Edukira joan

Ortheze

Ortheze
Orthez
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Akitania Berria
Departamendua Pirinio Atlantikoak
BarrutiPaueko barrutia
KantonamenduOrthezeko kantonamendua
Izen ofizialaOrthez
Ortès
Jatorrizko izenaOrthez
Posta kodea64300
Geografia
Koordenatuak43°29′17″N 0°46′15″W / 43.4881°N 0.7708°W / 43.4881; -0.7708
Mapa
Azalera45,86 km²
Altitudea60 m, 38 m, 185 m eta 94 m
MugakideakBalansun, Baigts-de-Béarn, Biron, Bonnut, Castétis, Laà-Mondrans, Lanneplaà, Ozenx-Montestrucq, Saint-Boès, Salles-Mongiscard eta Sallespisse
Demografia
Biztanleria10.881 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 5.778 (%53,3) (%46,7) 5.070 alt_right
Dentsitatea237 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1973ko urtarrilaren 1a
Hiri senidetuakMiranda do Douro eta Tarazona
mairie-orthez.fr

Ortheze[1] (frantsesez eta ofizialki Orthez, okzitanieraz Ortès) Pirinio Atlantikoak departamenduko eta Akitania Berria eskualdeko udalerria da.

Paueko uhaitzak udalerria zeharkatzen du.[2] Bertatik mendebalderantz jotzen du eta herrigunearen gehiena bere ezkerraldeko ertzean dago (baita Santa Susana antzinako udalerria eta egungo auzoa eta industrialdea ere). Lac de l'Y grec (I grekoaren aintzira) alde batetik artifiziala da.

Etxeak eta Auzoak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  • Abiatze
  • Argagnon
  • Castétarbe
  • Santa Susana
  • les Soarns

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Balansun, Baigts-de-Béarn, Biron, Bonnut, Castétis, Laà-Mondrans, Lanneplaà, Ozenx-Montestrucq, Saint-Boès, Salles-Mongiscard eta Sallespisse.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima erdikontinental eta mendi-ertzetako klima du[3]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[4]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoaren eta mendiko klimaren arteko trantsizio-eremuan dago, eta Pirinio Atlantikoetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio handiak (>1200 mm/urte) urte osoan; negu oso epela (7,5 °C lautadan), haize ahulak)[5]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago[6].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 13,6 °C-koa da, 13,9 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1194 mm-koa da, urtarrilean 11,8 euri-egun eta uztailean 7,8 egun izanik[3]. 1991-2020 aldirako, udalerrian bertan dagoen Météo-France estazioan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 14,1 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1211,5 mm-koa delarik[7]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,3 °C-koa da, 2026ko ekainaren 23an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -10,7 °C-koa da, 2012ko otsailaren 12an lortua[oh 1][7].

Hiriko aztarnarik antzinakoenak XI. mendekoak dira eta egungo alde zaharrean dauden bi eliza erromanikoak dira. Huen inguruan bi burgu sortu ziren eta ibaia zeharkatzen zuen zubi gotortu bat eraiki ondoren 1260 inguruan batu eta egungo udalerria sortu zuten.

XII. mendean, Ortheze Bearnoko bizkonderriko hiriburua izan zen, Morlaàs eta gero baina Paue baino lehen. Biarnoko kondeek Akizeko bizkondeetatik eskuratu zuten eta XIII. mendean zehar bertan kokatu zuten bere egoitza nagusia. XIV. mendeko bigarren aldean, Jean Froissart kronikariak Gaston III.a Febusen agindupeko Orthezeko Gortearen ospea barreiatu zuen. 1385ean hiriak 436 su zituen.[8]

Joana III.a Nafarroakoak unibertsitate kalbinista eratu zuen hirian, non Theodore Beza irakaslea izan zen. 1569an Karlos IX.a Frantziakoaren fede katolikoaren aldeko aginduak hiriaren setioa suposatu zuen (Orthezeko gudua), azkenean Gabriel Montgommerykoa higanoten kapitainak hartu zuena.[9][10] 1684an, Nicholas Foucaultek, Luis XIV.a Frantziakoaren ordezkoa zena, arrakasta gehiago izan zuen eta orthezetarrek, itxuraz behintzat, protestantismo uko egin zuten. Hala ere, oraindik protestante ugari daude hirian. Napoleondar Gerretan, 1814ko otsailaren 27an, hiriaren iparraldean dauden muinoetan Wellingtongo dukeak Soult mariskala menderatu zuen.

1957an Lacqen gas naturala topatu zutenean, bertoko instalazioak eraikitzeko jende ugari ailegatu zen Orthezera eta biztanleen kopurua 7.200dik 11.000ra pasa zen. 1973an Santa Susana antzinako udalerriarekin batu eta Orthez-Sainte-Suzanne izeneko udalerri berria eratu zuten, gero Ortheze bakarrik izango zena.

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:

BiztanleriaUrtea300040005000600070008000900010.00011.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 5.070 gizon, 5.778 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.43
 
95+
 
0.74
1.42
 
90-94
 
3.05
3.08
 
85-89
 
5.12
4.56
 
80-84
 
6.49
5.03
 
75-79
 
6.33
7.12
 
70-74
 
6.44
5.94
 
65-69
 
6.44
7.14
 
60-64
 
6.70
7.00
 
55-59
 
6.37
7.71
 
50-54
 
6.44
5.48
 
45-49
 
5.57
5.74
 
40-44
 
6.70
4.10
 
35-39
 
4.86
4.32
 
30-34
 
3.84
4.28
 
25-29
 
3.58
5.01
 
20-24
 
4.15
5.90
 
15-19
 
5.85
6.29
 
10-14
 
4.71
4.95
 
5-9
 
3.65
4.50
 
0-4
 
2.96
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[11].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Orthez udalerrian 10.549 biztanle zeuden eta 5.612 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 1,88 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 47,2), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[13]

10.549biztanle
5.612elkarbizitza-unitate
1,88lagun elkarbizitza-unitateko
2.918familia
Udalerria
% 17
% 26
% 9
% 47
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.918 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (1.455). Guraso bakarreko 534 familietatik 418etan ama zen guraso bakarra. 1.651 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 624k seme-alaba bakarra zuten etxean, 465k bi, eta 177k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 929 bikoteetatik 118tan (% 12,7) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[13]

1.455
929
534
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.651
Seme-alaba bat624
Bi seme-alaba465
Hiru seme-alaba135
Lau edo gehiago42

15 urte edo gehiago zituzten 9.490 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 16,0 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 45,9. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 63,9). 80 urte edo gehiagoko 1.256 biztanleetatik 1.085 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 171 kolektibitateren batean.[13]

Bakarrik bizi da
15-24% 16
25-39% 25
40-54% 19
55-64% 28
65-79% 36
80 +% 46
Bikotean bizi da
15-24% 15
25-39% 57
40-54% 64
55-64% 64
65-79% 59
80 +% 39

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 37,9 ezkonduta zegoen, eta beste % 15,2 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,1 izatezko bikotean eta % 6,1 PACS bidez lotuta). % 27,5 ezkongabeak ziren, % 10,8 alargunak eta % 8,7 dibortziatuak.[13]

Ezkonduta% 37,9
Ezkongabea% 27,5
Alarguna% 10,8
Izatezko bikotean% 9,1
Dibortziatuta% 8,7
PACS bidez lotuta% 6,1

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 40,5), enplegatuak (% 15,0), eskulangileak (% 14,3), erdi-mailako lanbideak (% 13,0). Talde nagusia (erretiratuak, % 40,5) Pirinio Atlantikoak departamenduko batez bestekoaren (% 34,1) gainetik dago. 28 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,5).[13]

Udalerria
% 13
% 15
% 14
% 40
Pirinio Atlantikoak
% 11
% 16
% 15
% 12
% 34
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 6.366 etxebizitza zeuden. Horietatik 5.623 egoitza nagusi ziren, 187 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 556 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (3.574), eta apartamentuak gutxi ziren (2.770). Egoitza nagusietatik 3.268 beren jabearen bizilekuak ziren, 2.207 alokairuan zeuden, 442 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 148 doan lagata.[14]

6.366etxebizitza
5.623egoitza nagusi
3.574etxe
2.770apartamentu

Etxebizitza multzoa

5.623
556
Egoitza nagusia (5.623)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (187)Hutsik (556)

Etxe mota

3.574
2.770
Etxea (3.574)Apartamentua (2.770)

Jabetza egoera

3.268
2.207
Jabeak (3.268)Alokairuan (2.207)HLM (442)Doan lagata (148)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.644).[14]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik805
1919-1945264
1946-19701.250
1971-19901.644
1991-2005885
2006-2020733

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (2.222). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (2.600 etxebizitzatan). 4.261 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 3.042 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.808tan bi edo gehiago.[14]

Gela kopurua

1 gela189
2 gela696
3 gela1.123
4 gela1.393
5 gela edo gehiago2.222

Berogailu mota

2.600
2.219
509
Gas sarea (2.600)Fuel-olioa (215)Elektrizitatea (2.219)Gas botila (81)Bestelakoak (509)

Aparkalekua eta ibilgailuak

4.261aparkalekua
3.042ibilgailu 1
1.808ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 6.174 biztanleetatik 4.570 aktibo ziren (% 74,0), horietako 3.974 lanean (% 64,4) eta 596 langabezian (aktiboen % 13,0).

6.17415-64 urteko biztanle
% 74,0aktibo
% 64,4lanean
% 13,0langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 44,5
25-54 urte% 89,7
55-64 urte% 60,7
Gizonak% 77,8
Emakumeak% 70,2

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 19,9
BEPC, brebeta% 24,9
CAP-BEP% 15,5
Batxilergoa% 14,1
Goi-mailako +2% 10,0
Goi-mailako +3/4% 4,5
Goi-mailako +5% 7,1

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 13,0). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.604 ez-aktibotik 552 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 34,4), 378 erretiraturik zeuden (% 23,6) eta 674 bestelako ez-aktibo ziren (% 42,0).

Ez-aktiboak

% 34
% 24
% 42
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 14
% 26
% 29
% 23
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 6.178 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 3.974 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

6.178enplegu udalerrian
% 86,3soldatapeko
% 13,7ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.680 eurokoa zen, eta biztanleen % 16 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

24.680 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 26.300 €
% 16,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 13,3
AlkateaAgintaldiaAlderdia
Hyppolite Blanc1872-1881
Henri Vidal1881-1882
Adrien Planté1882-1896
Emmanuel Estaniol1896-1900
Adrien Planté1900-1910
Edouard Chassignet1910-1912
Prosper Lacrouts1912-1919
Joseph Casteignau1919-1923
Jean Maillebiau1923-1925
Georges Moutet1925-1941Alderdi Erradikal Sozialista
André Daverat1941-1945
Adolphe Detchebarne1945-1947
Henri Cazenave1953-1959
Henri Cazenave1959-1965
Jacques Moutet1965-1971
Jacques Moutet1971-1977
Jacques Destandau1977-1983
Jacques Destandau1983-1989
René Ricarrère1989-1995PS
René Ricarrère1995-2001PS
Thierry Issartel2001-2008DVD
Bernard Molères2008-2014PS

Orthezeko kirol talderik nagusiena Pau-Orthez saskibaloi taldea da, 1984an Korać Kopa eta frantziar liga 9 aldiz irabazi dituena. Taldean NBAn ibilitako Boris Diaw, Gheorghe Muresan, Johan Petro, Mickaël Piétrus edo Antoine Rigaudeau jokalariak izan dira. Hala ere, 1989tik aurrera, pabilioia Pauen du.

Orthezetar ezagunak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Herri eta hiri senidetuak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Orthezek hurrengo udalerri senideak ditu[15] :

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1994ko urriaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ Euskaltzaindiaren 149. araua: Euskal Herri inguruko exonimoak
  2. ↑ Sandre datu-basea
  3. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  4. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  5. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  6. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  7. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Orthez », fiche climatologique. .
  8. ↑ Paul Raymond, Dictionnaire topographique Béarn-Pays basque
  9. ↑ (Frantsesez) Verneilh-Puyraseau, Jean Joseph de. (1824). Histoire politique et statistique de l'Aquitaine. Paris: éditions Guyot.
  10. ↑ (Ingelesez) Dupuy, Richard Ernest; Dupuy, Trevor Nevitt. (1993). The Harper Encyclopedia of Military History: From 3500 BC to the Present. HarperCollins, 522 or. ISBN 978-0-06-270056-8..
  11. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  12. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  13. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  14. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  15. ↑ Hiri senideen urtekaria

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]