Edukira joan

Pordic

Pordic
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Bretainia
Departamendua Côtes-d'Armor
Izen ofizialaPordic
Posta kodea22590
Geografia
Koordenatuak48°34′13″N 2°49′03″W / 48.5703°N 2.8175°W / 48.5703; -2.8175
Mapa
Azalera28,94 km²
Altitudea105 m, 0 m, 143 m eta 93 m
MugakideakBinic, Plérin, Lantic, Trégomeur, Tréméloir, Trémuson eta Binic-Étables-sur-Mer
Demografia
Biztanleria6.359 (2018ko urtarrilaren 1a)
alt_left 3.860 (%52,4) (%47,6) 3.500 alt_right
Dentsitatea220 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakHayle
pordic.fr

Pordic (bretainieraz Porzhig) Bretainiako Côtes-d'Armor departamenduko udalerria da. Azken erroldaren arabera 6.359 biztanle zituen 28,9 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Binic, Plérin, Lantic, Trégomeur, Tréméloir, Trémuson eta Binic-Étables-sur-Mer.

Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.500 gizon, 3.860 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.14
 
95+
 
0.75
0.54
 
90-94
 
1.37
1.74
 
85-89
 
1.45
2.83
 
80-84
 
4.09
6.29
 
75-79
 
6.74
6.54
 
70-74
 
6.48
7.54
 
65-69
 
6.92
6.03
 
60-64
 
7.38
7.51
 
55-59
 
7.88
8.46
 
50-54
 
8.52
5.03
 
45-49
 
5.31
3.77
 
40-44
 
6.19
6.23
 
35-39
 
5.26
5.60
 
30-34
 
5.73
3.00
 
25-29
 
2.69
4.06
 
20-24
 
3.42
6.77
 
15-19
 
5.05
5.83
 
10-14
 
6.45
7.00
 
5-9
 
4.17
5.09
 
0-4
 
4.15
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[1].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Pordic udalerrian 7.312 biztanle zeuden eta 3.381 elkarbizitza unitate[oh 1], hau da, 2,16 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 34,9). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 32,7 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[3]

7.312biztanle
3.381elkarbizitza-unitate
2,16lagun elkarbizitza-unitateko
2.262familia
Udalerria
% 24
% 35
% 8
% 33
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.262 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (1.180). Guraso bakarreko 281 familietatik 222etan ama zen guraso bakarra. 1.274 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 405k seme-alaba bakarra zuten etxean, 426k bi, eta 157k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 801 bikoteetatik 82tan (% 10,2) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[3]

1.180
801
281
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.274
Seme-alaba bat405
Bi seme-alaba426
Hiru seme-alaba125
Lau edo gehiago32

15 urte edo gehiago zituzten 6.233 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 1,5 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 38,9. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 65-79 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 74,4). 80 urte edo gehiagoko 435 biztanleetatik 384 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 51 kolektibitateren batean.[3]

Bakarrik bizi da
15-24% 1
25-39% 11
40-54% 13
55-64% 24
65-79% 24
80 +% 39
Bikotean bizi da
15-24% 9
25-39% 72
40-54% 74
55-64% 70
65-79% 74
80 +% 50

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 47,7 ezkonduta zegoen, eta beste % 17,4 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,3 izatezko bikotean eta % 8,1 PACS bidez lotuta). % 22,2 ezkongabeak ziren, % 6,4 alargunak eta % 6,4 dibortziatuak.[3]

Ezkonduta% 47,7
Ezkongabea% 22,2
Izatezko bikotean% 9,3
PACS bidez lotuta% 8,1
Alarguna% 6,4
Dibortziatuta% 6,4

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 40,6), erdi-mailako lanbideak (% 15,6), enplegatuak (% 14,8), goi-mailako langileak (% 13,6). Talde nagusia (erretiratuak, % 40,6) Côtes-d'Armor departamenduko batez bestekoaren (% 39,4) gainetik dago. 20 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,6).[3]

Udalerria
% 14
% 16
% 15
% 41
Côtes-d'Armor
% 13
% 14
% 15
% 39
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 3.879 etxebizitza zeuden. Horietatik 3.390 egoitza nagusi ziren, 300 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 189 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (3.439), eta apartamentuak gutxi ziren (410). Egoitza nagusietatik 2.490 beren jabearen bizilekuak ziren, 874 alokairuan zeuden, 247 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 25 doan lagata.[4]

3.879etxebizitza
3.390egoitza nagusi
3.439etxe
410apartamentu

Etxebizitza multzoa

3.390
Egoitza nagusia (3.390)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (300)Hutsik (189)

Etxe mota

3.439
410
Etxea (3.439)Apartamentua (410)

Jabetza egoera

2.490
874
Jabeak (2.490)Alokairuan (874)HLM (247)Doan lagata (25)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 2006-2020 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (916).[4]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik383
1919-1945165
1946-1970228
1971-1990825
1991-2005677
2006-2020916

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (2.042). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (1.413 etxebizitzatan). 2.928 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.550 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.666tan bi edo gehiago.[4]

Gela kopurua

1 gela14
2 gela191
3 gela453
4 gela690
5 gela edo gehiago2.042

Berogailu mota

823
345
1.413
745
Gas sarea (823)Fuel-olioa (345)Elektrizitatea (1.413)Gas botila (64)Bestelakoak (745)

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.928aparkalekua
1.550ibilgailu 1
1.666ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 4.271 biztanleetatik 3.341 aktibo ziren (% 78,2), horietako 3.131 lanean (% 73,3) eta 210 langabezian (aktiboen % 6,3).

4.27115-64 urteko biztanle
% 78,2aktibo
% 73,3lanean
% 6,3langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 41,8
25-54 urte% 94,3
55-64 urte% 63,9
Gizonak% 80,7
Emakumeak% 76,0

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 16,2
BEPC, brebeta% 6,1
CAP-BEP% 8,7
Batxilergoa% 7,9
Goi-mailako +2% 4,0
Goi-mailako +3/4% 4,7
Goi-mailako +5% 3,5

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 6,3). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

930 ez-aktibotik 375 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 40,3), 343 erretiraturik zeuden (% 36,9) eta 212 bestelako ez-aktibo ziren (% 22,8).

Ez-aktiboak

% 40
% 37
% 23
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 2]

% 22
% 31
% 27
% 13
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.272 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 3.131 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

1.272enplegu udalerrian
% 73,3soldatapeko
% 26,7ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 28.690 eurokoa zen, eta biztanleen % 7 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

28.690 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 25.590 €
% 7,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 12,2
  1. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  2. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  3. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  2. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  3. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  4. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]