Edukira joan

Bellocq

Bellocq
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Akitania Berria
Departamendua Pirinio Atlantikoak
BarrutiPaueko barrutia
KantonamenduSalieseko kantonamendua
Izen ofizialaBellocq
Posta kodea64270
Geografia
Koordenatuak43°31′00″N 0°54′57″W / 43.5167°N 0.9158°W / 43.5167; -0.9158
Mapa
Azalera12,65 km²
Altitudea18 m, 159 m eta 67 m
MugakideakBérenx, Lahontan, Puyoô, Ramous eta Saliese
Demografia
Biztanleria933 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 431 (%47,9) (%52,1) 468 alt_right
Dentsitatea74 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1984ko urtarrilaren 1a
bellocq64.fr

Bellocq (bearneraz Bètloc) Frantziako Pirinio Atlantikoak departamenduan dagoen udalerria da. Azken erroldaren arabera 933 biztanle zituen 12,7 km²-ko azaleran.

Inguruko udalerriak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  • Cahors

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bérenx, Lahontan, Puyoô, Ramous eta Saliese.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima mediterraneo aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoaren eta mendiko klimaren arteko trantsizio-eremuan dago, eta Pirinio Atlantikoetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio handiak (>1200 mm/urte) urte osoan; negu oso epela (7,5 °C lautadan), haize ahulak)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 13,8 °C-koa da, 13,9 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1238 mm-koa da, urtarrilean 12,2 euri-egun eta uztailean 0,8 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Orthez udalerrian dago, 13,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 14,1 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1211,5 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,3 °C-koa da, 2026ko ekainaren 23an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -10,7 °C-koa da, 2012ko otsailaren 12an lortua[oh 1][5].

BiztanleriaUrtea60070080090010001100120013001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 468 gizon, 431 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
1.07
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
3.21
 
85-89
 
8.35
7.48
 
80-84
 
3.48
5.34
 
75-79
 
3.48
5.34
 
70-74
 
10.44
8.76
 
65-69
 
3.48
1.07
 
60-64
 
5.80
4.27
 
55-59
 
7.19
5.34
 
50-54
 
6.96
6.20
 
45-49
 
3.48
5.34
 
40-44
 
5.57
10.47
 
35-39
 
7.89
5.34
 
30-34
 
6.96
3.21
 
25-29
 
2.32
4.27
 
20-24
 
2.32
7.05
 
15-19
 
5.57
7.05
 
10-14
 
4.41
8.12
 
5-9
 
4.41
1.07
 
0-4
 
7.89
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Bellocq udalerrian 930 biztanle zeuden eta 412 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,26 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 35,7). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 30,1 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[8]

930biztanle
412elkarbizitza-unitate
2,26lagun elkarbizitza-unitateko
296familia
Udalerria
% 25
% 36
% 9
% 30
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 296 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (156). Guraso bakarreko 38 familietatik 29etan ama zen guraso bakarra. 188 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 52k seme-alaba bakarra zuten etxean, 40k bi, eta 17k hiru edo gehiago.[8]

156
102
38
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean188
Seme-alaba bat52
Bi seme-alaba40
Hiru seme-alaba13
Lau edo gehiago4

15 urte edo gehiago zituzten 770 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 1,5 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 46,8. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 25-39 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 78,3).[8]

Bakarrik bizi da
15-24% 1
25-39% 5
40-54% 13
55-64% 15
65-79% 22
80 +% 47
Bikotean bizi da
15-24% 9
25-39% 78
40-54% 71
55-64% 74
65-79% 75
80 +% 49

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 44,4 ezkonduta zegoen, eta beste % 21,3 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 14,9 izatezko bikotean eta % 6,4 PACS bidez lotuta). % 20,5 ezkongabeak ziren, % 6,9 alargunak eta % 7,0 dibortziatuak.[8]

Ezkonduta% 44,4
Ezkongabea% 20,5
Izatezko bikotean% 14,9
Dibortziatuta% 7,0
Alarguna% 6,9
PACS bidez lotuta% 6,4

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 40,0), enplegatuak (% 19,4), eskulangileak (% 19,4), erdi-mailako lanbideak (% 7,8). Talde nagusia (erretiratuak, % 40,0) Pirinio Atlantikoak departamenduko batez bestekoaren (% 34,1) gainetik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 1,2).[8]

Udalerria
% 19
% 19
% 40
Pirinio Atlantikoak
% 11
% 16
% 15
% 12
% 34
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 500 etxebizitza zeuden. Horietatik 415 egoitza nagusi ziren, 32 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 53 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (434), eta apartamentuak gutxi ziren (59). Egoitza nagusietatik 316 beren jabearen bizilekuak ziren, 90 alokairuan zeuden, 21 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 9 doan lagata.[9]

500etxebizitza
415egoitza nagusi
434etxe
59apartamentu

Etxebizitza multzoa

415
53
Egoitza nagusia (415)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (32)Hutsik (53)

Etxe mota

434
59
Etxea (434)Apartamentua (59)

Jabetza egoera

316
90
Jabeak (316)Alokairuan (90)HLM (21)Doan lagata (9)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1919 aurretik artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (97).[9]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik97
1919-194534
1946-197061
1971-199061
1991-200554
2006-202089

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (226). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (186 etxebizitzatan). 328 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 178 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 213tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela2
2 gela19
3 gela52
4 gela116
5 gela edo gehiago226

Berogailu mota

106
186
97
Gas sarea (106)Fuel-olioa (17)Elektrizitatea (186)Gas botila (8)Bestelakoak (97)

Aparkalekua eta ibilgailuak

328aparkalekua
178ibilgailu 1
213ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 514 biztanleetatik 401 aktibo ziren (% 78,0), horietako 354 lanean (% 68,9) eta 47 langabezian (aktiboen % 11,7).

51415-64 urteko biztanle
% 78,0aktibo
% 68,9lanean
% 11,7langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 54,4
25-54 urte% 88,0
55-64 urte% 65,4
Gizonak% 81,5
Emakumeak% 74,5

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 18,8
BEPC, brebeta% 31,2
CAP-BEP% 9,6
Batxilergoa% 13,2
Goi-mailako +2% 9,0
Goi-mailako +3/4% 2,6
Goi-mailako +5% 23,5

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 11,7). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

113 ez-aktibotik 24 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 21,2), 30 erretiraturik zeuden (% 26,5) eta 60 bestelako ez-aktibo ziren (% 53,1).

Ez-aktiboak

% 21
% 27
% 53
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 9
% 17
% 32
% 34
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 156 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 354 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

156enplegu udalerrian
% 78,8soldatapeko
% 21,2ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.900 eurokoa zen.

23.900 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 26.300 €
  1. ↑ Estazioko erregistroak 1994ko urriaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Orthez », fiche climatologique. .
  6. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  8. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]