Edukira joan

Saliese

Saliese
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Akitania Berria
Departamendua Pirinio Atlantikoak
BarrutiPaueko barrutia
KantonamenduSalieseko kantonamendua
Izen ofizialaSalies-de-Béarn
Posta kodea64270
Geografia
Koordenatuak43°28′15″N 0°55′35″W / 43.4708°N 0.9264°W / 43.4708; -0.9264
Mapa
Azalera52,08 km²
Altitudea202 m, 28 m eta 98 m
MugakideakBellocq, Bérenx, Burgaronne, Carresse-Cassaber, Castagnède (Pirinio Atlantikoak), L'Hôpital-d'Orion, Lahontan, Oraàs, Orion, Salles-Mongiscard eta Salbaterra Bearno
Demografia
Biztanleria4.742 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 2.519 (%54,2) (%45,8) 2.125 alt_right
Dentsitatea91 bizt/km²
salies-de-bearn.fr

Saliese[1] (frantsesez: Salies-de-Béarn; okzitanieraz: Salias) Pirinio Atlantikoak departamenduko eta Akitania eskualdeko udalerria da.

Erdi Aroko bere arkitekturaz gain, bere bainuetxeak eta kasinoak ospea eman diote. Bainuetxeak 26 oligoelementu dituen eta itsasoarena baino 10 bider gaziago den ura erabiltzen du, erreumatologia, ginekologia eta pediatriarako aproposa dena.

Béarn des gaves izeneko eskualdearen barnean kokaturik, Saliesek iparraldean Paueko uhaitza eta hegoaldean Salbaterra Bearnora doan Oloroeko uhaitza ditu.

RD30, RD330, RD430 eta RD933 errepideek udalerria zeharkatzen dute.

Etxeak eta Auzoak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  • Arriubourdez
  • Beigmau
  • Caumia
  • Donamarte-Cout
  • Hiria
  • Lescude
  • Mondran
  • Oihan
  • Padu

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bellocq, Bérenx, Burgaronne, Carresse-Cassaber, Castagnède (Pirinio Atlantikoak), L'Hôpital-d'Orion, Lahontan, Oraàs, Orion, Salles-Mongiscard eta Salbaterra Bearno.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima erdikontinental eta mendi-ertzetako klima du[2]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[3]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta Pirinio Atlantikoetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio handiak (>1200 mm/urte) urte osoan; negu oso epela (7,5 °C lautadan), haize ahulak)[4]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago[5].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 13,8 °C-koa da, 14 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1273 mm-koa da, urtarrilean 12,5 euri-egun eta uztailean 0,8 egun izanik[2]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Sengladia-Arriba-Muneiñe udalerrian dago, 10,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 14,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1323,1 mm-koa delarik[6]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 42,5 °C-koa da, 2026ko ekainaren 23an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -11 °C-koa da, 2012ko otsailaren 12an lortua[oh 1][6].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:

BiztanleriaUrtea4000500060007000800090001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 2.125 gizon, 2.519 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.24
 
95+
 
1.31
1.74
 
90-94
 
3.41
3.20
 
85-89
 
4.25
5.04
 
80-84
 
5.52
7.39
 
75-79
 
9.13
7.48
 
70-74
 
8.61
8.38
 
65-69
 
8.14
6.64
 
60-64
 
7.07
9.65
 
55-59
 
7.58
8.47
 
50-54
 
6.71
5.79
 
45-49
 
6.03
5.41
 
40-44
 
5.92
3.86
 
35-39
 
4.17
4.24
 
30-34
 
3.06
3.34
 
25-29
 
3.22
4.56
 
20-24
 
1.71
4.42
 
15-19
 
2.86
5.08
 
10-14
 
4.68
3.44
 
5-9
 
3.33
1.65
 
0-4
 
3.29
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Salies-de-Béarn udalerrian 4.516 biztanle zeuden eta 2.458 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 1,84 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 46,2), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[9]

4.516biztanle
2.458elkarbizitza-unitate
1,84lagun elkarbizitza-unitateko
1.295familia
Udalerria
% 15
% 29
% 46
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.295 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (715). Guraso bakarreko 199 familietatik 170etan ama zen guraso bakarra. 818 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 254k seme-alaba bakarra zuten etxean, 188k bi, eta 35k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 380 bikoteetatik 39tan (% 10,3) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

715
380
199
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean818
Seme-alaba bat254
Bi seme-alaba188
Hiru seme-alaba30
Lau edo gehiago5

15 urte edo gehiago zituzten 4.243 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 11,9 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 35,2. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 63,9). 80 urte edo gehiagoko 588 biztanleetatik 429 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 159 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 12
25-39% 23
40-54% 22
55-64% 29
65-79% 31
80 +% 35
Bikotean bizi da
15-24% 10
25-39% 58
40-54% 64
55-64% 62
65-79% 64
80 +% 32

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 39,9 ezkonduta zegoen, eta beste % 14,9 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 8,0 izatezko bikotean eta % 6,9 PACS bidez lotuta). % 25,1 ezkongabeak ziren, % 10,7 alargunak eta % 9,5 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 39,9
Ezkongabea% 25,1
Alarguna% 10,7
Dibortziatuta% 9,5
Izatezko bikotean% 8,0
PACS bidez lotuta% 6,9

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 43,6), eskulangileak (% 15,9), erdi-mailako lanbideak (% 10,7), enplegatuak (% 10,6). Talde nagusia (erretiratuak, % 43,6) Pirinio Atlantikoak departamenduko batez bestekoaren (% 34,1) gainetik dago. 44 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 1,8).[9]

Udalerria
% 11
% 11
% 16
% 44
Pirinio Atlantikoak
% 11
% 16
% 15
% 12
% 34
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 3.305 etxebizitza zeuden. Horietatik 2.462 egoitza nagusi ziren, 448 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 394 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (2.100), eta apartamentuak gutxi ziren (1.190). Egoitza nagusietatik 1.511 beren jabearen bizilekuak ziren, 888 alokairuan zeuden, 128 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 63 doan lagata.[10]

3.305etxebizitza
2.462egoitza nagusi
2.100etxe
1.190apartamentu

Etxebizitza multzoa

2.462
448
394
Egoitza nagusia (2.462)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (448)Hutsik (394)

Etxe mota

2.100
1.190
Etxea (2.100)Apartamentua (1.190)

Jabetza egoera

1.511
888
Jabeak (1.511)Alokairuan (888)HLM (128)Doan lagata (63)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (573).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik529
1919-1945252
1946-1970468
1971-1990573
1991-2005323
2006-2020290

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.044). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (1.329 etxebizitzatan). 1.732 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.295 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 872tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela53
2 gela323
3 gela520
4 gela522
5 gela edo gehiago1.044

Berogailu mota

394
1.329
481
Gas sarea (394)Fuel-olioa (154)Elektrizitatea (1.329)Gas botila (105)Bestelakoak (481)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.732aparkalekua
1.295ibilgailu 1
872ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.463 biztanleetatik 1.824 aktibo ziren (% 74,1), horietako 1.605 lanean (% 65,2) eta 219 langabezian (aktiboen % 12,0).

2.46315-64 urteko biztanle
% 74,1aktibo
% 65,2lanean
% 12,0langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 52,5
25-54 urte% 89,1
55-64 urte% 57,1
Gizonak% 75,6
Emakumeak% 72,5

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 19,1
BEPC, brebeta% 17,9
CAP-BEP% 13,0
Batxilergoa% 11,0
Goi-mailako +2% 9,3
Goi-mailako +3/4% 10,2
Goi-mailako +5% 8,3

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 12,0). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

638 ez-aktibotik 130 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 20,4), 238 erretiraturik zeuden (% 37,3) eta 270 bestelako ez-aktibo ziren (% 42,3).

Ez-aktiboak

% 20
% 37
% 42
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 10
% 11
% 24
% 23
% 29
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.873 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.605 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

1.873enplegu udalerrian
% 78,8soldatapeko
% 21,2ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.930 eurokoa zen, eta biztanleen % 18 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

23.930 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 26.300 €
% 18,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 13,3
AlkateaAgintaldiaAlderdia
Jean Lacarrère1983-1989
Lucien Basse-Cathalinat1989-1995UMP
Lucien Basse-Cathalinat1995-2001UMP
Lucien Basse-Cathalinat2001-2008UMP
Claude Serres-Cousiné2008-2014PS

Saliesetar ezagunak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Herri eta hiri senidetuak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ Estazioko erregistroak 1986ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ Euskaltzaindiaren 149. araua: Euskal Herri inguruko exonimoak
  2. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  3. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  4. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  5. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  6. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Saint-Gladie », fiche climatologique. .
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]