi, 145 furgoneta eta 106 ziklomotor[21]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 568 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (443) gainetik.

Turismoen batez besteko adina 13,2 urtekoa zen; turismoen % 10,3k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 11,4k 25 urte baino gehiago[21]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 50,6 diesel zen eta % 47,2 gasolinazko; 36 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,7; probintzian % 1). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 6,8k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 28,5k ez zuen etiketarik[oh 5].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
35%
30%
29%
0 etiketa · 53 (% 2,5)ECO · 89 (% 4,3)C etiketa · 727 (% 34,8)B etiketa · 626 (% 29,9)Etiketarik gabe · 596 (% 28,5)
Turismoak, adinaren arabera
10%
14%
24%
41%
11%
< 4 urte · 141 (% 10,3)4–8 urte · 188 (% 13,7)8–15 urte · 331 (% 24,1)15–25 urte · 558 (% 40,6)≥ 25 urte · 157 (% 11,4)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
  5. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Zaragoza.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Zaragoza.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  8. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  10. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Zaragoza.tab.
  11. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Zaragoza.tab.
  12. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  13. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  14. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  18. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Zaragoza.tab (Wikimedia Commons).
  19. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q1639169.
  20. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Zaragoza.tab (Wikimedia Commons).
  21. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Zaragoza.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Aragoi
Artikulu hau Aragoiko geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.