Edukira joan

Gerderest

Gerderest
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Akitania Berria
Departamendua Pirinio Atlantikoak
BarrutiPaueko barrutia
Kantonamenducanton of Lembeye
Izen ofizialaGerderest
Posta kodea64160
Geografia
Koordenatuak43°24′37″N 0°10′37″W / 43.4103°N 0.1769°W / 43.4103; -0.1769
Mapa
Azalera6,56 km²
Altitudea292 m, 219 m, 341 m eta 305 m
MugakideakAbère, Anoye, Maspie-Lalonquère-Juillacq, Monassut-Audiracq eta Simacourbe
Demografia
Biztanleria141 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 70 (%48,3) (%51,7) 75 alt_right
Dentsitatea21 bizt/km²

Gerderest (okzitanieraz Jarderés) Frantziako Pirinio Atlantikoak departamenduan dagoen udalerria da. Azken erroldaren arabera 141 biztanle zituen 6,6 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Abère, Anoye, Maspie-Lalonquère-Juillacq, Monassut-Audiracq eta Simacourbe.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta Akitania eta Gaskoiniako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio ugariak udaberrian; uda beroa (19,5 °C); haize ahulak; ekaitzak maiz udan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 12,4 °C-koa da, 14,4 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1185 mm-koa da, urtarrilean 11,3 euri-egun eta uztailean 8,4 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Maubourguet udalerrian dago, 19 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 13,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 904,3 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 44 °C-koa da, 1947ko abuztuaren 1an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -15,5 °C-koa da, 1956ko otsailaren 21an lortua[oh 1][5].

BiztanleriaUrtea1001502002503003501750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 75 gizon, 70 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
8.57
0.00
 
85-89
 
0.00
0.00
 
80-84
 
0.00
8.00
 
75-79
 
0.00
0.00
 
70-74
 
8.57
8.00
 
65-69
 
0.00
8.00
 
60-64
 
8.57
14.67
 
55-59
 
8.57
8.00
 
50-54
 
8.57
0.00
 
45-49
 
8.57
14.67
 
40-44
 
0.00
0.00
 
35-39
 
15.71
0.00
 
30-34
 
0.00
0.00
 
25-29
 
0.00
0.00
 
20-24
 
15.71
14.67
 
15-19
 
0.00
8.00
 
10-14
 
0.00
8.00
 
5-9
 
8.57
8.00
 
0-4
 
8.57
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Gerderest udalerrian 141 biztanle zeuden eta 56 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,52 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 17 kide bakarrekoak ziren, 17 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 23 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[8]

141biztanle
56elkarbizitza-unitate
2,52lagun elkarbizitza-unitateko
39familia
23Bikotea seme-alabekin
17Bikotea seme-alabarik gabe etxean
17Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 39 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (23). 17 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[8]

17
23
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekin

2023 erroldaren arabera, udalerrian 67 etxebizitza zeuden. Horietatik 53 egoitza nagusi ziren, 4 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 10 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (63), eta apartamentuak gutxi ziren (4). Egoitza nagusietatik 43 beren jabearen bizilekuak ziren, 9 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 1 doan lagata.[9]

67etxebizitza
53egoitza nagusi
63etxe
4apartamentu

Etxebizitza multzoa

53
10
Egoitza nagusia (53)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (4)Hutsik (10)

Etxe mota

63
Etxea (63)Apartamentua (4)

Jabetza egoera

43
9
Jabeak (43)Alokairuan (9)Doan lagata (1)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik16
1919-19452
1946-19703
1971-199018
1991-20057
2006-20207

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (31). 28 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 41 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 14 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 37tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela1
3 gela5
4 gela16
5 gela edo gehiago31

Berogailu mota

17
28
Fuel-olioa (4)Elektrizitatea (17)Gas botila (4)Bestelakoak (28)

Aparkalekua eta ibilgailuak

41aparkalekua
14ibilgailu 1
37ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 82 biztanleetatik 63 aktibo ziren (% 76,8), horietako 61 lanean (% 74,4) eta 2 langabezian (aktiboen % 3,2).

8215-64 urteko biztanle
% 76,8aktibo
% 74,4lanean
% 3,2langabezia-tasa

19 ez-aktibotik 10 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 52,6), 5 erretiraturik zeuden (% 26,3) eta 4 bestelako ez-aktibo ziren (% 21,1).

Ez-aktiboak

% 53
% 26
% 21
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 9 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 61 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

9enplegu udalerrian
% 66,7soldatapeko
% 33,3ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 20.620 eurokoa zen.

20.620 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 26.300 €
  1. ↑ Estazioko erregistroak 1886ko uztailaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Maubourguet », fiche climatologique. .
  6. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  8. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]